Zavřít reklamu

Není to poprvé, kdy se můžeme dočíst o příchodu Face ID do Maců. Tentokrát se ale vše posouvá konkrétním směrem. Applu byla schválena příslušná patentová žádost.

Patentová přihláška popisuje funkci Face ID trochu jinak, než ji dosud známe. Nové Face ID bude mnohem chytřejší a dokáže samo probudit počítač ze spánku. Ale to není vše.

První funkce popisuje chytré uspávání počítače. Pokud je uživatel před obrazovkou, respektive před kamerkou, počítač se vůbec neuspí. Naopak pokud uživatel od obrazovky odejde, spustí se časovač a zařízení poté přejde automaticky do režimu spánku.

Druhá funkce dělá v podstatě opačnou věc. Uspané zařízení detekuje pomocí senzorů pohyb předmětů před kamerou. Pokud zachytí osobu a data (pravděpodobně otisk tváře) jsou shodná, počítač se probudí a uživatel může pracovat. V opačném případě zůstává nadále uspán a nereaguje.

Ačkoli celá patentová přihláška může na první pohled vypadat prapodivně, Apple už obě technologie používá. Face ID známe ze svých iPhonů a iPadů, zatímco automatickou práci na pozadí v podobě funkce Power Nap na Macu také.

Face ID

Face ID společně s Power Nap

Power Nap je funkce, kterou známe už od roku 2012. Tehdy byla představena společně s operačním systémem OS X Mountain Lion 10.8. Funkce na pozadí provádí některé operace, jako synchronizaci dat s iCloudem, stahování emailů a podobně. Váš Mac je tedy připraven pracovat s aktuálními daty ihned po probuzení.

A patentová žádost velmi pravděpodobně popisuje kombinaci Face ID spolu s Power Nap. Mac bude ve spánku v intervalech kontrolovat pohyb před kamerkou. Pokud pozná, že jde o osobu, pokusí se porovnat tvář osoby s otiskem, kterým má uložen v paměti. Při shodě se pak pravděpodobně Mac rovnou odemkne.

V podstatě není důvod, proč by Apple tuto technologii neimplementoval v další generaci svých počítačů a operačních systémech macOS. Konkurence už delší dobu nabízí Windows Hello, což je přihlašování pomocí obličeje. To využívá standardní kamerku v obrazovce notebooku. Nejde tedy o propracovaný 3D sken, ale uživatelsky jde o velmi přívětivou a oblíbenou variantu.

Budeme doufat, že Apple dotáhne funkci do konce a neskončí jako mnoho patentů pouze v šuplíku.

Zdroj: 9to5Mac

.