Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se již delší dobu spekuluje o nadcházejících říjnových novinkách, mezi nimiž mají figurovat zejména nové Macy a iPady vybavené čipy z rodiny Apple Silicon. Přestože o očekávaných produktech toho již nyní víme poměrně dost, stále není tak úplně jasné, jak Apple přistoupí k jejich představení. Prakticky až doposud se počítalo s tradiční (předtočenou) keynote. Nejnovější spekulace však mluví o opaku.

Podle aktuálních informací od Marka Gurmana, reportéra portálu Bloomberg, který je mezi jablíčkáři považován za jeden z nejpřesnějších zdrojů, si Apple celou záležitost představuje trošku jinak. S tradiční konferencí údajně nemáme vůbec počítat, jelikož gigant své novinky představí pouze formou tiskové zprávy přes svou platformu Apple Newsroom. To konkrétně znamená, že by se žádné honosné představení nekonalo – pouze by došlo k vydání zprávy informující o případných změnách a novinkách. Proč by ale Apple razil takovýto přístup, když se má jednat o Apple Silicon?

Proč nové produkty nedostanou vlastní keynote

Pojďme se proto zaměřit na zásadní otázku aneb proč nové produkty nedostanou svou vlastní keynote. Když se podíváme zpětně na poslední dva roky, můžeme jasně říct, že je celý projekt Apple Silicon nesmírně důležitý pro rodinu Mac. Apple se díky tomu dokázal částečně zbavit závislosti na Intelu, kdy zároveň znatelně pozvedl kvalitu svých počítačů na zcela novou úroveň. Není se proto čemu divit, že každé představení nových modelů vybavených vlastním čipem Apple Silicon sklízelo celosvětový úspěch. Z tohoto důvodu se ale může jevit jako nepochopitelné, proč by Apple chtěl nyní tento trend ukončit.

Ve finále to však dává poměrně jasný smysl. Mezi zářijovými novinkami by totiž měl být Mac mini s čipy M2 a M2 Pro, 14″ a 16″ MacBook Pro s čipy M1 Pro a M1 Max a nový iPad Pro s čipem M1. Všechna tři zařízení mají společnou jednu poměrně zásadní vlastnost – žádné zásadní revoluce se totiž nedočkají. Mac mini a iPad Pro si mají zachovat naprosto stejný design a přijít pouze s výkonnějším čipem, případně dalšími drobnými změnami. Co se následně týče MacBooku Pro, ten se loni dočkal poměrně zásadního přepracování v podobě nového designu, přechodu na Apple Silicon, návratu některých konektorů či MagSafe a řady dalších vychytávek. Aktuálně se tedy u všech tří produktů má jednat jen o drobné změny posouvající je o krůček vpřed.

mac mini m1

Zároveň je otázkou, zda tento přístup náhodou nevypovídá o možných kvalitách profesionálních čipů M2 Pro a M2 Max. Podle toho lze očekávat, že zase tak zásadní vylepšení (ve srovnání s předchozí generací) totiž nepřinesou. Něco takového lze však dopředu velice těžce odhadnout a na reálné výsledky si tak ještě nějakou tu chvíli budeme muset počkat.

Mac Pro s Apple Silicon

Obrovskou neznámou je stejně tak i Mac Pro. Když Apple v roce 2020 světu poprvé poodhalil své ambice o přechodu na vlastní platformu Apple Silicon, vysloveně zmínil, že kompletní přechod bude hotový do dvou let. Jak ale slíbil, tak se úplně nestalo. Kompletní první generaci těchto čipů sice skutečně vyšla „v termínu,“ kdy zakončením byl čipset M1 Ultra ze zbrusu nového Macu Studio, jenže po Macu Pro se prakticky slehla zem. Přitom se má jednat o ten vůbec nejvýkonnější jablečný počítač ze všech, který cílí na ty nejnáročnější profesionály. O vývoji nového modelu s Apple Silicon se proto hovoří prakticky od chvíle prvního představení čipu M1.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Většina jablíčkářů očekávala, že se této poměrně zajímavé novinky dočkáme ještě letos, přičemž říjnový Apple Event měl být právě zcela klíčovým okamžikem. Nyní však Mark Gurman říká, že Mac Pro nepřijde dříve než v roce 2023. Je tedy otázkou, jaká je budoucnost tohoto zařízení a jak se k němu Apple vlastně postaví.

.