Zavřít reklamu

Již známe nominace na 95. výroční ceny Akademie filmových umění a věd, tedy Oscary. I když dojde k samotnému udílení až 12. března 2023, již nyní je jasné, že ten fenomenální úspěch z loňského roku Apple se svou produkcí nezopakuje. 

Apple TV+ debutovala 1. listopadu 2019 a v předminulém roce získala vůbec první nominace na Oscara. Jednalo se o snímky Vlkochodci, který byl nominován na nejlepší animovaný film a Greyhound, který byl nominován za nejlepší zvuk. Tyto nominace tak prakticky přišly už během prvního roku působení služby, i když proměněny ve vítězství nebyly.

Loni Apple slavil neuvěřitelný úspěch. Jeho snímek V rytmu srdce byl nominován na nejlepší hraný film, kdy k tomu přihodil i nominace pro herce ve vedlejší roli (Troy Kotsur) a adaptovaný scénář (Siân Heder). Film Macbeth měl pak také nominace také tři, a to za nejlepší kameru (Bruno Delbonnel), nejlepší výpravu, a především nejlepšího herce v hlavní roli (Denzel Washington).

Výsledky překvapily úplně všechny. I když vyšel umělecky zaměřený Macbeth naprázdno, V rytmu srdce sebralo všechno, co mohlo, takže proměnilo zmíněné tři nominace a snímek se tím pádem stal i nejlepším filmem roku. Slavilo se ve velkém, a to po právu. Co na tom, že Apple vlastně již hotový snímek koupil za 25 milionů dolarů. I pro tento úspěch se očekávalo, že letos bude produkce společnosti v nominacích hojně zastoupena.

Osvobození propadlo u kritiky i diváků 

Jenže nestalo se tak. Apple měl sice poměrně plodný rok, ale s ohledem na filmovou tvorbu (a tedy ne tu seriálovou), toho vlastně zas tak moc neukázal. Jistě nejvíce si sliboval za opět umělecky vyhlížející Osvobození s Willem Smithem v hlavní roli, jenže tento snímek ze široké nominace nepostoupil s jedinou. Film však možná zastínila kauza hlavního představitele s Chrisem Rockem právě na loňském předávání Oscarů, který se nejdříve „obul“ do jeho manželky, aby si poté vysloužil pěknou facku právě od Willa.

Snímek měl svou premiéru posunutou až na letošní rok, nakonec byl ale vydán ještě před Vánoci, aby právě mohl do aktuálních Oscarů zasáhnout. I podle ČSFD však příliš neoslovil, protože zde má hodnocení pouze 53 %. Osvobození ale není jediným zklamáním. Hodně se doufalo v žánrové Mosty, kde hlavní ženskou roli ztvárnila Jenifer Lawrence. Místo ní má ale nominaci na Oscara jen Brian Tyree Henry jako nejlepší herec ve vedlejší roli.

Druhou a poslední nominaci pak obdržel Chlapec, krtek, liška a kůň za nejlepší krátký animovaný film. Jedná se o adaptaci knižního bestselleru, ve kterém poznáte nezvyklé pouto mezi čtyřmi přáteli a spolu s nimi budete zkoumat význam pojmů vlídnost, odvaha a naděje.

Když se na to podíváme objektivně, tak i ony dvě nominace, i kdyby neproměněné, jsou úspěch. Je pořád pravda, že seznam filmů je nabitý a už být na to nejlepší nominovaný, je jisté ocenění. Jenže po loňských Oscarech jistě všichni očekávali, že toho bude od Applu přece jen víc. Ten si navíc v loňském roce dovolil zdražit i samotné předplatné své služby.

Hned 11 nominací na Oscara má film Všechno, všude, najednou, 9 jich dostaly Víly z Inisherinu a Na západní frontě klid, 8 nominací má Elvis, 7 Fabelmanovi, 6 Top Gun: Maverick a Tár. Nominované jsou i Black Panther: Wakanda nechť žije, Avatar. The Way of Water, Trojúhelník smutku, Batman, Babylon, Velryba, Living a Women Talking. Ke slavnostními vyhlášení dojde 12. března. 

.