Zavřít reklamu

Za necelý týden proběhne keynote Applu, který se podle všeho bude týkat výhradně Apple Watch, prvním příspěvkem společnosti na trh chytrých hodinek. Množství informací o hodinkách jsme měli možnost se dozvědět už při prvním představení v září, stále ale zůstalo několik nezodpovězených otázek a jistě si některé funkce nechal Apple pro sebe, aby nedal náskok svým konkurentům.

Než však k novinářské akci dojde, sestavili jsme kompletní přehled informací, které jsou nám z různých zdrojů, oficiálních i neoficiálních, známé, jaké jsou domněnky v některých neobjasněných otázkách a které informace se dozvíme až 9. března ve večerních hodinách.

Co víme

Kolekce hodinek

Apple Watch tentokrát nejsou jedním zařízením pro všechny, nýbrž si uživatelé mohou vybrat hned ze tří kolekcí. Apple Watch Sport je cílená na sportovce a víceméně se jedná o nejlevnější hodinky v nabídce. Nabídnou šasi z chemicky tvrzeného hliníku a displejem z Gorilla Glass. K dispozici budou jak v šedé, tak i černé (space gray) barvě.

Střední třídu hodinek hodinek představuje kolekce „Apple Watch“, která nabídne ušlechtilejší materiály. Šasi je vyrobené z nerezové broušené oceli (316L) v šedé nebo černé barvě a na rozdíl od verze Sport displej chrání safírové křišťálové sklo, tedy ohebnější varianta safíru. Poslední luxusní verzí hodinek je pak kolekce Apple Watch Edition vyrobená z 18karátového žlutého nebo růžového zlata.

Všechny kolekce hodinek budou dostupné ve dvou velikostech, 38 mm a 42 mm.

Hardware

Pro Watch inženýři Applu vyvinuli speciální čipset S1, který má prakticky veškerou elektroniku v jednom miniaturním modulu, jenž je zapouzdřený v pryskyřicovém obalu. V hodinkách se nachází hned několik senzorů – gyroskop pro sledování pohybu ve třech osách a senzor pro měření srdečního tepu. Apple údajně plánoval zahrnout více biometrických senzorů, ale kvůli technickým problémům od této snahy opustil.

Hodinky komunikují s iPhonem prostřednictvím Bluetooth LE a obsahují také NFC čip pro provádění bezkontaktních plateb. Pýchou Applu je pak takzvaný Taptic Engine, jedná se o systém haptické odezvy, který využívá i speciálního reproduktoru. Výsledkem nejsou běžné vibrace, nýbrž jemná fyzická odezva na ruce připomínající klepání prstu na zápěstí.

Displej Apple Watch nabízí dvě úhlopříčky: 1,32 palce u 38mm modelu 1,53 palce u 42mm modelu, s poměrem 4:5. Jedná se o Retina displej, alespoň tak jej Apple označuje, a nabízí rozlišení buď 340 × 272 pixelů nebo 390 × 312 pixelů. V obou případech se hustota displeje pohybuje kolem 330 ppi. Technologii displeje zatím Apple neprozradil, ale spekuluje se o použití OLED kvůli šetření energie, což dokládá i černě laděné uživatelské rozhraní.

Součástí hardwaru bude také uživatelsky dostupné úložiště, které bude sloužit jak pro aplikace, tak pro multimediální soubory. Do hodinek například bude možné nahrát skladby a jít běhat bez nutnosti mít s sebou iPhone. Jelikož Apple Watch neobsahují 3,5mm audio konektor, je možné pouze připojení Bluetooth sluchátek.

Ovládání

Ačkoliv se hodinky zdají být na první pohled jednoduché, umožňují vceku velké množství způsobů ovládání, pro Apple až nezvykle velké. Hlavní interakce probíhá prostřednictvím dotykového displeje pomocí klepání a tažení, podobně, jako bychom očekávali na iOS. Mimo běžného klepání je zde ale navíc takzvaný Force Touch.

Displej hodinek detekuje, zda uživatel klepl na displej větší silou, a pokud ano, zobrazí kontextovou nabídku pro danou obrazovku. Force Touch víceméně funguje jako stisknutí pravého tlačítka myši nebo dlouhé podržení prstu.

Unikátním ovládacím prvkem Apple Watch je pak „digitální korunka“. Jejím otáčením lze například přibližovat a oddalovat obsah (mapy, obrázky) nebo rolovat v dlouhých nabídkách. Digitální korunka je víceméně odpověď na omezení menšího pole pro ovládání prsty a nahrazuje například gesto pinch to zoom nebo vícenásobné tažení prstem nahoru a dolů, čímž by jinak uživatel zakryl převážnou část displeje. Korunka lze také jednoduše zamáčknout pro návrat na hlavní obrazovku, tedy stejně jako Home button.

Posledním ovládacím prvkem je pak tlačítko pod digitální korunkou, jehož stisknutí vyvolá nabídku oblíbených kontaktů, kterým můžete například poslat zprávu nebo zavolat. Není vyloučeno, že funkci tlačítka bude možné v nastavení změnit a případně asociovat i další funkce násobnému stisknutí.

Hodinky samotné, nebo spíše jejich displej se aktivuje pohybem ruky. Apple Watch by měly poznat, kdy se na ně uživatel dívá, a podle toho displej aktivovat, místo aby byl displej aktivní po celou dobu, čímž se výrazně snižuje zátěž na baterii. Hodinky dále rozeznají rychlé podívání a delší pohled na displej.

V prvním případě například ukáží při příchozí zprávě jen jméno odesilatele, při delším pohledu, tedy při zachování ruky v dané poloze delší dobu, se ukáže i obsah zprávy. Toto dynamické zobrazování obsahu má být ostatně jednou z klíčových funkcí hodinek.

Nabíjení hodinek je řešeno pomocí indukce, kde se speciální kulovitá nabíječka magneticky připne na zadní část hodinek, podobně jako u technologie MagSafe. Absence obnažených konektorů tak pravděpodobně umožní voděodolnost.

Software

Operační systém hodinek je víceméně upravené iOS pro potřeby hodinek, nicméně zdaleka se nejedná o systém mobilního telefonu zmenšeného na velikost displeje hodinek. Co se složitosti systému z hlediska uživatele týče, Apple Watch připomínají spíše iPod na steroidech.

Základní domovskou obrazovku (nepočítáme-li ciferník) představuje shluk kruhových ikon, mezi kterými se může uživatel pohybovat ve všech směrech. Uspořádání ikon je možné měnit v doprovodné aplikaci na iPhonu. Ikony je možné přibližovat a oddalovat pomocí digitální korunky.

Hodinky samy o sobě nabídnou množství předinstalovaných aplikací, najdete mezi nimi Kalendář, Počasí, Hodiny (stopky a časovač), Mapy, Passbook, dálkovou spoušť pro fotoaparát, Fotografie, Hudbu, nebo ovládání pro iTunes/Apple TV.

Zvláštní péči pak Apple věnoval fitness aplikacím. Je zde jednak sportovní aplikace pro běhání a další aktivity (chůze, cyklistika, …), kdy hodinky měří pomocí gyroskopu (případně i GPS na iPhonu) vzdálenost, rychlost a čas; do hry se zapojuje i měření srdečního tepu, díky čemuž byste měli dosáhnout efektnějšího sportování.

Druhá aplikace pak souvisí spíše se zdravým životním stylem a počítá ušlé kroky, dobu zdravého stání a spálené kalorie. Pro každý den je uživateli stanoven určitý cíl, po jehož splnění dosáhne virtuálního ocenění pro lepší motivaci.

Jedním ze základních kamenů jsou samozřejmě i ciferníky. Apple Watch nabídnou hned několik typů, od klasických analogových a digitálních po speciální horologické a astronomické s nádhernými animacemi. Každý ciferník bude možné si přizpůsobit a přidat do něj některá další data, například aktuální počasí nebo hodnotu vybraných akcií.

V operačním softwaru nebude chybět ani integrace Siri, kterou uživatel aktivuje buď dlouhým stisknutím digitální korunky, nebo prostým zvoláním „Hey, Siri“.

Komunikace

U Apple Watch se velké pozornosti dostalo i možnostem komunikace. V první řadě se zde nachází aplikace Zprávy, ve které bude možné příchozí zprávy jak číst, tak na ně odpovídat. K dispozici budou buď předvolené vzkazy, diktování (nebo audio zprávy) či speciální interaktivní emotikony, jejichž podobu může uživatel měnit gesty. Tažením prstu na smajlíkovi se například z usmívajícího obličeje stane zamračený.

Uživatelé Apple Watch pak budou moci mezi sebou komunikovat velmi unikátním způsobem. Pro začátek komunikace například jeden z uživatelů několikrát poklepe na displej, což se k druhému zúčastněnému přenese v podobě klepání a vizuálního zobrazení dotyků. Poté si mezi sebou mohou měnit jednoduché barevné tahy nakreslené na hodinkách nebo sdílet i svůj tlukot srdce.

Kromě zpráv bude možné z hodinek i přijímat nebo provádět hovory. Apple Watch obsahují mikrofon a reproduktor a díky spojení s iPhonem se promění v hodinky komiksové postavy Dicka Tracyho. Nakonec zde nechybí ani e-mailový klient pro čtení pošty. Díky funkci Continuity bude možné rozečtený mail hned otevřít na iPhonu nebo na Macu a třeba na něj rovnou odpovědět

Aplikace třetích stran

Kromě předinstalovaných aplikací bude moci uživatel využívat i aplikací třetích stran. Ty mohou být vyvíjeny pomocí WatchKitu, který je součástí Xcode. Aplikace nicméně nemohou na rozdíl od předinstalovaných aplikací Applu žít na hodinkách vlastním životem. Aby fungovaly, musí být propojené s aplikací na iPhonu, která za ni provádí výpočty a zásobí ji daty.

Aplikace fungují spíše jako widgety v iOS 8, pouze přenesené na obrazovku hodinek. Samotné aplikace jsou vcelku jednoduše strukturované, neočekávejte žádné komplexní ovládání. Veškeré UI se skládá z jednoho ze dvou typů navigace – stránkové a stromové – a modálních oken pro zobrazení podrobností.

Nakonec do hry ještě vstupuje kontextová nabídka po aktivaci Force Touch. Kromě samotných aplikací mohou vývojáři implementovat i Glance, jednoduchou stránku bez interaktivních prvků, která zobrazuje libovolné informace, například nejbližší události z kalendáře nebo úkoly pro daný den. Nakonec vývojáři mohou implementovat interaktivní notifikace, podobně jako v iOS 8.

Situace s aplikacemi by se nicméně měla v průběhu roku změnit, Apple přislíbil, že druhá verze WatchKitu umožní i tvorbu autonomních aplikací nezávislých na mateřských aplikacích v iPhonu. To dává smysl například pro fitness aplikace typu Runkeeper nebo hudební aplikace jako Spotify. Není jasné, kdy ke změně dojde, ale pravděpodobně se tomu tak stane po WWDC 2015.

Mobilní platby

Součástí Apple Watch je i technologie NFC, která umožňuje provádět bezkontaktní platby prostřednictvím Apple Pay. Pro tuto službu je nutné mít hodinky spárované s telefonem (iPhone 5 a výše). Jelikož nemají Apple Watch snímač otisků prstů, je bezpečnost řešena pomocí PIN kódu. Ten uživatel musí zadat pouze jednou, ale bude o něj opět požádán kdykoliv, kdy hodinky ztratí kontakt s pokožkou. Takto je uživatel chráněn proti neautorizovaným platbám při krádeži Apple Watch.

Apple Pay zatím není možné v našich končinách využívat, jelikož vyžaduje přímou podporu od banky, ale Apple plánuje svou službu bezkontaktních plateb zavést do Evropy ještě v průběhu tohoto roku. Česká republika ostatně patří mezi země s největší adopcí bezkontaktních plateb.


Co očekáváme

Výdrž baterie

Zatím jedním z nejdiskutovanějších témat kolem hodinek mimo ceníku je výdrž baterie. Apple ji oficiálně nikde nezmínil, nicméně Tim Cook a neoficiálně (a anonymně) i někteří zaměstnanci Applu prohlásili, že se výdrž bude pohybovat kolem jednoho celého dne. Tim Cook doslova řekl, že hodinky budeme používat natolik, že je budeme dobíjet každý den přes noc.

Mark Gurman v dřívější zprávě, jež se zakládala na zdrojích z Applu, uvedl, že se skutečná výdrž bude pohybovat mezi 2,5 až 3,5 hodinami intenzivního používání, 19 hodin pak při běžném používání. Vypadá to tedy, že se každodennímu dobíjení společně s iPhonem nevyhneme. Vzhledem k malé kapacitě akumulátoru bude nabíjení patrně rychlé.

Hodinky by také měly mít speciální režim zvaný Power Reserve, který zredukuje funkce pouze na zobrazování času, aby Apple Watch vydržely výrazně déle v provozu.

Voděodolnost

Informace o voděodolnosti jsou opět souborem citací Tima Cooka z několika rozhovorů. Zatím neexistuje žádné oficiální stanovisko ohledně odolnosti proti vodě. Nejprve Tim Cook uvedl, že Apple Watch budou odolné proti dešti a pocení, což by znamenalo pouze částečnou voděodolnost. Při nedávné návštěvě německého Apple Storu pak jednomu ze zaměstnanců prozradil, že se s hodinkami i sprchuje.

Pakliže se s hodinkami skutečně sprchovat jde, můžeme mluvit o plnohodnotné voděodolnosti. Nikoliv však o vodotěsnosti, Apple Watch tak nebude možné si vzít třeba do bazénu a se specializovanou aplikací měřit plavecké výkony, jako to lze například s jinými sportovními hodinkami.


Co chceme vědět

Cena

349 dolarů, to je jediná známá cena, kterou Apple uvedl a která se týká kolekce Sport s hliníkovým tělem a Gorilla Glass. O verzi z nerezové oceli a zlata zatím nepadlo ani slovo. Je ale zřejmé, že nebudou nejlevnější, protože zbývajícími dvěma kolekcemi Apple míří spíše na trh luxusních módních doplňků, kde cena produktu není přímo úměrná ceně materiálu.

Pro ocelovou verzi hodinek mnozí odhadují cenu mezi 600–1000 dolary, u zlaté verze je rozpal ještě větší a cena by mohla bez problému dosáhnout až závratných 10 tisíc dolarů, spodní hranice se pak odhaduje na čtyři až pět tisíc. Zlatá verze hodinek není nicméně nic pro běžného spotřebitele, je cílena spíše na vyšší vrstvu, kde je běžné utrácet za hodinky či šperky desetitisíce dolarů.

Další divokou kartou jsou samotné řemínky. I podle nich se patrně bude odvíjet celková cena. Například pro kolekci z nerezu jsou dostupné jak prémiové článkové řemínky z oceli, tak gumové sportovní pásky. Výběr pásku by tak mohl cenu hodinek při výběru buď snížit nebo zvýšit. Dalším otázníkem je také takzvaná „černá daň“. Apple už v historii nechal uživatele si připlatit za černou variantu svých produktů a je možné, že se hliníková a nerezová varianta hodinek v černé bude cenově lišit proti standardní šedé.

Modularita

Pakliže zlatá verze Apple Watch má stát několik tisíc dolarů, nebude lehké přesvědčit zájemce o jejich koupi, vzhledem k tomu, že za dva roky budou hodinky prakticky zastaralé, co se hardwaru týče. Je zde ale dobrá šance, že by hodinky byly modulární. Apple už v září zmínil, že celé hodinky pohání jeden miniaturní zapouzdřený čipset, který společnost na svých stránkách označuje jako modul.

Ke kolekci Edition by tak mohl Apple nabízet službu, že za určitý poplatek hodinky upgraduje, tedy vymění stávající čipset za nový, případně i vymění baterii. Teoreticky by tak mohl činit i u ocelové verze, která prakticky spadá do prémiové kategorie. Pokud by hodinky skutečně takto upgradovat šly, rozhodně by tím Apple přesvědčil nerozhodnuté zákazníky, kteří spíše investují tisíce dolarů do zlatých hodinek, které mohou fungovat celá desetiletí a dědí se z generace na generaci. Problém pak může nastat ve chvíli, kdy dostanou Watch v příštích letech zbrusu nový design.

Dostupnost

Tim Cook během posledního oznámení finančních výsledků zmínil, že se Apple Watch začnou prodávat v dubnu. Podle informací ze zahraničních zdrojů by k tomu mělo dojít hned na začátku měsíce. Na rozdíl od iPhonu by měla mít první vlna větší mezinárodní dosah než několik vybraných zemí a hodinky by se tak měly dostat do prodeje v dalších zemích včetně České republiky ještě ve stejném měsíci.

Přesné datum začátku prodeje však stále neznáme a bude to jednoznačně jeden z údajů, který se dozvíme na keynote příští týden.

Vše kolem řemínků

K Apple Watch existuje celkem šest typů řemínků, každý z nich má pak ještě několik barevných variant. Řemínky dávají uživatelům širokou škálu možností, jak hodinky přizpůsobit svému stylu, ale není zcela jednoznačné, jaké řemínky bude možné kombinovat s jakou kolekcí hodinek.

Apple na svých stránkách zobrazuje konkrétní kombinace hodinek a řemínků pro každou kolekci a například Apple Watch Sport jsou vyobrazeny pouze s gumovým sportovním páskem. To by mohlo znamenat, že řemínky nebude možné koupit samostatně, nebo alespoň ne všechny.

Apple by například mohl prodávat jen některé, například sportovní gumové, koženou smyčku nebo klasický kožený pásek, jiné pak budou dostupné k výběru pouze při objednávce určité kolekce hodinek, případně Apple ještě umožní zakoupení náhradního řemínku za existující.

Samotný prodej řemínků může být pro Apple velmi lukrativní, ale zároveň by mohla společnost zachovat částečnou exkluzivitu a nabízet zajímavější řemínky jen s dražšími verzemi hodinek.

Zdroje: MacRumors, Six Colors, 9to5Mac, Apple
.