Zavřít reklamu

Telefon iPhone je navržený tak, aby chránil vaše data a soukromí. Integrované bezpečnostní funkce pomáhají zabránit v přístupu k vašim datům v iPhonu a na iCloudu každému kromě vás. Zabudovaná ochrana soukromí minimalizuje množství údajů, které o vás také mají ostatní k dispozici, a umožňuje vám určit, které informace se budou sdílet a kde. A to i v tom ohledu, které aplikace mají přístup k jakému hardwaru. 

Sociální síť si tak může vyžádat přístup k fotoaparátu, abyste v ní mohli pořizovat a následně sdílet fotografie. Chatovací aplikace zase může chtít přístup k mikrofonu, abyste v ní mohli podstupovat hlasové hovory. Různé aplikace tak chtějí různé přístupy, a to i co se týče technologií, jakými jsou Bluetooth, snímače pohybu a kondice atd.

Změna přístupu aplikace k hardwarovým prostředkům iPhonu 

Obvykle vás o jednotlivé přístupy aplikace požádají po prvním jejich spuštění. Mnohdy tak odklepnete vše jen proto, že se vám nechce číst, co aplikace sděluje, nebo že prostě jen chvátáte. Kdykoli ale potřebujete, můžete se podívat, které aplikace k jakým hardwarovým funkcím přistupují a své rozhodnutí změnit – dodatečně tedy přístup zakázat nebo naopak povolit.

Stačí vám k tomu přejít do Nastavení -> Soukromí. Zde již vidíte výčet všech hardwarových prostředků, kterými váš iPhone disponuje a ke kterým mohou aplikace vyžadovat přístup. Vyjma fotoaparátu a diktafonu se jedná i o kontakty, kalendáře, připomínky, Homekit, Apple Music a další. Po rozkliknutí libovolné nabídky pak vidíte, která aplikace k ní má přístup. Posunutím jezdce u titulu tak můžete své preference jednoduše změnit.

Např. u Fotek ale můžete měnit i přístupy, zda je má aplikace jen k vybraným, všem nebo žádným fotkám. U Zdraví pak můžete ještě definovat Hlasitost zvuku ve sluchátkách. Po rozkliknutí aplikace zde i vidíte, ke kterým informacím má přesně aplikace přístup (Spánek atd.). Ještě se hodí zmínit, že pokud použije některá aplikace mikrofon, objeví se vám u horního okraje displeje oranžový indikátor. Pokud naopak použije fotoaparát, je indikátor zelený. Díky tomu jste vždy v dané aplikaci informováni, jestli ta přistupuje k těmto dvěma nejdůležitějším funkcím. 

.