Zavřít reklamu

iPhony Applu obecně patří mezi ta nejlépe zabezpečená zařízení právě díky přístupu k autorizaci jejich uživatelů. Už iPhone 5S přišel s otiskem prstu a prakticky nastolil nový trend „odemykání“ zařízení, kdy už nebyl uživatel nucen zadávat nějaké číselné kombinace. Jak je na tom ale nyní a co na to konkurence? 

Apple používal Touch ID do iPhonu 8/8 Plus, kdy s iPhonem X v roce 2017 představil Face ID. S Touch ID se sice můžeme pořád setkat u iPhonu SE, v iPadech nebo počítačích Mac, biometrické ověření skenem obličeje je však zatím výsadou iPhonů i za cenu výřezů nebo Dynamic Islandu. Uživatelé jsou ale tomuto omezení nakloněni vzhledem k tomu, co za to dostanou.

Chtěli byste iPhone se čtečkou otisků prstů na zadní straně? 

Stačí si jednou naskenovat prst nebo tvář, a zařízení ví, že patří právě vám. V případě telefonů s Androidem byla jejich čtečka otisků prstů nejčastěji umístěna na zadní straně proto, aby mohly mít velký displej, což Apple dlouhá léta ignoroval. Jenže přijít s čtečkou na zádech nechtěl, proto představil rovnou Face ID a mnohé konkurenci v tomto utekl tak, že jej nedostihla dodnes.

Pokud jde o sken otisků prstů, mají jej levnější Android telefony už umístěny v zapínacím tlačítku, třeba právě tak, jako iPad Air. Ty draží zařízení pak používají senzorickou nebo ultrazvukovou čtečku otisků prstů (Samsung Galaxy S23 Ultra). Tyto dvě technologie jsou skryté do displeje, takže vám stačí na vyhrazené místo přiložit třeba palec, a zařízení se tím odemkne. Protože je toto ověřování uživatele skutečně biometrické, můžete s ním i platit a přistupovat do bankovních aplikací, což je rozdíl právě oproti přítomnému jednoduchému skenu tváře.

Prostý sken tváře 

Když Apple představil Face ID, samozřejmě jeho výřez mnozí kopírovali. Jenže šlo jen o přední kameru a maximálně tak senzory určující jas displeje, nikoli o technologii založenou na infračerveném světle skenující obličej tak, abychom se mohli o nějakém biometrickém zabezpečení vůbec bavit. Pár zařízení jej tedy umělo také, ale brzy se na to výrobci vykašlali – bylo to drahé a pro uživatele Android zařízení nevzhledné.

Aktuální Androidy nabízejí sken tváře, s jehož pomocí můžete telefon odemknout, zamykat jím aplikace atd., ale protože je tato technologie navázána jen na přední kameru, která je obvykle v jednoduchém kruhovém průstřelu bez doprovodných senzorů, není to biometrické ověření, takže k platbám a přístupu k bankovním aplikacím tento sken nepoužijete a musíte zadávat číselný kód. Takové ověření lze také snáze obejít. 

Budoucnost je pod displejem 

Když jsme zkoušeli řadu Galaxy S23 a ostatně i levnější zařízení Samsungu, jako řadu Galaxy A, otisky prstů v displeji fungují spolehlivě, ať už jsou rozpoznáváni senzoricky nebo ultrazvukově. V druhém případě sice můžete mít určité problémy s použitím krycích skel, ale jinak je to spíše o zvyku. Majitelé iPhonů jsou už dlouho zvyklí na Face ID, které se za ty roky navíc naučilo rozpoznávat tváře i s rouškou nebo na šířku.

Kdyby Apple přišel s nějakou technologií čtečky otisků prstů v displeji, nedá se říci, že by to něčemu vyloženě vadilo. Princip používání je totiž vlastně stejný jako u Touch ID jen s tím rozdílem, že prst nepřikládáte na tlačítko ale displej. Nedá se přitom říci, že je řešení Androidu vyloženě špatné. Výrobci smartphonů se systémem Googlu prostě jen dali přednost nemít nevzhledné výřezy displeje, dát kamery do průstřelu a čtečku otisků do displeje. 

Budoucnost je navíc jasná, a to i pokud se budeme bavit o Applu. Kamery pod displejem už zde totiž máme (Galaxy z Fold) a je to jen otázka času, než se zlepší jejich kvalita a skryjí se pod něho i senzory. Téměř se 100% jistotou se tak dá říci, že až přijde ta správná doba a technologický pokrok, schová Apple pod displej i celé své Face ID. Jak pak ale přistoupí k funkcionalitě Dynamic Islandu, je otázkou. 

.