Zavřít reklamu

Otevřený dopis Applu, podepsaným výkonným ředitelem Timem Cookem, ohledně žádosti FBI o odemčení jednoho iPhonu a následné razantní zamítnutí takového činu ze strany kalifornského giganta rezonuje nejen technologickým světem. Apple se postavil na stranu svých zákazníků a prohlásil, že kdyby FBI poskytl „zadní vrátka“ do svých produktů, mohlo by to skončit katastrofálně. Nyní se čeká, jak se k situaci postaví ostatní aktéři.

Klíčový bude především postoj dalších technologických firem, kteří mají na ochranu soukromých dat uživatelů přímý vliv. Za Apple se už postavili například Jan Koum, šéf komunikační služby WhatsApp, internetový bezpečnostní aktivista Edward Snowden nebo šéf Googlu Sundar Pichai. Čím více lidí získá Apple na svojí stranu, tím bude silnější jeho pozice při vyjednávání s FBI, potažmo americkou vládou.

Jakákoliv rivalita, kterou na různých trzích mezi sebou Apple a Google mají, jde v tuto chvíli stranou. Ochrana soukromí uživatelů by měla být důležitým prvkem pro většinu firem, a tak výkonný ředitel Googlu Sundar Pichai vyjádřil Timu Cookovi maximální podporu. Jeho dopis označil za „důležitý“ a dodal, že nátlak ze strany soudkyně k vytvoření takového nástroje, který by pomohl FBI s vyšetřováním a především „napíchnutí“ jinak heslem chráněného iPhonu, může být považován za „znepokojující precedent“.

„Budujeme zabezpečené produkty, které uchovají vaše informace v bezpečí, a poskytujeme zákonný přístup k datům na základě platných legálních příkazů, ale požadovat od firem, aby se neprávem dostaly do daného zařízení uživatele, je úplně jiný případ,“ sdělil Pichai ve svých příspěvcích na Twitteru. Pichai tedy je na straně Cooka a souhlasí s tvrzením, že nucení firem k povolení neoprávněného vniknutí může narušit soukromí uživatele.

„Těším se na smysluplnou a otevřenou diskuzi na toto důležité téma,“ dodal Pichai. Diskuzi chtěl ostatně svým dopisem vyvolat i sám Cook, protože se podle něj jedná o zásadní téma. S výrokem Tima Cooka souhlasil i výkonný ředitel WhatsAppu, Jan Koum. Ve svém příspěvku na Facebooku odkazoval na onen důležitý dopis a napsal, že se musí zabránit tomuto nebezpečnému precendentu. „V sázce jsou naše svobodné hodnoty,“ doplnil.

Oblíbená komunikační aplikace WhatsApp se proslavila mimo jiné také díky svému silnému zabezpečení na základě TextSecure protokolům, které používá od roku 2014. Ovšem tato implementace znamená, že centrála může kdykoliv šifrování vypnout, a to prakticky bez předchozího upozornění. Uživatelé by tedy potenciálně ani nevěděli, že jejich zprávy již nejsou chráněné.

Taková skutečnost může pro společnost znamenat stejně zranitelný právní nátlak, jaký aktuálně používá FBI proti Applu. Není tedy divu, že se WhatsApp s podobnými soudními nařízeními, jakým momentálně čelí gigant z Cupertina, již kdysi potkal.

V neposlední řadě se na stranu výrobce iPhonů přidal i internetový bezpečnostní aktivista a bývalý spolupracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden, který ve své řadě tweetů veřejnosti sdělil, že tento „boj“ mezi vládou a Silicon Valley může ohrozit možnost hájit svá práva ze strany uživatelů. Situaci nazývá jako „nejdůležitější technologický případ poslední dekády“.

Snowden například kritizoval také přístup Googlu za to, že se nepostavil na stranu uživatelů, ale dle posledních výše zmíněných tweetů Sundara Pichaie to vypadá, že i u této firmy, která pracuje s obrovským množstvím dat, se situace mění.

Objevují se ale také Cookovy oponenti, jako například deník The Wall Street Journal, který s přístupem Applu nesouhlasí, protože by podle něj takové rozhodnutí mohlo napáchat více škody než užitku. Redaktor tohoto deníku Christopher Mims prohlásil, že Apple nebyl nucen k vytvoření „zadních vrátek“, kterých by mohl zneužit každý, a tak by se měl podvolit k vládním příkazům. Podle Applu ale FBI právě takový čin požaduje, byť ho může popisovat jinak.

Podle některých informací hackeři již minulý rok vytvořili nástroj, který by mohl odemknout jakýkoliv iPhone v průběhu necelých pěti dní, ovšem podmínkou funkčnosti tohoto zařízení je aktivní operační systém iOS 8, čímž iPhone 5C, který chce FBI od Applu odemknout, nedisponuje. V iOS 9 Apple zabezpečení ještě významně zvýšil a příchod Touch ID a speciálního bezpečnostního prvku Secure Enclave je prolomení zabezpečení prakticky nereálné. V případě iPhonu 5C je ovšem podle některých vývojářů možné ochranu kvůli chybějícímu Touch ID ještě obejít.

Celou situaci okomentoval také bloger a vývojář Marco Arment, podle kterého je hranice mezi „pouze jedním“ a „permanentním“ prolomením nebezpečně tenká. „Je to pouze výmluva, aby mohli získat stálý přístup k prolomení jakéhokoliv zařízení a tajně pozorovat data uživatelů. Snaží se prosincovou tragédii zneužít a následně ji využívat ke svým účelům.“

Zdroj: The Verge, Cult of Mac
.