Zavřít reklamu

Aktuálními novinkami od Applu jsou kromě hardwaru a operačních systémů také aplikace pro práci a… více práce. Nová verze iWork pro iOS ji zjednodušuje, Swift Playgrounds jí učí.

Na prezentaci minulý týden se veškerá pozornost samozřejmě strhla na iPhone a Apple Watch. Trochu neobratně tam ale byla představena i významná novinka pro kancelářský balík Applu, iWork. Aplikace Pages, Numbers a Keynote se naučily přijímat vstup několika uživatelů zároveň, a to v reálném čase.

U každého dokumentu lze stanovit, kdo má přístup k prohlížení a upravování, a aktivita každého spolupracovníka je indikována bublinou specifické barvy a se jménem. Taková živá kolaborace je už dlouho přítomná v Google Docs i Microsoft Office 365 a iWork se k nim nyní konečně připojuje a může dostat status moderního kancelářského balíku. Funkce ovšem prozatím zůstává ve zkušební verzi.

Aplikace iWork s kolaborací jsou zatím dostupné pouze pro iOS 10, macOS verze dorazí s vydáním macOS Sierra (20. září) a dočkají se také uživatelé Windows, kde je iWork dostupný ve webové verzi na iCloud.com.

[appbox appstore 361309726]

[appbox appstore 361304891]

[appbox appstore 361285480]


Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Ještě významnější je ale možná příchod iPadové aplikace Swift Playgrounds. Ta má totiž za cíl naučit kohokoliv programovat v jazyce Swift, který Apple představil na WWDC v roce 2014, a to od úplných základů.

Swift Playgrounds kombinuje prostředí s autentickým programovacím jazykem a bohaté živé náhledy, uživatel tedy okamžitě vidí, co napsaný kód dělá. Učení probíhá prostřednictvím krátkých her.

Ačkoliv Swift Playgrounds zjevně cílí především na děti (na prezentaci minulý týden bylo ohlášeno, že ho ještě letos do vyučování zařadí přes sto škol), má od naprostých základů pokračovat až k pokročilým konceptům.

Swift Playgrounds je v App Storu dostupná pouze na iPad a zdarma.

[appbox appstore 908519492]

Ve spojitosti s iOS 10 vyšla také nová verze iTunes 12.5.1 připravená na vydání macOS Sierra se Siri, přehráváním videa jako obraz v obraze, přepracovaným Apple Music a také podporou pro nejnovější mobilní operační systém.

Zdroj: Apple Insider (1, 2)

Diskuze k článku

  Proboha, změňte ten nadpis.. Live collaboration nejde přeložit slovo od slova. Kolaborace má v češtině hanlivý význam oproti angličtině.

  u pages bylo vždy velmi iritující, že i jednoduchá stránka s pár slovy textu měla min 1MB, protože pages ukládal bílé pozadí jako obrázek .. tohle už opravili, nebo furt nic?

  Znatelně větší soubory oproti konkurenci a nemožnost ukládat do běžných formátů Office Open XML a OpenDocument považuji stále za velký handicap kancelářského balíku od Applu.

  Tam je víc průserů, který mi vaděj víc, než velikost souboru :-)

  Jeden teďka odstranili, ta kolaborace pouze přes WWW rozhraní, kdy já něco udělal, manželka měla otevřené Numbers v mobilu a ihned SYNC Problem… To bylo peklo :-/ A to, že já si vytvořil v Numbers soubor a lidi, se kterými spolupracuji ho nemohli měnit ve svých Numbers, to mi hlava nebrala…

  Každopádně:
  – Nemožnost dělat seznam obrázků, seznam „příloh“ v Pages,
  – V Numbers i 1 vzorec rozkopírovaný na 100 řádků má fakt těžký problémy s výkonem jako takovým, nemluvě o „složitějších“ tabulkách,
  – Uložení do DOCx/XLSx mi občas dělá problémy s formátováním u zákazníků (potažmo dělal, když jsem to tejden zkoušel ve firemním prostředí) a bohužel, byť bych rád, tak nemohu použít export do PDF, kterej je sice menší a super, ale potřebuju, aby zákazníci soubor zpracovali, případně když si zaplatěj analýzu, tak je nemyslitelné dát jim zamčený soubor proti úpravám,

  To je asi pár co mne teďka napadá uvidíme po upgrade MacOS, ale nevím nevím jestli zapracovali na více věcech a kolaboraci jen „vyzdvihli“. Každopádně musím říci, že při znalosti Office/iWork se mi iWork ovládá intuitivněji a některé věci tam udělám rychleji a efektivněji, ale…

  Works se hodi kdyz si pisete a delate tabulky pro sebe

  Pokud chcete s nekym spolupracovat (a tim nemyslim manzelku ale jinku firmu nebo spoluzaky) tak jedine office. Chtel bych videt profesionala co dela v branzi kde musi dodavat dokumenty klientum a nema officy lol ;)

celý text

Čtěte více