Zavřít reklamu

Kam dál posouvat možnosti chytrých hodinek? Výrobci se předhánějí v tom, který v nich přinese nějakou zajímavou novinku, protože se zdá, že co mohly tyto nositelnosti umět, už umí. Pořád je zde ale neinvazivní měření hladiny cukru v krvi, o které se všichni snaží. Proto je aktuální vyjádření FDA poměrně šokem. 

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, tedy FDA, totiž tento týden vydal bezpečnostní varování, ve kterém uvádí, že chytrá zařízení, o kterých jejich výrobce tvrdí, že umí měřit hladinu cukru v krvi neinvazivní metodou, tedy bez analýzy z kapky krve, mohou vést k chybám s ohledem na léčbu diabetu. A to je pro všechny problém. 

Ono tedy ani Apple Watch ani Samsung Galaxy Watch ještě hladinu cukru v krvi měřit neumí, všichni velcí hráči se o to ale svorně snaží, protože to je jeden z faktorů, který trápí velké procento populace a ten, kdo s tímto přijde jako první, bude mít zásadní konkurenční výhodu. Tedy takhle, někdo už s tím přišel, protože na trhu je několik spíše levných řešení, která prohlašují, že neinvazivní monitoring glukózy v krvi nabízejí. 

Jenže takové měření není schváleno ani povoleno samotným úřadem FDA. Ten vysloveně říká, že tyto chytré hodinky a chytré prsteny přímo netestují hladinu glukózy v krvi. Jejich použití a řízení se výsledky znamená, že tím můžete chybnou medikací ohrozit i své zdraví, proto všechny vyzývá, aby si podobná zařízení nekupovali. Dokonce tvrdí, že se snaží zajistit, aby výrobci, distributoři a prodejci neuváděli na trh tyto neautorizované chytré hodinky nebo chytré prsteny na trh. 

Jsou zde tři možnosti 

Apple v tomto případě konkrétně zkoumá optickou absorpční spektroskopii, tedy prosvícení kůže laserem s vyhodnocením informací, jenže tady se pořád jen ověřuje koncept, takže to je běh na dlouhou trať. Ostatně příchod této funkce by se v Apple Watch očekával až za několik let. Jenže co teď? Pokud FDA jasně říká, že pokud se neměří přímo z krve, tak zařízení neschválí, co může Apple dělat? 

Buď věc dotáhne do konce a nějakým způsobem FDA přesvědčí, aby úřad svůj postoj přehodnotil – což pokud bude vše korektně fungovat, by mohl, nebo možnost monitoringu uvede bez certifikace, čímž na něho může být ukazováno prstem a je otázka, do jaké míry má taková funkce smysl, či se na ní úplně vykašle. V posledním případě ho to bude ale jistě stát pěkné miliony, takže se může opravdu spíše snažit se dotáhnout do konce. Ze všeho však vyplívá zejména to, že pokud jste na tuto funkci také čekali, možná se ani nedočkáte. 

.