Zavřít reklamu
iWant

Programovací jazyk Swift je čím dál populárnější. Jeho rozšíření rapidně roste každý rok

iWant

Během víkendu byl zveřejněn kvartální žebříček, který se věnuje popularitě programovacích jazyků. Stojí za ním analytická společnost RedMonk, která se problematikou programování zabývá. Žebříček zveřejňuje pravidelně každého čtvrt roku již sedm let. Současná verze je však první, kde se v TOP 10 objevil programovací jazyk Swift, za kterým stojí Apple.

Podle autorů žebříčku je Swift dlouhodobě nejrychleji rostoucím programovacím jazykem, co se popularity a míry využívání týče. Obrovským úspěchem je dle nich také to, za jak krátkou dobu se mu podařilo získat tak silnou pozici. Mezi desítku nejpoužívanějších programovacích jazyků se Swift dostal za čtyři roky své existence. Během té doby jeho použitelnost jen a jen roste, navzdory neúspěchu v serverovém a enterprise segmentu.

V současném žebříčku 20 nejpoužívanějších a nejpopulárnějších jazyků se Swift nachází na 10. místě, které sdílí s Objective-C, který v podstatě nahrazuje. Na prvním místě se nachází JavaScript, následuje Java, Python, PHP, C#, C++, CSS, Ruby a  na devátém místě C. Kompletní žebříček si můžete prohlédnout zde.

Co se týče výhledu do budoucnosti, Swift by měl v následujících letech stále posilovat s tím, jak bude růst jeho využití a poptávka pro programátorech. Úspěch tohoto jazyka je spojen především s úspěchem Applu a jeho produktů. Vzhledem k neustále se rostoucí uživatelské základně Apple uživatelů bude také růst počet aplikací a tím pádem i nutný počet těch, kteří je budou psát. Popularitě a rozšířenosti pomáhá také Apple, který pořádá mnoho výukových lekcí po celém světě a v posledních letech zřizuje také speciální výukové programy v rámci světových univerzit.

Zdroj: 9to5mac