Zavřít reklamu

Apple TV+ a Apple Original Films slaví. Byly totiž oznámeny nominace na ceny Oscar, kde získala produkce Applu celkem šest nominací, a to včetně té nejprestižnější za nejlepší celovečerní snímek. Navazuje tak na loňské nominace, kde už produkce také figurovala a potvrzuje tak svůj směr vytváření skutečně kvalitního obsahu. 

Apple TV+ debutovala 1. listopadu 2019 a už v minulém roce získala vůbec první nominace na Oscara. Jednalo se o snímky Vlkochodci, který byl nominován na nejlepší animovaný film a Greyhound, který byl nominován za nejlepší zvuk. Tyto nominace tak prakticky přišly už během prvního roku působení služby.

Nejlepší hraný film 

Nyní se portfolio nominací značně rozrostlo. Jednoznačně nejzásadnější je ta pro snímek V rytmu srdce, který je nominován na nejlepší hraný film. K tomu přidává i nominace pro herce ve vedlejší roli (Troy Kotsur) a adaptovaný scénář (Siân Heder). V případě herecké nominace je to také poprvé, co je zde nominován neslyšící herec. Macbeth má pak nominace také tři, a to za nejlepší kameru (Bruno Delbonnel), nejlepší výpravu a především nejlepšího herce v hlavní roli (Denzel Washington).

Ať se to může široké veřejnosti líbit, nebo ne, Apple chce poskytovat kvalitní obsah, což ostatně kritici svými nominacemi také dokazují. Z toho mála filmů, které jsou v Apple TV+ dostupné, je tak skutečně úspěch, že se hned dva snímky dočkají tolika nominací. Když se pak podíváte na takový Netflix, tedy lídra ve streamování videí, tak ten čekal na první takovou nominaci o poznání déle, i když letos jeho produkce obdržela rekordních 36 nominací (loni to bylo 24).

Sama společnost byla oficiálně založena v srpnu 1997, to ale fungovala jen jako půjčovna DVD za měsíční předplatné. Stream videa rozjela až v roce 2007. Na první oscarovou nominaci své produkce však čekala až do roku 2014, kdy si akademici všimli dokumentárního snímku The Square, který zachycuje egyptskou krizi. Chcete-li se podívat na kompletní výčet nominací produkce Netlixu na různé filmové ceny, můžete tak učinit na Wikipedii.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.