Zavřít reklamu

Při příležitosti tradiční zářijové keynote Apple představil řadu zajímavých novinek. Mimo nové řady iPhone 14 (Pro) jsme se dočkali trojice nových hodinek – Apple Watch Series 8, Apple Watch SE a Apple Watch Ultra – a sluchátek AirPods Pro 2. generace. Nyní si ale posvítíme na nové hodinky, konkrétně tedy na Series 8 a Ultra. Nové Apple Watch Ultra totiž Apple propaguje jakožto dosud nejlepší jablečné hodinky, které cílí na ty vůbec nejnáročnější uživatele.

Pojďme si proto společně posvítit na rozdíly mezi Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra a říct, v čem jsou konkrétně Ultra lepší než standardní model. Rozdílů totiž najdeme hned několik a musíme dopředu uznat, že nové profesionální Apple Watch jsou doslova nabité technologiemi.

V čem vedou Apple Watch Ultra

Než se pustíme do toho, v čem jsou jednoznačně Apple Watch Ultra lepší, je na místě zmínit jeden poměrně zásadní rozdíl, který spočívá v ceně. Základní Apple Watch Series 8 totiž začínají na 12 490 Kč (s 41mm pouzdrem) a na 13 390 Kč (s 45mm pouzdrem), případně si lze ještě připlatit za připojení Cellular za další 3 tisíce korun. Následně se ještě nabízí dražší varianty, jejíchž pouzdro je namísto hliníku vyrobeno z nerezové oceli. Naopak Apple Watch Ultra jsou k dostání za 24 990 Kč, tedy prakticky za dvojnásobek základních Series 8.

Vyšší cena má však své opodstatnění. Apple Watch Ultra totiž nabízejí 49mm velikost pouzdra a dokonce již disponují konektivitou GPS + Cellular. Navíc i samotná GPS je v tomto případě podstatně vylepšená a dokáže poskytnout o dost lepší výsledky, a to díky kombinaci L1 + L5 GPS. Základní Apple Watch Series 8 se spoléhají jen na L1 GPS. Zásadní rozdíl najdeme i v materiálu pouzdra. Jak už jsme zmínili výše, standardní hodinky se spoléhají na hliník, nebo nerezovou ocel, zatímco model Ultra je vyroben z titanu pro zajištění maximální odolnosti. Lepší je dokonce i samotný displej, který dosahuje dvojnásobné svítivosti, tedy až 2000 nitů.

apple-watch-gps-tracking-1

Další rozdíly bychom našli například v odolnosti vůči vodě, což je vzhledem k zaměření produktu pochopitelné. Apple Watch Ultra cílí na ty nejnáročnější uživatele, kteří se vydávají vstříc adrenalinovým sportům. Zde bychom mohli zařadit také potápění, a právě proto model Ultra disponuje odolností až do hloubky 100 metrů (Series 8 jen 50 metrů). V tomto ohledu také nesmíme zapomenout zmínit zajímavé funkce pro automatické detekování potápění, při němž hodinky zároveň informují o hloubce ponoru a teplotě vody. Z bezpečnostních důvodů jsou navíc vybaveny speciální výstražnou sirénou (až 86 dB).

Apple Watch Ultra také jasně vítězí ve výdrži baterie. Vzhledem k jejich určení je něco takového samozřejmě pochopitelné. Zatímco všechny dosavadní Apple Watch (včetně Series 8) disponují až 18hodinovou výdrží na jedno nabití, v případě modelu Ultra to Apple posouvá ještě o úroveň dál a hodnotu rovnou zdvojnásobuje. Apple Watch Ultra tedy nabízí až 36hodinovou výdrž. Aby toho navíc nebylo málo, výdrž půjde ještě prodloužit aktivací režimu nízké spotřeby. V takovém případě se dokáže vyšplhat až na neuvěřitelných 60 hodin, což je ve světě jablečných hodinek naprostým unikátem.

Design

Do nejnáročnějších podmínek byl upraven i samotný design hodinek. Ačkoliv Apple vychází ze současné řady Series 8, tak i přesto najdeme různé rozdíly, které spočívají především ve větší velikosti pouzdra a použitém titanu. Zároveň Apple Watch Ultra mají rovný displej. Jde o poměrně zásadní rozdíl, jelikož z předchozích hodinek, včetně zmiňovaných Series 8, jsme zvyklí na lehce zaoblené okraje. Viditelně odlišné jsou i tlačítka. Na pravé straně se nachází přepracovaná digitální korunka spolu se zapínacím tlačítkem, zatímco na levé straně najdeme nové akční tlačítko pro rychlé spuštění předem vybrané funkce a reproduktor.

S designem hodinek také souvisí i samotný řemínek. Tomu Apple při prezentaci věnoval nemalou pozornost, jelikož pro nové Apple Watch Ultra vyvinul zbrusu nový Alpský tah, který je speciálně navržel pro ty nejnáročnější uživatele, do nejnáročnějších podmínek. Na druhou stranu i model Ultra je kompatibilní s ostatními řemínky. V tomto ohledu si ale musíte dát pozor – ne každý dřívější řemínek je totiž kompatibilní.

.