Zavřít reklamu

„Klimatická změna je jednou z velkých výzev tohoto období a čas pro činy je nyní. Přechod na novou zelenou ekonomii vyžaduje inovaci, ambice a cíl. Silně věříme v zanechání světa lepšího, než jaký jsme ho našli, a doufáme, že mnozí dodavatelé, partneři a ostatní společnosti se k nám v tomto důležitém snažení připojí.“

Tato citace Tima Cooka uvádí do kontextu informace z nejnovější tiskové zprávy Applu týkající se jeho investic do rozšiřování využití energie z obnovitelných zdrojů v Číně. Sám Apple už zde veškeré vlastní operace (kanceláře, obchody) zcela napájí obnovitelnými zdroji, přesněji řečeno nedávno dokončenou solární elektrárnou v provincii S’-čchuan. Ta je schopna vyprodukovat 40 megawattů elektřiny, což je více, než Apple potřebuje pro provoz všech svých zdejších činností.

Nyní se však Apple zaměřuje na rozšíření tohoto přístupu za hranice vlastní firmy. Činí tak prostřednictvím dvou nových projektů. První je spojen s výstavbou dalších solárních farem na severu, východu, i jihu Číny, dohromady produkujících přes 200 megawattů elektřiny. To by pro představu stačilo 265 tisícům čínských domovů na celý rok. Apple je využije pro svůj dodavatelský řetězec.

Cílem druhého projektu je přimět co největší část čínských výrobních partnerů využívat ekologické zdroje energie k produkci. To zajistí navázání spolupráce s čínskými dodavateli a instalace zařízení schopných generovat více než dva gigawatty elektřiny, mající malý negativní dopad na životní prostředí.

Apple je také připraven sdílet informace o efektivním získávání ekologicky nezávadné energie a stavbě kvalitních zařízení k tomu sloužících. Dále je ochoten asistovat dodavatelům při auditech energetické účinnosti, regulačním vedení atd. Ve spojitosti s těmito iniciativami Foxconn, jeden z hlavních dodavatelů Applu, do roku 2018 postaví celkem 400 megawattů solárních farem, začne v provincii Henan.

Terry Gou, ředitel Foxconn Technology Group, to komentoval slovy: „Jsme nadšeni, že se s Applem pouštíme do této iniciativy. Naše společnosti sdíleji vizi vedení udržitelnosti a doufám, že tento projekt obnovitelné energie poslouží jako katalyzátor pokračujících snah podporujících zelenější ekosystém v našem průmyslu i mimo něj.“

Paralelně s ohlášením těchto projektů se Tim Cook vyjádřil k současnému stavu čínské ekonomiky, která v posledních měsících zažívá problémy po prudkém růstu spojené s velkými prodeji investorů a neúspěšnými snahami vlády podpořit důvěru. „Vím, že někteří lidé mají starost o ekonomiku. My budeme i nadále investovat. Čína je skvělé místo. To nic nemění,“ prohlásil šéf Applu, který Čínu již poněkolikáté navštívil a nechal se zvěčnit během návštěvy Čínské zdi. Fotku pak poslal na tamní sociální síť Weibo.

Nesnáze na čínském akciovém trhu neznamenají, že tamní hospodářství celkově upadá. Čína je stále poměrně rychle rostoucím trhem. Aktuální čísla ukazují meziroční růst HDP 6,9 %.

Zdroj: Apple, Wired
Témata: , , ,
.