Zavřít reklamu

Apple své produkty přizpůsobuje mnoha profesím a koníčkům v různých oblastech. Zaměřuje se na školy, designéry, hudebníky nebo zdravotnické zařízení, ale na jednu důležitou část se často zapomíná – na zpřístupnění většiny jablečných produktů pro zdravotně postižené. Apple v této oblasti odvádí opravdu velice dobrou práci a mnozí uživatelé, kteří by jinak nikdy nemohli s nejnovějšími technologiemi pracovat, hravě používají například iPhony.

O tom, že si může celkem bez problémů zdravotně indisponovaný uživatel osvojit i třeba chytré hodinky, napsal nevidomý Pavel Ondra, jehož recenzi Apple Watch z blogu Geekblind Zone nyní se svolením autora přinášíme.


Minulý pátek mi T-Mobile v rámci projektu TCROWD zapůjčil již druhé zařízení, pro změnu opět od Applu. Jde o chytré hodinky Apple Watch, v současnosti jediné zařízení tohoto druhu na trhu, které mohou používat nevidomí. Nepočítám korejský startup a jeho Dot Watch – chytré hodinky s Braillovým písmem na displeji –, ty nejsou v České republice dostupné.

Zásadní otázky pro nevidomého člověka jsou: Má cenu investovat do zařízení, které stojí pomalu tolik jako samotný chytrý telefon? (Apple Watch Sport 38 mm stojí 10 990 korun) Najdou u nevidomého člověka smysluplné využití? Právě na tyhle dvě otázky jsem se snažil najít odpověď.

Dojmy ze zařízení z pohledu zpracování

Apple Watch jsou první chytré hodinky, které jsem měl kdy v ruce. Mám sportovní verzi s 38mm displejem a gumovým páskem. Styl zařízení jako takového se mi líbí, i když na ovládání je tato velikost trochu krkolomná. Je to fakt dost malá věcička a když mám na displeji provádět gesta více než jedním prstem, je problém tam ty prsty pořádně vměstnat a provést to tak, aby mi gesto dělalo, co potřebuji.

Na ruce ale hodinky sedí dobře, nijak mi nevadí a jsou pohodlné, a to jsem doteď žádné hodinky nenosil a čas řešil přes mobil, ale zvykl jsem si během hodiny.

Během prvních dvou dnů jsem také řešil otázku, zda nosit hodinky na pravé ruce, či na levé. V pravé ruce obvykle držím bílou hůl, levou mám volnou, tak mě napadlo vyzkoušet ovládání levačkou, leč za chvíli jsem zjistil, že to není pohodlné ani trochu. Jsem pravák, a tak jsem zvyklý na ovládání pravou rukou.

Velký problém mám s hodinkami ale teď v zimě, když má člověk na sobě několik vrstev. Je zkrátka dosti krkolomné se se všemi těmi vrstvami k hodinkám propracovat, aby člověk třeba zkontroloval čas.

Co se ale týče samotného ovládání Apple Watch, vystačí si nevidomý člověk s dvěma až třemi dotykovými gesty na displeji. Applem tolik propagovaná digitální korunka u mě prakticky nemá využití a navíc se mi s ní děsně špatně pracuje, člověk nemůže pořádně poznat, o kolik s ní otočil.

Na hodinky si každopádně člověk rychle zvykne, nosí se příjemně, ale pokud chce člověk komfortnější ovládání, rozhodně by si měl pořídit 42milimetrovou verzi.

Watch z pohledu softwaru

Stejně jako u iPhonů je ale pro nevidomého hlavním tahákem na Apple watch software. Od prvního spuštění po vybalení se dá podobným způsobem jako na iPhonu rozjet funkce VoiceOver, takže člověk si může nastavit vše sám bez pomoci někoho vidícího.

Ovládání je také podobné jako na iPhonu – buď se jezdí po displeji, nebo švihá zleva doprava a naopak a pro aktivaci se také používá dvojité klepnutí. Takže pro někoho, kdo má zkušenosti s iPhonem, bude velice jednoduché jablečné hodinky zvládnout.

Co ovšem zvládnout nelze, a to minimálně do uvedení další generace Apple Watch, je neskutečná pomalost všeho – od odezvy VoiceOveru přes otvírání aplikací až po načítání různého obsahu, zpráv, tweetů a tak dále. Hodinky prostě nejsou určeny na nějakou komplikovanější práci pro někoho, kdo chce vše zvládnout svižně a nedej bože třeba za chůze.

Jednodušší úkony, jako je odbavování oznámení z aplikací, kontrola času, data, počasí, kalendáře, to vše zvládnout lze poměrně rychle třeba i venku. Příklad: čas zkontroluju během čtyř sekund – ťuk na displej, hodinky řeknou čas, přikryju displej dlaní druhé ruky, hodinky se zamknou, hotovo.

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=pnWExZ-H7ZQ“ width=“640″]

A poslední věc, o které je nutno se v této části zmínit, je dost slabý výkon reproduktoru. I když nastavíte VoiceOver na 100 % hlasitosti, je takřka nemožné s hodinkami pracovat, třeba přečíst si SMS na ulici absolutně nelze.

Ovládání jako takové je tedy jednoduché a rychle si ho osvojíte. Watch jsou nicméně pomalé, ale na rychlé odbavení notifikací a kontrolu základních věcí stačí.

Jednotlivé aplikace a dojmy

Nejčastěji hodinky, kromě kontroly času, využívám při běžném provozu na odbavování notifikací, hlavně z aplikací Facebook Messenger, Twitter a vestavěných Zpráv.

U Messengeru a Zpráv také dobře fungují rychlé reakce, kdy lze jako odpověď poslat přednastavenou frázi stylu „OK, díky, jsem na cestě“, ale pokud chci být sdílnější, lze odpověď nadiktovat, a to takřka se stoprocentní bezchybností.

V případě, že nechci jen odpovídat, ale začít sám psát, vyřešil jsem to tak, že jsem si nastavil na tlačítko přátelé zatím tři kontakty, které nejčastěji potřebuji, a tím se celý proces dost urychlil. Nejsem člověk, co za den vyřizuje stovky zpráv, takže je tahle cesta pro mě ideální.

Diktování je fajn, jen bohužel se moc nedá používat někde venku. Opravdu si nemyslím, že jsou lidi povinni v tramvaji poslouchat, že jedu domů nebo že jsem zapomněl nakoupit; přeci jen ještě existuje nějaké soukromí. Jasně, můžu zprávu nadiktovat, až budu někde sám, ale v tom případě už je pro mě rychlejší vytáhnout telefon a text naťukat.

Fajn jsou hodinky na klasické funkce, které by člověk od chytrých hodinek čekal. Čas, odpočet, budík, stopky – vše je docela rychle nastavitelné a použitelné. Když si člověk třeba potřebuje stopnout tři minuty při vaření vajíček natvrdo, nemusí s sebou tahat do kuchyně telefon, stačí hodinky na ruce. Plus přidejte k tomu možnost vše spustit přes Siri, v angličtině, a máte tu pro Apple watch opravdu skvělé využití.

Jste-li hudební nadšenec a máte například bezdrátové reproduktory, lze hodinky jednoduše použít jako ovladač hudby. Buď je propojíte přímo s nějakým tím reproduktorem a hudbu máte v nich, nebo se dají použít jako ovladač pro hudbu, co máte v iPhonu. Já si s touhle aplikací chvíli hrál, ale přiznám se, že tohle pro mě smysl nemá.

Fitness funkce jsou něco napůl mezi zbytečností a takovou hračkou. Já na nějaké větší cvičení nikdy moc nebyl, běhat se teď v zimě taky nedá. Zajímavé je tohle pro lidi, co rádi měří vše a všude. Pokud chci třeba mít přehled, jak daleko mám z vlaku domů, jak rychle při tom jdu, jaký mám srdeční tep, na tohle vše se mi osvědčila aplikace Cvičení. A také je fitness část dobrá pro lidi, co rádi různé motivační věci. Lze si nastavitt různé cíle, 30 minut cvičení denně, pro sedavce to, jak často si stoupnout a projít se a tak dále.

[su_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=W8416Ha0eLE“ width=“640″]

Velice fajn je na hodinkách možnost si poslepu vyladit hlavní ciferník do nejmenšího detailu. Od nastavení barvy textu přes typ ciferníku až po rozsah zobrazovaných informací, vše je přehledné a přístupné. Pokud je někdo hračička a má potřebu si týden co týden s tímhle hrát, tu možnost má. Na druhou stranu já si ciferník nastavil první den a od té doby jsem s ničím nehýbal.

Kromě aplikací na zprávy jsem z těch dalších zkoušel například Swarm, RSS čtečku Newsify a Twitter. Jak jsem již uvedl, tyto aplikace jsou ale pro nevidomého dost nepoužitelné. Swarm se načítá hodinu, tweety se mi podařilo načíst až na druhý pokus a pokoušet se procházet kanály v Newsify, je horor.

Závěrem mohu konstatovat, že jako fitness zařízení by byly hodinky docela fajn, pokud bych byl ten typ. Na časové funkce je to pro nevidomého opravdu povedené zařízení. Nevadí-li vám diktování, pokud jde o soukromí, lze hodinky velice dobře používat i na odbavování zpráv. A pokud jde o nějaké prohlížení sociálních sítí či třeba čtení novinek, jsou hodinky v tuto chvíli dosti nepoužitelné.

Závěrečné hodnocení

Přichází čas zodpovědět si dvě zásadní otázky položené na začátku recenze.

Podle mě zatím pro nevidomého do Apple Watch nemá cenu investovat . Co bude u druhé a třetí generace, nevím. Pomalá odezva a příliš tichý reproduktor jsou pro mě hlavní dva zápory, a to natolik vážné, že já sám bych si hodinky rozhodně zatím nekoupil.

Pokud už ale nevidomý člověk hodinky pořídí, rozhodně pro ně využití najde. Odbavování zpráv, časové funkce, kontrola kalendáře, počasí… Když mám na ruce hodinky a není kolem příliš hluk, už v těchto situacích ani mobil nevytahuju, spíše sahám právě po Watch.

A také si s hodinkami připadám mnohem bezpečněji. Když si totiž chci přečíst zprávu, riskuji, že mi telefon ve městě někdo prostě vyrve z ruky a uteče. Watch jsou v tomto ohledu mnohem bezpečnější.

Znám také pár nevidomých, co rádi sportují, a u těch využití vidím taktéž, ať už při cyklistice nebo při běhání.

Nějak na procenta hodnotit Apple Watch nelze. Je to natolik individuální věc, že jediné, co lidem můžu poradit, je, jít si hodinky někam vyzkoušet. Tento text tedy slouží spíše jako takové další vodítko pro ty, co se rozhodují, zda by do hodinek šli.

Foto: LWYang

Témata: ,
.