Zavřít reklamu

V aukční síni Sotheby’s proběhla 23. listopadu velkolepá dražba pod záštitou značky (RED). Dražilo se přes čtyřicet produktů, které dohromady vynesly téměř 13 milionů dolarů (asi 262 milionů korun). V nabídce byly červený Mac Pro i zlatá sluchátka EarPods…

Pokud by jste však čekali celkového vítěze, tedy takový produkt, který se vydražil za nejvyšší částku, právě z jablečné kategorie, zmýlili byste se. Aukční síť totiž ovládlo piano navržené americko-německým výrobcem Steinway & Sons. Jeho odhadovaná cena se pohybovala mezi 150 tisíci až 200 tisíci dolary, nakonec skončila na téměř dvou milionech amerických dolarů.

Na druhém místě skončil jeden z nejočekávanějších předmětů dražby – speciální edice fotoaparátu Leica, který vytvořili Jony Ive a Marc Newson. Cena se odhadovala na půl až tři čtvrtě milionu dolarů, nakonec se vyšplhala až na 1 805 000 dolarů.

Přes jeden milion se už vyšplhal jen jeden předmět, možná trochu překvapivě na první pohled jednoduchý stůl, kterému ovšem přidává na hodnotě fakt, že ho stvořil sám dvorní designér Applu Jony Ive ve spolupráci s kolegou Marcem Newsonem. Maximální odhadovaná cena půl milionu dolarů byla překročena více než trojnásobně.

Těsně pod hranicí magického sedmiciferného číslo skončil červený Mac Pro. Jeho hodnota byla převýšena skutečně zásadním způsobem. Z původně odhadovaných 60 tisíc dolarů za něj nakonec šťastný nový majitel zaplatil 997 tisíc.

Co se týče překonávání odhadu, nezahálela ani zlatá sluchátka EarPods. Ty se z 20–25 tisíc nakonec vyhouply až na téměř půl milionu dolarů.

můžete prohlédnout na webu Sotheby’s.

Zdroj: Sotheby’s
.