Zavřít reklamu

Zástupci společnosti Apple se rádi a opakovaně nechávají slyšet, že jsou pro ně zákazníci a uživatelé na prvním místě. Jak je to ale s jejími zaměstnanci – respektive se zaměstnanci smluvních partnerů firmy Apple, obzvlášť v asijských zemích? O podmínkách v tamních továrnách si asi dělal iluze jen málokdo, když se ale v roce 2013  začaly šířit zprávy o četných úmrtích v šanghajské továrně, kterou provozovala společnost Pegatron, veřejnost začala volat na poplach.

Otázka těžce nevyhovujících podmínek v čínských továrnách se začala intenzivněji probírat poté, co společnost Apple po přelomu tisíciletí zaznamenala raketový vzestup. Cupertinský gigant není pochopitelně zdaleka jedinou technologickou firmou, která z různých důvodů provozuje značnou část své výroby v Číně. Je ale rozhodně více na očích ve srovnání s většinou svých konkurentů, proto také čelila v této souvislosti intenzivní kritice. Nelidské podmínky v čínských továrnách byly navíc ve velmi kontrastním rozporu s tím, jak se Apple vždy stavěl za lidská práva.

Když se řekne Apple, většině lidí se zároveň vybaví Foxconn, který má na starost značnou část výroby součástek pro produkty od Applu. V továrnách Foxconnu došlo – podobně jako v Pegatronu – také k několika úmrtím zaměstnanců, a Apple v souvislosti s těmito událostmi opět čelil silné kritice ze strany veřejnosti i médií. Situaci příliš nevylepšil ani Steve Jobs, který poměrně nešťastně v jednom z rozhovorů, souvisejícím s těmito událostmi, označil zmíněné továrny za „vcelku pěkné“. Série úmrtí zaměstnanců Pegatronu ale definitivně potvrdila, že se zdaleka nejedná jen o ojedinělý problém Foxconnu.

Obzvlášť alarmující byl pro všechny fakt, že nejmladšímu ze zemřelých zaměstnanců Pegatronu bylo pouhých patnáct let. Nejmladší oběť zemřela údajně na následky zápalu plic poté, co musela dlouhé hodiny trávit prací u výrobní linky na iPhone 5c. Patnáctiletý Shi Zhaokun si práci u výrobní linky v Pegatronu zajistil díky falešnému občanskému průkazu, podle kterého mu bylo dvacet let. Jen v průběhu prvního týdne, stráveného prací v továrně, měl na kontě devětasedmdesát odpracovaných hodin. Čínské aktivistické skupiny, zabývající se právy pracujících, začaly na Apple vyvíjet tlak, aby zahájil vyšetřování zmíněných úmrtí.

Foxconn report

Apple o něco později přiznal, že do provozovny Pegatronu vyslal tým lékařů. Experti ale došli k závěru, že pracovní  podmínky nevedly přímo k úmrtí patnáctiletého zaměstnance. „Minulý měsíc jsme vyslali nezávislý tým lékařských expertů ze Spojených států a Číny, aby v továrně provedli šetření. Přestože nenašli žádný důkaz o spojitosti s místními pracovními podmínkami, uvědomili jsme si, že pro útěchu rodin, které zde ztratili své milované, to nestačí. Apple má dlouhodobý závazek poskytovat bezpečné a zdravé pracovní prostředí každému zaměstnanci dodavatelského řetězce, a náš tým pracuje s Pegatronem přímo v místě provozu, aby zajistil podmínky, které budou odpovídat našim vysokým standardům,“ uvedl Apple ve svém oficiálním prohlášení.

V Pegatronu bylo následkem této aféry zavedeno mimo jiné rozpoznávání obličeje za pomoci speciálních technologií v rámci prevence zaměstnávání nezletilých pracovníků. Zájemci o práci si museli nechat úředně ověřit své doklady a shodu obličeje s fotografií na dokladech ověřovala umělá inteligence. Apple zároveň zintenzivnil své úsilí o zlidštění pracovních podmínek v továrnách svých dodavatelů součástek.

Foxconn

Zdroj: Cult of Mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.