Zavřít reklamu

Pro osoby se zrakovým znevýhodněním, jako ostatně pro všechny, je standardem používání telefonu, počítače, popřípadě tabletu. Jak se ale jeví využití nositelné elektroniky, konkrétně chytrých hodinek? U sportovních náramků je využitelnost maximálně na úrovni zaznamenávání aktivity a čtení údajů z telefonu, ovládání hodinek vzhledem k absenci reproduktoru však poslepu není prakticky možné. Většina chytrých hodinek pak nemá vestavěný odečítací program, což ale neplatí například o Samsung Galaxy Watch nebo právě Apple Watch. Jak hodinky od Applu využívám já a jsou pro nevidomého užitečné?

Díky Apple Watch se cítím bezpečněji

Největší výhoda Apple Watch z mého pohledu je ta, že je mám bezpečně na ruce a při ovládání se mohu více soustředit na používání samotné, a ne tolik na to, zda se kolem mě nepohybuje někdo podezřelý. Co si budeme nalhávat, pokud se nevidomý ocitne v nebezpečnějších částech města, nemůže si všimnout podezřele vypadajících lidí, a pro potencionálního zloděje je jednodušší vytrhnout z ruky telefon než se snažit ztrhnout hodinky. V takovém případě už se dá nějak bránit nebo způsobit rozruch.

Prohlížení webu a navigace

Díky tomu, že se na displej nedívám, velikost obrazovky hodinek mě omezuje o něco méně. Samozřejmě ani pro nevidomého na malém displeji prohlížení webů není tak komfortní, pár článků si ale na něm klidně přečtu. Co se mi také líbí je možnost používání navigace, což z velké části souvisí právě s tím, že jsou hodinky stále připevněné na ruce. Pokud totiž jdu ve večerních hodinách na neznámé místo, rozhodně je pohodlnější a bezpečnější nechat se navigovat hodinkami než mít v jedné ruce telefon, ve druhé bílou hůl a do toho se sluchem soustředit na navigaci. S hodinkami mi mnoho starostí odpadá, protože stačí zkontrolovat směr, kterým se mám vydat, a těsně před odbočkou mi zavibrují.

Apple Watch reminky
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskrétnost, kterou ocení všichni

Další skvělá věc, kterou ocení i vidící uživatelé, je diskrétnost. Musím mít sice zapnutý VoiceOver, na akcích však vím, že mi někdo volal či psal a nikdo z mého okolí to jednoduše netuší. Já si potom mohu najít čas, abych konverzaci vyřídil nebo si ji alespoň zkontroloval. Samozřejmě je ale důležité, aby se člověk nevěnoval pouze notifikacím, ve společnosti je lepší, když si jich nevšímá. Jelikož se ale jako nevidomý daleko více soustředím na sluch, tak mě rozptylují spíše zvuky notifikací než pouze vibrace, takže hodinky nemám problém ignorovat, na druhou stranu vím, že mi nějaké zprávy přišly.

Závěr a další funkce

Samozřejmě jsem nezmínil vše, co na hodinkách používám. Je skvělé, že dokáží měřit sportovní aktivity, Apple Pay zapínám na denní bázi. Největší omezení Apple Watch vidím ve výdrži baterie, která po dvou letech, co hodinky mám, je čím dál horší. Pokud by se mě někdo zeptal, jestli bych doporučil hodinky od Applu nevidomému, tak je to samozřejmě individuální. Ve chvíli, kdy cestujete, hodně sportujete nebo se pohybujete často v neznámém prostředí, jsou Apple Watch skvělou volbou. Pokud se nacházíte nejčastěji doma nebo na jednom pracovním místě, zvažoval bych, jestli poměrně nákladná investice není zbytečná. Jak vnímáte používání Apple Watch a chytrých hodinek obecně vy jako běžní uživatelé? Napište nám to do komentářů.

watchOS 7:

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více