Zavřít reklamu

Apple na úvodní Keynote letošní WWDC představil nové aktualizace napříč všemi svými platformami, díky kterým budou mít uživatelé ještě větší kontrolu nad daty na svých zařízeních. Private Cloud Compute rozšiřuje špičkové zabezpečení iPhonů i na cloud, díky čemuž se uživatelé již nemusí rozhodovat mezi výkonnou umělou inteligencí přizpůsobenou jim na míru a spolehlivým zabezpečením. Apple zvednul laťku v oblasti ochrany soukromí také představením nových funkcí, jako jsou zamknuté a skryté aplikace, které pomáhají uživatelům chránit to nejcitlivější, co na svých telefonech mají. Přišel také s řadou dalších funkcí zaměřených na zabezpečení a ochranu soukromí, například kategorizaci v aplikaci Mail, Zprávy přes satelit a náhled sdílení obrazovky.

„Private Cloud Compute umožňuje Apple Intelligence zpracovávat složitější požadavky až neuvěřitelně bezpečně,“ vysvětluje Craig Federighi, senior viceprezident Applu pro softwarové inženýrství. „Rozšířili jsme naše špičkové zabezpečení z iPhonů i na cloud a věříme, že jsme vytvořili tu nejpokročilejší bezpečnostní architekturu, kterou kdy někdo ve velkém měřítku na cloudovou AI použil. Vaše data se v Private Cloud Compute využívají pouze pro zpracování žádostí a nejsou ukládána, což zajišťuje, že ani Apple ani nikdo jiný k nim nikdy nemá přístup. Systém jsme navrhli tak, aby tyto vrstvy ochrany mohli ověřovat nezávislí odborníci.“

Špičkové zabezpečení AI funkcí

Systém osobní inteligence Apple Intelligence staví do samotného srdce iPhonů, iPadů a Maců výkonné generativní modely, díky čemuž nabízí uživatelům ještě užitečnější a uživatelsky příjemnější funkce.

Základem celé Apple Intelligence je zpracovávání požadavků přímo v zařízení, které umožňuje provoz osobní inteligence bez nutnosti shromažďovat o uživateli jakékoli údaje. Ve chvíli, kdy uživatelé potřebují využít větší modely, které nelze spustit na kapesních zařízeních, přichází na řadu Private Cloud Compute, což umožňuje Apple Intelligence naplno využít dostupných výpočetních kapacit a škálovat je prostřednictvím větších serverových modelů, které si poradí i se složitějšími úkoly, aniž by došlo k jakémukoli narušení soukromí uživatele.

Když uživatel zadá požadavek, Apple Intelligence nejprve zanalyzuje, zda může být zpracován přímo v zařízení. Pokud z analýzy vyplyne potřeba větší výpočetní kapacity, může Apple Intelligence využít Private Cloud Compute, který do cloudu odešle jen ty údaje, které jsou potřebné pro zpracování daného požadavku na serverech Apple silicon. V případě přesměrování požadavku do Private Cloud Compute se údaje neukládají, nejsou přístupné ani Applu a slouží pouze ke splnění daného požadavku.

Servery Apple silicon, díky kterým může Private Cloud Compute fungovat, se mohou pyšnit dosud nevídaným zabezpečením. Vše začíná koprocesorem Secure Enclave, který chrání nejdůležitější šifrovací klíče na serveru stejně, jako je chrání v iPhonu. Dalším bezpečnostním prvkem je zabezpečené spouštění, které zajišťuje, že operační systém, který běží na serveru, je podepsaný a ověřený, stejně jako je tomu u systému iOS. Trusted Execution Monitor se stará o to, že se bude spouštět pouze podepsaný a ověřený kód, a atestace umožňuje zařízení bezpečně ověřit identitu a konfiguraci výpočetního klastru Private Cloud Compute ještě předtím, než dojde k odeslání požadavku. Bezpečnost kódu na serverech Private Cloud Compute, kterou Apple sliboval, mohou ověřit nezávislí odborníci.

Další funkce soukromí, které poskytují uživatelům větší kontrolu

Díky zamknutým a skrytým aplikacím mohou uživatelé s klidným srdcem ukazovat a půjčovat svá zařízení ostatním bez obav z toho, že druzí uvidí něco, co nebylo určeno jejich zrakům. Uživatelé mohou zamykat přístup k obsahu jednotlivých aplikací nebo aplikace úplně schovat, aby je nikdo jiný neviděl. Zamknuté aplikace je možné otevřít pouze po ověření pomocí Face ID, Touch ID nebo zadání hesla. Pro ještě větší soukromí je k dispozici možnost skrývat aplikace do uzamykatelných složek, jejichž otevření rovněž vyžaduje ověření pomocí Face ID, Touch ID nebo hesla.

„Neustále se snažíme dostát našim závazkům a poskytovat uživatelům tu nejspolehlivější a nejinovativnější ochranu soukromí,“ uvedl Erik Neuenschwander, ředitel Applu pro soukromí uživatelů. „Letošní rok není výjimkou a možnost zamykat a skrývat aplikace je jen jedním z příkladů, jak Apple pomáhá uživatelům držet osobní údaje vždy pod kontrolou, a to i v případě, že svá zařízení například někomu zapůjčí.“

Apple již dlouhá léta pracuje na tom, aby uživatelé mohli sdílet přesně to, co chtějí, s kým chtějí. V roce 2020 Apple představil nástroj pro výběr souborů z Fotek, který uživatelům umožňuje vybrat jen ty fotky a videa, ke kterým chce dané aplikaci udělit přístup, aniž by bylo třeba aplikaci udělovat plný přístup ke knihovně fotek. Letos Apple toto zabezpečení rozšiřuje o další dvě nové funkce. S funkcí Contacts permission improvementsiOS 18 dává Apple uživatelům do rukou větší kontrolu a umožňuje jim sdílet s aplikacemi jen vybrané kontakty, tedy bez nutnosti sdílet všechny. Accessory Setup Kit umožňuje vývojářům nabízet intuitivní nové způsoby, jak párovat různé doplňky, aniž by aplikace získaly přístup k ostatním zařízením ve stejné síti. Díky tomu je párování mnohem jednodušší a zařízení mnohem bezpečnější.

Naplno využívat funkce zabezpečení a soukromí napomáhají i další nové aktualizace napříč všemi platformami Apple.

Nová aplikace Hesla staví na základech, které položila před více než 20 lety představená Klíčenka, a zjednodušuje přístup k heslům, přístupovým klíčům, heslům k Wi-Fi a dvoufaktorovým ověřovacím kódům bezpečně uloženým v Klíčence. Aplikace rovněž obsahuje upozornění na časté zranitelnosti, jako jsou hesla, která lze snadno uhádnout, která uživatel používá opakovaně nebo která se objevila ve zveřejněných únicích dat.

Apple také aktualizoval sekci Soukromí a zabezpečení v Nastavení – nově zobrazuje užitečné informace, které uživatelům pomáhají si uvědomit, k čemu všemu mají jednotlivé aplikace přístup.

Další funkce vytvořené s důrazem na soukromí

Apple implementuje zabezpečení a soukromí do svých aplikací a služeb již dlouhou řadu let a iOS 18, iPadOS 18 ani macOS Sequoia nejsou výjimkou.

Díky kategorizaci iOS 18 v Mailu probíhá výhradně na iPhonu uživatele a automaticky třídí zprávy na Primární, Promo akce, Transakce a Aktualizace, což uživatelům umožňuje soustředit se na zprávy, které jsou pro ně nejdůležitější.

Zprávy přes satelit v systému iOS 18 umožňují uživatelům odesílat zprávy rodině a přátelům přímo z iMessage nebo SMS konverzací v aplikaci Zprávy i bez přístupu k mobilnímu signálu nebo Wi-Fi.1 Pokud se tedy uživatelé chystají do míst, která nejsou pokryta mobilním signálem, mohou přes satelit i nadále odesílat zprávy přímo z aplikace Zprávy a využívat koncového šifrování iMessage.

Díky funkci Náhled sdílení obrazovky v macOS už se uživatelé nebudou muset strachovat, že při videohovorech a sdílení obsahu přes AirPlay nebo přes kabel odhalí něco nežádoucího. V aplikacích jako FaceTime nebo Zoom mohou uživatelé sdílet celou obrazovku nebo jen konkrétní aplikaci. Náhled sdílení obrazovky se jim zobrazí automaticky.

Dostupnost

Vývojářská beta verze iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia je ode dneška k dispozici členům Apple Developer Programu na stránce developer.apple.com. Veřejná beta verze bude k dispozici příští měsíc na stránce beta.apple.com. Nové softwarové funkce budou k dispozici letos na podzim ve formě bezplatné aktualizace. Funkce se můžou změnit. Některé funkce nemusí být dostupné ve všech oblastech či jazycích nebo na všech zařízeních. Více informací o dostupnosti najdete na apple.com/cz.

Systém Apple Intelligence bude k dispozici v beta verzi pro iPhone 15  Pro, iPhone 15 Pro Max a iPady a Macy s čipem M1 nebo novější, se Siri a jazykem zařízení v americké angličtině jako součást podzimní aktualizace iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia. Více informací je k dispozici na stránce apple.com/logic-pro-for-ipad.

.