Zavřít reklamu

Apple ke konci října oznámí finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku 2022. Gigant o tom dnes informoval investory prostřednictvím svých webových stránek. Zveřejňování tržeb a výsledků v jednotlivých kategoriích se vždy těší velké pozornosti, kdy všichni s nadšením sledují, jak si Apple v daném období vedl, případně jestli si se svými produkty meziročně polepšil nebo naopak. Tentokrát však výsledky mohou být dvakrát tolik zajímavější vzhledem k situaci na světových trzích.

Pojďme si ale uvést na pravou míru fakt, proč mohou být finanční výsledky za tohle (třetí) čtvrtletí tak důležité. Zcela zásadní je, že se v něm promítnou už i tržby nové generace telefonů iPhone 14 (Pro) a dalších novinek, s nimiž se gigant pochlubil začátkem září.

Setká se Apple s meziročním úspěchem?

Někteří jablíčkáři momentálně spekulují nad tím, zda se Apple může setkat s úspěchem. Vzhledem k poměrně zajímavým novinkám telefonů iPhone 14 Pro (Max) je meziroční nárůst tržeb reálný. Tento model se totiž výrazně posouvá vpřed, kdy například přináší Dynamic Island namísto kritizovaného výřezu, kvalitnější fotoaparát s 48Mpx hlavním objektivem, novější a výkonnější čipset Apple A16 Bionic či dlouho očekávaný Always-on displej. Podle aktuálních zpráv se „pročková“ řada těší podstatně větší oblibě. Bohužel však na úkor základního iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus, které jsou zákazníky spíše přehlíženy.

Jenže tentokrát je tady ještě jeden důležitý faktor, který může v tomto konkrétním případě sehrát zcela klíčovou roli. Celý svět se totiž potýká s rostoucí inflací, čímž dochází ke znehodnocování úspor domácností. Silnější pozici taktéž zaujal americký dolar, zatímco evropské euro či britská libra zaznamenaly ve srovnání s dolarem propad. To ostatně způsobilo poměrně nepříjemný nárůst cen v Evropě, Velké Británii, Kanadě, Japonsku a v dalších zemích, zatímco ve Spojených státech se cena nezměnila naopak zůstala stejná. Vzhledem k typu nových iPhonů jako takových lze předběžně uvažovat, že poptávka po nich bude v daných regionech klesat, a to konkrétně vinou zvýšení ceny a nižšího důchodu způsobeného inflací. Právě proto by finanční výsledky za tohle čtvrtletí mohly být více než zajímavé. Je totiž otázkou, zda inovace nové modelové řady iPhone 14 (Pro) budou silnější než růst cen a inflace znehodnocující příjem jednotlivců.

iPhone_14_iPhone_14_Plus

Síla domoviny Applu

Ve prospěch Applu může důležitou roli sehrát právě jeho domovina. Jak už jsme totiž zmínili výše, ve Spojených státech amerických zůstává cena nových iPhonů stejná, přičemž inflace je zde o něco nižší než v případě evropských zemích. Zároveň největší oblibu má cupertinský gigant právě ve státech.

O finančních výsledcích bude Apple informovat ve čtvrtek 27. října 2022. Za tento kvartál v loňském roce gigant zaznamenal tržbu v hodnotě 83,4 miliard dolarů, z čehož čistý zisk činil 20,6 miliard dolarů. Je proto otázkou, jak na tom bude tentokrát. O výsledcích vás po jejich uveřejnění budeme ihned informovat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.