Zavřít reklamu

Je normální, že mnoho projektů zanikne, než spatří světlo světa a je normální, že některé sebejednodušší mají nakonec úspěch. Apple to ale s auty zas tak neumí, jak by si možná mnozí přáli. A může být ještě hůř. 

Dlouho se mluvilo o tom, jak společnost vyvíjí vlastní autonomní automobil, abychom se nedávno dozvěděli, že projekt Titan definitivně skončil. Společnost v něm utopila neskutečně miliony dolarů, přičemž zaměstnanci, kterých bylo něco přes tisícovku, byli převeleni na jiné projekty a s některými se společnost samozřejmě rozloučila. Veškeré snahy Applu v oblasti automobilového průmyslu tak nyní logicky proudí do CarPlay. Jenže ani tady to není tak růžové. 

10 let existence 

CarPlay je standard Applu, který umožňuje, aby hlavní zobrazovací jednotka automobilu sloužila jako ovladač pro iOS zařízení. Společnost jej představila už 10. března 2014, kdy je tomu tedy nyní krásných 10 let (původní kompatibilita byla určena pro iPhone 5 a iOS 7.1). Od té doby vyšlo několik užitečných aktualizací, žádná ale taková, která by něco zásadně měnila nebo přidávala. Je zde sice 2. generace, ale viděl ji již někdo někde aktivní?

Koncept CarPlay nové generace představil Apple v červnu 2022 na události WWDC. Jenže problém je, že se k tomuto produktu zavázaly jen dvě automobilky – Porsche a Aston-Martin, a to nejsou zrovna auta, která by si kupovali masy lidí. Automobilky samotné se do Carplay nijak neženou, což je rozdíl oproti Android Automotive. 

CarPlay totiž jen zrcadlí iPhone a zobrazení uzpůsobuje displeji automobilu, a to jako Android Auto. Android Automotive je však systém přímo ve voze, a to už z jeho výroby. Nic takového Apple nemá a měl by mít, protože je to příležitost pro licencování a jistá záruka toho, že lidé budou moci tento systém využívat. Android Automotive nabízí třeba BMW, Ford, General Motors, Lucide, Polestar, Porsche, Stellantis a Volkswagen. Podpora pro CarPlay zde ale samozřejmě je také, aby i ti s iPhony mohli využívat jejich možností. 

Jsou zde ale jisté spekulace o tom, že když Apple zaříznul Apple Car, bude chtít vydělávat na CarPlay. Teoreticky by tak chtěl jeho integraci do automobilů zpoplatnit, protože může věřit, že mnozí řidiči nebudou uvažovat o vozidlech bez této funkce. Pokud k tomu skutečně dojde, může to znamenat dvě věci – v lepším případě využití skutečného potenciálu této platformy, tom horším její smrt. 

.