Zavřít reklamu

Nejen pokud vám svět financí připadá být propleten složitými pojmy a nástrahami, ale i v případě, že jen hledáte skutečně vyhovující variantu běžného účtu, kreditní karty nebo třeba penzijního spoření, jsou zde banky.cz. Ty rozsahem své nabídky, jež zahrnuje prakticky všechny tuzemské finanční instituce, patří u nás k největším a v kombinaci s nadstandardně přehledným zpracováním tak mohou představovat ideální rozcestník, který vám pomůže na cestě k získání potřebných informací nebo vyřešení konkrétní záležitosti, jako například uzavření výhodného povinného ručení, založení stavebního spoření či spořícího účtu a mnoho dalšího.

Na portálu je možné v abecedním seřazení procházet průběžně rozšiřovaným slovníkem užitečných pojmů s více než 770 záznamy, obrátit se s dotazem na online poradnu nebo si prohlédnout odpovědi na již zodpovězené otázky. Součástí webu je i zkušenými redaktory a odborníky zpracovaná řada tématicky roztříděných článků zabývajících se vedle aktuálního dění ve světě financí či bankovních produktů kupříkladu rozdíly mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti, devizovými účty nebo tím, zda se vyplatí investice do bitcoinu.

Nechybí zde ani množství rad a návodů k řešení konkrétních situací. Kromě přístupu skrze skvěle strukturované menu lze sáhnout také k vyhledávání, jehož výsledky se dají podle typu dotazu dále třídit výběrem příspěvků, jednotlivých srovnání, vybraných produktů nebo dotazů na poradnu. Zadáme-li tedy dotaz „půjčka na cokoliv“, ihned se zobrazí náhled srovnání neúčelových půjček, několik vybraných dotazů poradny i samotných produktů. Nalezení požadovaného obsahu je tedy velmi přímočaré a jednoduché.

Pojďme se podívat blíže na jednotlivé sekce a odhalit tak šíři záběru banky.cz i toho, co všechno je možné jejich prostřednictvím řešit.

Hypotéky

Bez ohledu na to, zda o pořízení nemovitosti uvažujeme jako o uskutečnění vysněného bydlení nebo lukrativní investici, nejde o žádnou maličkost a při realizaci takového záměru tedy stojí za to věnovat pozornost detailům a vyvarovat se případným úskalím.

Banky.cz mají v tomto ohledu rozhodně co nabídnout a oblasti hypotečních úvěrů se podrobně věnují. S touto první položkou se před námi rozevírají nejrůznější typy hypoték, včetně té na pozemek, byt, chatu, stavbu domu, rekonstrukci nebo americké hypotéky. K této problematice portál poskytuje služby hypotečního poradce, na něhož se lze obrátit a s jeho pomocí celý proces posunout kupředu, dále pak kalkulačku, porovnání a zmiňuje též aktualizované podmínky pro získání hypotéky v roce 2023, to vše doplněno o několik užitečných pojmů i návrhů souvisejících článků webu.

Úvodem kteréhokoli z typů narazíme na stručný popis následovaný zmíněnou kalkulačkou, v níž je možné nastavit výši úvěru, dobu splácení i časový horizont, ve kterém chce člověk uskutečnit své plány. Stránka neopomíjí některé rizikové faktory, jako je věcné břemeno, umístění v záplavové oblasti a podobně, na něž je dobré se zaměřit. Zároveň nabídku jednotlivých variant hypoték vzájemně propojuje, příbuzné srovnává a zvětšuje tak šíři výběru. V případě hypotéky na byt tedy na sebe navazují informace o hypotečním úvěru na ten v osobním vlastnictví, družstevní či obecní, byt v developerském projektu, současně s investiční hypotékou na byt k pronájmu.

Za zmínku stojí také unikátní možnost zprostředkování úvěru formou hypotečního bankovnictví on-line, čímž si lze ušetřit často zdlouhavé obíhání poboček. V rámci této služby je uživatelům k dispozici sledování vývoje na poli hypoték, díky němuž, nastanou-li příhodné podmínky, se může stát aktuální také eventualita refinancování.

Stránku uzavírá výčet nejčastějších dotazů a také odkazy na související články webu, což je velmi praktický model, s nímž se setkáváme v podstatě u všech produktů.

Pojištění

Pojištění má za úkol chránit pojistníka pro konkrétní situace, se kterými se může setkat. Zatímco povinné ručení či havarijní pojištění patří mezi ty rozšířenější, další spektrum rizik je často opomíjeno, přestože jejich dopady mohou mít zásadní význam. Banky.cz pokrývají prakticky všechny možnosti, když kromě zmíněných nabízí cestovní a životní pojištění, pojištění, nemovitosti, domácnosti, odpovědnosti nebo zvířat. Současně ve výběru nacházíme některé důležité související pojmy typu bonus, škodná událost či pojistník, pod nimiž se zobrazuje náhled s tipy na užitečné články související s tématem.

Na počátku každé ze stránek zabývajících se pojištěním zaznívají základní fakta – k čemu pojištění slouží a na co se vztahuje, k nimž se připojují kalkulačky a kontaktní formuláře. Díky nim lze rychle získat zdarma a nezávazně přehled o nejvýhodnějších nabídkách.

Vezmeme-li jako příklad pojištění nemovitosti, portál nejprve uvádí na pravou míru, čeho se vlastně týká a upozorňuje na častou záměnu s pojištěním domácnosti. Na tyto informace navazující kalkulačka v několika krocích poskytuje volbu klíčových údajů pro srovnání, kde je třeba zadat například: zda se jedná o byt či rodinný dům, je-li nemovitost obydlena trvale, rekreačně nebo se nachází v rozestavěném stavu, dále označit převládající materiál konstrukce stavby, počet podlaží a několik dalších. Vybrat je možné i vlastní částku, na kterou chceme stavbu pojistit, ale na základě zadaných dat, kalkulačka poskytuje odpovídající doporučení. Poté banky.cz blíže rozvádí jaké škody pojištění nemovitosti řeší, proč si dát pozor nad podhodnocení pojištění a současně radí jak získat nejvhodnější variantu, na co nezapomenout nebo jak pojistku sjednat z pohodlí domova. Závěrem se stránka drží schématu, když pobízí k nahlédnutí mezi nejčastější dotazy a doplňuje to výběrem článků.

Půjčky

Scénáře, kdy je relativně rychle zapotřebí prostředků, se nemusí omezovat na pračku, ledničku, bojler nebo auto, jež neočekávaně dosloužily, může se jednat o plánovaný nákup nábytku nebo třeba renovaci bytu. Pro tyto a jim podobné případy se stačí nechat portálem navést k půjčce, která bude tou ideální alternativou a bude odpovídat našim představám. Připraveny jsou modely úvěru na 100, 150, 200 i 500 tisíc současně s neúčelovou i účelovou půjčkou.

Zaměříme-li se pro představu na první v pořadí, tedy půjčku na 150 000 Kč, nejprve máme opět příležitost se seznámit se základní charakteristikou, poté si lze v rychlosti udělat obrázek zadáním částky a doby splácení, čemuž pak případně můžeme přizpůsobit nákup zboží či rozsah plánovaného projektu. Dále nás průvodce vede k variantám půjčky na 150 000 a rovnou upozorňuje, kde je vhodné zpozornět a čemu se raději vyhýbat. Nechybí zde návod, jak vybrat nejvýhodnější půjčku na 150 000 Kč v kombinaci s klíčovými parametry, na základě kterých je ideální jednotlivé nabídky posuzovat. Upozaděny nejsou ani aspekty jako poplatky za předčasné splacení, možnost odkladu splátek nebo sankce z prodlení.

K tomu portál dodává například jaké doklady budeme k vyřízení potřebovat a na čem záleží, jestli žadatel půjčku získá. Zbývá už jen za pomoci pravidelně aktualizované kalkulačky, jež srovnává více než 30 produktů, vybrat to nejvíce vyhovující řešení. Umožněno je řazení vzestupně i sestupně podle RPSN, splátky nebo maximální výše úvěru. Prostřednictvím banky.cz se nabízí také on-line řešení, přičemž ani tentokrát nechybí několik odkazů na inspirativní články zabývající se tématem a některé zodpovězené související dotazy.

Karty

Kreditní kartu můžeme podle portálu chápat jako bezúročnou půjčku, kterou máme stále u sebe, což je za předpokladu, že ji její majitel dokáže správně využít, příhodné označení a v praxi její přínos ocení nejen ti, kdo často cestují. Ve srovnání banky.cz se nachází 26 produktů tohoto typu s možností řazení směrem nahoru i dolů podle nákladů na vedení karty, úroku, minimální útraty i bezúročného období. Takto je velmi jednoduché získat jasný přehled a na jeho základě se pak rozhodnout přesně pro tu nabídku, která odpovídá konkrétním nárokům.

Web zde odbourává některé předsudky a v rámci této sekce se věnuje detailnímu osvětlení principu fungování i pozitivním stránkám produktu. Zároveň se však nevyhýbá jeho úskalím, kdy všechna pro a proti jmenuje z menu přístupná samostatná stránka nazvaná Výhody a nástrahy kreditní karty.

Účty

Transakce spojené s platbami za nákupy v kamenných prodejnách, e-shopech nebo za aplikace v telefonech, ale také za energie a další životní náklady probíhají prostřednictvím našich bankovních účtů, na které druhým směrem obvykle přitékají příjmy od zaměstnavatelů nebo institucí například v podobě nemocenské. V dnešní době je tak běžný bankovní účet takřka nezbytností. Portál banky.cz nabízí různé typy účtů, což zahrnuje ty studentské, dětské a seniorské, spolu s prémiovými, devizovými, jistotními a chráněnými.

V případě běžného účtu můžeme srovnat a třídit vzestupně i sestupně 35 produktů podle několika kritérií, jako jsou náklady na vedení, výběr z cizího bankomatu, možnost okamžité platby nebo poplatku za odchozí platbu do cizí banky skrze internetbanking. K této kalkulačce se připojují přehledně strukturované informace o porovnání běžných korunových účtů, včetně jejich specifikace i několika tipů pro výběr toho nejlepšího. Jako užitečné se mohou ukázat také rady jak postupovat, když chcete účet zřídit on-line, převést do jiné banky nebo jej naopak potřebujete zrušit. Před dotazy na poradnu narážíme ještě na výčet konkrétních výhod a nevýhod běžných účtů, přičemž kupříkladu u zmínky ve většině případů nulového úročení najdeme hned odkaz k nabídce účtů spořících, s nimiž lze volné prostředky zhodnotit.

Spoření

Při spoření vytváříme finanční rezervy a naše prostředky se zhodnocují. Tímto tématem se portál zabývá ve vyhrazené sekci, kde se samostatně věnuje penzijnímu a stavebnímu spoření, termínovaným vkladům i spořícím účtům, včetně jejich přehledu a porovnání.

Ukázkovým příkladem mohou být právě spořící účty, u nichž se dostáváme hned úvodem ke kalkulačce s obousměrným řazením podle úrokové sazby při různých hladinách zůstatku v korunách i eurech, k níž se připojuje výstižné pojednání o fungování, typech i podmínkách a možných poplatcích u spořících účtů. Na to navazuje několik užitečných rad typu: jak aktuálně zvolit nejlepší nabídku či jak lze vybrat peníze ze spořícího účtu. I tentokrát se můžeme poučit ze zkušeností těch, kteří se obrátili na poradnu, a mezi články narazíme třeba na průvodce spořícími produkty pro děti.

Přehledy bank, pojišťoven a další užitečné informace

Kromě výše zmíněného obsahu a funkcí poskytuje portál také přehled bank, které působí nejen v České republice, ale také v sousedním Slovensku, dále pak družstevních záložen i subjektů, jež nabízejí nebankovní půjčky, přičemž se po rozkliknutí kterékoli z položek zobrazí bližší popis.

Volbou kraje, města a instituce nebo pohodlně povolením přístupu k polohovým službám je možné vyhledat také pobočky, bankomaty a vkladomaty nebo si prohlédnout soupis penzijních fondů společně s klíčovými informacemi o tom, jak tyto fungují nebo čím se liší. Obdobným způsobem je zpracován také seznam pojišťoven na českém trhu.

Resumé

Banky.cz jsou ojediněle propracovaným webovým portálem vyznačujícím se vysokou mírou přehlednosti, kde se pojí množství snadno dohledatelných informací s porovnávačem finančních produktů a atraktivní nabídkou služeb, včetně on-line poradny. Pakliže člověk stojí nad jakoukoli otázkou týkající se světa financí, dokáže nabídnout pomocnou ruku a ulehčit orientaci v dané problematice snadno přístupným a srozumitelným způsobem.

.