Zavřít reklamu

V posledních několika letech se výrazně rozrůstá základna uživatelů, kteří si do domu pořizují chytré žárovky, zámky, čističky vzduchu či zásuvky. Nebyla by to však správná chytrá domácnost, kdybyste s ní neměli propojené automatizace, které vám například po příchodu domů zapnou světla nebo třeba spustí hudbu. Výhod automatizačních aplikací využijí však i ti, co takovéto produkty příliš v lásce nemají a používají třeba jenom chytrý telefon. Na programy, které by si měl do svého smartphonu nainstalovat každý milovník technologií, se v krátkosti zaměříme.

Zkratky

Přestože většina z vás pravděpodobně tuto aplikaci již zná, opomenout ji nesmíme. Tento program je nesmírně propracovaný – do své knihovny si můžete přidávat jak zkratky již předdefinované, tak vytvářet vlastní. Spolupracují takřka se všemi nativními aplikacemi a s mnoha programy třetích stran. Dalším benefitem jsou automatizace, díky kterým můžete například nechat telefon odesílat zprávu před příjezdem domů, při příjezdu do práce zapnout režim Nerušit nebo třeba spustit hudbu po připojení libovolného Bluetooth zařízení. Zkratky spolupracují i s produkty chytré domácnosti propojitelnými skrze HomeKit, i v tomto případě je jednoduché vytvářet automatizace. Pro ideální funkčnost je však vhodné, abyste měli v domácnosti centrálu v podobě iPadu, Apple TV či HomePodu.

Aplikaci Zkratky nainstalujete bezplatně zde

IFTTT

Zkratky od Applu jsou sice velice přehledně vytvořené, nejlépe však fungují v Apple ekosystému. Pokud v něm tedy nejste zakořeněni, dvakrát nadšeni z nich nebudete. Po stažení aplikace IFTTT však získáte multiplatformní službu, kterou můžete propojit s většinou běžně dostupných aplikací všeho druh –  a to jak s programy od Applu, tak třeba od Googlu nebo jiných společností. Díky přizpůsobitelnému nastavení tedy není nevšední, že se vám vaše oblíbené skladby z YouTube uloží do playlistu ve Spotify nebo Apple Music, každá jízda v Uberu se zapíše do Evernotu nebo se všechny playlisty ze Spotify budou automaticky archivovat. Software ocení jak majitelé HomePodu, tak reproduktorů od Googlu či Amazonu – propojitelnosti se totiž meze nekladou, a proto jej můžete využít takřka se všemi produkty chytré domácnosti.

Aplikaci IFTTT nainstalujete bezplatně zde

Yonomi

Hned zprvu vás musím upozornit, že služba Yonomi nijak nespolupracuje se Siri, naopak potěším vlastníky reproduktorů Amazon Alexa a Google Home. Program je určený především k ovládání chytré domácnosti a nastavování automatizací, které můžete přidávat na základě vaší polohy, denní doby nebo akce, kterou vykoná vaše chytré zařízení. Spouštět určité přednastavené akce můžete i pomocí vašich Apple Watch, spolupráce s Apple produkty tedy vůbec není tak špatná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Aplikaci Yonomi nainstalujete z tohoto odkazu

Scriptable

Program Scriptable využijí pokročilí uživatelé, kteří se již trochu vyznají v programování, respektive ve skriptování. Jednotlivé zkratky, které vytvoříte ve vestavěné aplikaci, totiž můžete propojovat se soubory JavaScriptu, a právě ty ve Scriptable zvládnete tvořit. Software vám odemkne sadu zajímavých možností jako je přidávání nových widgetů na domovskou obrazovku, rychlé otevírání určitých souborů pouze za pomoci Siri a mnoho dalšího.

Aplikaci Scriptable stáhnete zde

.