Zavřít reklamu

Minulé úterý se podruhé rozhořel velký soudní spor mezi dvěma technologickými giganty – Applem a Samsungem. V prvním dějství, které vyvrcholilo před více než rokem, se řešilo zejména to, kdo koho kopíroval. Nyní je již tato část vyjasněna a řeší se peníze…

Finančně bude bit Samsung. Už v srpnu loňského roku se totiž devítičlenná porota přiklonila na stranu Applu, potvrdila většinu jeho patentových stížnosté proti Samsungu a jihokorejské společnosti vyměřila pokutu ve výši 1,05 miliard dolarů, která měla jako náhrada škod připadnout Applu.

Částka to byla vysoká, ačkoliv Apple původně požadoval ještě o více než 1,5 miliardy dolarů víc. Na druhou stranu také Samsung se bránil a ve své protižalobě požadoval v rámci náhrady škod 421 milionů dolarů. Nezískal však vůbec nic.

Celá záležitost se nicméně zkomplikovala letos v březnu. Soudkyně Lucy Kohová rozhodla, že se bude muset výše odškodného přepočítat a původní částku seškrtala o 450 milionů dolarů. V současné chvíli má tedy Samsung stále zaplatit zhruba 600 milionů dolarů, ale až nová porota, která právě zasedá, rozhodne, o jakou částku skutečně půjde.

Pro lepší představu, co se skutečně v soudní síni děje a řeší, dal dohromady server CNet několik základních informací.

O čem byl původní spor?

Ke kořenům velké soudní bitvy musíme do roku 2011, tehdy Apple v dubnu podal první žalobu na Samsung, který obvinil z kopírování vzhledu a fungování jeho produktů. O dva měsíce později zareagoval Samsung vlastní žalobou, Apple prý také porušoval některé jeho patenty. Soud nakonec oba případy spojil a rokovalo se nad nimi téměř celý loňský srpen. Řešilo se porušování patentů, antimonopolní stížnosti i tzv. trade dress, což je právní termín pro vizuální podobu produktů včetně jeho balení.

Během více než třítýdenního procesu bylo v kalifornském San Jose předloženo skutečně obrovské množství různých dokumentů a důkazů, které často odhalily dosud nezveřejněné údaje o obou společnostech a jejich tajemstvích. Apple se snažil ukázat, že předtím, než vyšel iPhone a iPad, Samsung žádné podobné zařízení nevyráběl. Jihokorejci kontrovali interními dokumenty, které naznačovaly, že na dotykových telefonech s velkou obdélníkovou obrazovkou pracoval Samsung mnohem dříve než s nimi přišel Apple.

Verdikt poroty zněl jasně – pravdu má Apple.

Proč byl nařízen nový soud?

Soudkyně Lucy Kohová došla k závěru, že porota před rokem nerozhodla správně o částce, kterou by měl Samsung Applu za porušování patentů zaplatit. Podle Kohové došlo k několika chybám poroty, která například počítala s chybným časovým obdobím a míchala do sebe patenty na užitný vzor a designové patenty.

Proč to měla porota při vypočítávání částky tak náročné?

Členové poroty vypracovávali dvacetistránkový dokument, v němž museli rozlišit, jaká zařízení daných dvou společností porušovala které patenty. Vzhledem k tomu, že Apple do kauzy zahrnul velké množství zařízení Samsungu, nebylo to pro porotu nic jednoduchého. V novém procesu budou muset porotci vytvořit jednostránkový závěr.

O čem bude porota rozhodovat tentokrát?

Na novou porotu nyní čeká pouze finanční část věci. O tom, kdo a jak kopíroval, je již rozhodnuto. Apple tvrdí, že kdyby Samsung nenabízel podobné produkty, kupovali by si lidé iPhony a iPady. Bude se tedy počítat, o kolik peněz kvůli tomu Apple přišel. Na jednostránkovém dokumentu porota vyčíslí celkovou částku, kterou Samsung dluží Applu, stejně jako rozepíše částku u jednotlivých produktů.

Kde se nový proces koná a jak dlouho bude trvat?

Opět vše probíhá v San Jose, kde sídlí obvodní soud pro severní část Kalifornie. Celý proces by měl trvat šest dní; 12. listopadu byla vybrána porota a k 19. listopadu by se měla soudní síň uzavřít. Porota pak bude mít čas na pečlivé zvážení a vynesení rozsudku. Ten bychom se mohli dozvědět 22. listopadu, případně pak na začátku dalšího týdne.

O co se hraje?

V sázce jsou stovky milionů. Lucy Kohová sice původní rozhodnutí skrouhla o 450 milionů dolarů, ale je otázkou, jak rozhodne nová porota. Může odměnit Apple podobnou částkou, ale i vyšší či nižší.

Na jaké produkty se nový proces vztahuje?

Řešit se budou následující zařízení Samsungu: Galaxy Prevail, Gem, Indulge, Infuse 4G, Galaxy SII AT&T, Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Exhibit 4G, Galaxy Tab, Nexus S 4G, Replenish a Transform. Například právě kvůli Galaxy Prevail se koná obnovený proces, protože původně za něj měl Samsung platit téměř 58 milionů dolarů, což Kohová označila za chybu poroty. Prevail totiž porušoval jen patenty na užitný vzor, nikoliv ty designové.

Co to znamená pro zákazníky?

V současné době nic zásadního. Samsung již totiž zareagoval na původní rozhodnutí, že porušoval patenty Applu, a tak své zařízení upravil tak, aby k porušování nadále nedocházelo. Až případný třetí proces, jenž je naplánován na březen, by mohl něco znamenat, protože se týká například Galaxy S3, tedy zařízení, které Samsung vydal až po první žalobě Applu.

Co to znamená pro Apple a Samsung?

V sázce jsou sice stovky milionů dolarů, nicméně pro takové giganty jako Apple a Samsung to výraznější problémy neznamená, protože oba generují miliardy dolarů ročně. Mnohem zajímavější bude sledovat, zda tento proces vytvoří nějaký precedent, podle něhož se budou posuzovat budoucí patentové spory.

Proč se obě společnosti nevyrovnají mimosoudně?

Ačkoliv spolu Apple a Samsung vedly diskuze o možném vyrovnání, bylo prakticky nemožné, aby se dohodly. Údajně sice obě strany předložily návrhy na licencování svých technologií, ale vždy byly druhou stranou odmítnuty. Jde tu totiž o víc než jen peníze, jde tu o čest a hrdost. Apple chce dokázat, že ho Samsung kopíruje, což je přesně to, co by prováděl Steve Jobs. Ten se nechtěl vyrovnávat s nikým z Googlu ani Samsungu.

Co bude dál?

Až v následujících dnech rozhodne porota o pokutě pro Samsung, nebude to zdaleka konec patentových bitev mezi Applem a Samsungem. Jednak se dá očekávat množství odvolání a jednak je už na březen naplánovaný další proces, do kterého obě společnosti zahrnuly další produkty, a tak se to celé prakticky rozeběhne znovu, akorát s odlišnými telefony a odlišnými patenty.

Apple tentokrát tvrdí, že Galaxy Nexus porušuje čtyři jeho patenty, bez viny prý nejsou ani modely Galaxy S3 a Note 2. Proti tomu se Samsungu nelíbí iPhone 5. Soudkyně Kohová již nicméně oběma táborům sdělila, že seznam obviněných zařízení i patentových nároků se musí snížit na 25.

Zdroj: CNet
.