Zavřít reklamu

 V noci z neděle na pondělí, tedy z 27. na 28. března, se uskutečnil 94. ročník udílení Oscarů. Produkce Apple TV+ a Apple Originals Films zde měla 6 želízek v ohni a mezi jasné favority rozhodně nepatřila. Snímek V rytmu srdce (CODA) si odnesl hned tři trofeje, včetně té nejhodnotnější za nejlepší film roku a dokazuje, že s Apple TV+ se prostě musí počítat. 

Jednoznačně umělecky zaměřený Macbeth vyšel naprázdno. Měl tři nominace, a to za nejlepší kameru, nejlepší výpravu, a především nejlepšího herce v hlavní roli, kterou ztvárnil Denzel Washington. Ten měl ale silnou konkurenci, kdy si sošku odnesl Will Smith za výkon ve sportovním dramatu Král Richard: Zrození šampionek. Ostatně mu byl také připisován kurz 1,1:1. Benedict Cumberbatch měl za výkon ve snímku Síla psa kurz 5:1, Andy Garfield za svou roli ve filmu Tick, Tick… Boom! kurz 17:1. Washington tak byl jasným outsiderem.

Mezi hlavní favority kategorie nejvyšší patřilo drama Síla psa s kurzem 1,7:1. V rytmu srdce mělo kurz 2,2:1, což bylo poměrně překvapení vzhledem ke svému námětu o dceři neslyšících rodičů rozhodující se mezi rodinnými povinnostmi a svým zájmem ve zpěvu i k poměrně silné konkurenci nejen hollywoodských blockbusterů. O tuto cenu se totiž ucházelo deset snímků, jednalo se např. o Belfast, Duna, K zemi hleď nebo West Side Story.

Duna je sice početním vítězem, protože obdržela 6 sošek, ale jen ve vedlejších kategoriích (kamera, střih, výprava, zvuk, hudba, vizuální efekty). Protože Síla psa z 12 nominací proměnila jen jedinou (nejlepší režie), je tím nejzásadnějším počinem letošního ročníku právě V rytmu srdce. Vyjma nejlepšího filmu totiž obdržel cenu i Troy Kotsur za svou vedlejší mužskou roli, a je to vůbec poprvé, kdy si takové ocenění odnesl neslyšící herec. Siân Hederová pak získala Oscara za nejlepší adaptovaný scénář (snímek je totiž remakem francouzského filmu Rodinka Belierových) a V rytmu srdce tak proměnilo všechny své tři nominace ve vítězství. Kompletní výsledky najdete na stránkách cen.

Zatraceně dobře utracených 25 milionů 

Můžeme namítat, že je Apple TV+ svým obsahem skromná, můžeme namítat, jak nám vadí absence českého dabingu. Co ale nemůžeme platformě upřít, je snaha dělat svou produkci kvalitně na úkor kvantity. I takový malý a nezávislý snímek, jakým V Rytmu srdce je, dokázal svými neznámými herci ale vážným tématem zastínit celou produkci konkurence. Takový Netflix měl v letošním ročníku rovnou 36 nominací, ale mluvit se o něm nebude. Mluvit se bude o Applu a jeho malé streamovací službě, která si tak nemohla přát lepší reklamu. Buďte si jisti, že o tomto úspěchu uslyšíme i na následující keynote společnosti.

Za rok 2020 byla produkce Apple TV+ nominována ve dvou kategoriích za snímek Greyhound a Vlkochodci, vyšla však na prázdno. Že ale hned ve svém druhém roce existence dokáže ovládnout nejprestižnější světové filmové ceny je výkon impozantní. Stačí k tomu přitom relativně málo. V rytmu srdce totiž bylo uvedeno v rámci nezávislého festivalu Sundance, kde jej právě Apple koupil za 25 milionů dolarů. A bylo to zatraceně dobře utracených 25 milionů dolarů. 

.