Zavřít reklamu

Samsung představil trojici nových smartphonů střední třídy. Patří sem spíše low-end Galaxy A14 ve verzi LTE i 5G, Galaxy A34 a A54, oba s přídomky 5G. Je škoda, že Apple nedělá levné telefony? Když vezme novou trojici Samsungů do ruky uživatel iPhonů, má z toho rozporuplné dojmy. 

O nejlevnějším Galaxy A14 v ceně kolem 5 000 Kč nemá příliš smysl hovořit, protože už s ohledem právě na to, kolik stojí, je jasné, že je hodně osekaný na výbavě. Uživatel iPhonů takový telefon nechce a chtít nebude, což neplatí o uživatelích Android telefonů po celém světě. Dá se totiž očekávat, že právě toto bude prodejní bestseler.

O poznání lépe už má nakročeno Galaxy A34 5G. S cenou pod 10 tisíc Kč je totiž poměrně chvályhodné, že mu Samsung dal obří 6,6“ FHD+ Super AMOLED displej se 120 Hz obnovovací frekvencí, o které se může základním iPhonům pořád jen zdát, a to stojí více jak 2x tolik. Jasně se líbí i jas 1 000 nitů, velká výdrž 5 000mAh baterie nebo hodnocení IP 67. Trojice fotoaparátů s hlavním 48MPx pak jasně zastíní i iPhone SE.

Galaxy A54 5G už sice stojí 12 tisíc Kč, ale vylepšuje nejen samotnou sestavu fotoaparátů (přední kamera zde má 32 MPx), k čemuž přihazuje i adaptivní obnovovací frekvenci displeje o dvou stupních (60 a 120 Hz). Oběma modelům ale chybí bezdrátové nabíjení, i když má ten výše postavený skleněná záda, což je jen pro efekt. A ano, oba umí i Always-On.

Skvělé displeje, špatná konstrukce 

Co je třeba chválit jsou právě displeje, a to nejen s ohledem na jejich velikost, ale i obnovovací frekvenci. Vzhledem k tomu, že je to vlastně to nejčastější, co z telefonu vidíte, je škoda, že Apple je v tomto pořád tak omezený a nechce pustit moderní technologie do základních modelů. Fotoaparáty nebudou patřit mezi ty nejlepší, což ani nemají, ale pro momentky budou ideální, a to navíc když je zde automatický noční režim (u Galaxy A54 5G). Zařízení tak sráží především jedna věc – nejsou vlastně moc pěkné.

Oba vyšší modely mají plastový rámeček, který je matný a nevypadá dobře ze žádného úhlu. I když je pak design zadní strany převzatý z Galaxy S23, u A54 fotomoduly extrémně vystupují nad záda, a to i když se jedná o horší specifikace, jak je tomu právě u řady S. Obě zařízení jsou navíc hodně tlustá, tedy alespoň subjektivně, což opticky právě podporuje přítomný plast. Co vás bude štvát je i USB-C konektor, který je vyosený. Mají to tak sice i Galaxy S23, ale jen minimálně a sotva si toho všimnete. Je to prkotina, ale i ta má vliv na výsledný dojem. 

Jednoduše řečeno, zmlsaného jablíčkáře novinky Samsungu nezaujmou vzhledem tolik, jako spíše specifikacemi, které jim může v dané cenové relaci skutečně závidět. I tak se dá ale stejně říci, že si raději připlatí a koupí iPhone SE nebo lépe některou ze starších verzí iPhonů. Jistě, bude bit zejména v kvalitě displeje, ale i tak vydělá na uživatelské zkušenosti. Navíc bude i výkon několik let starého iPhonu pořád lepší, jak je zde v případě Dimensity 1080 nebo Exynosu 1380 (tím nechceme říci, že by byly výkonově nějaké špatné).

Plastový iPhone? Proč ne 

Docela dobře si dokážu představit, že by Apple zase udělal plastový iPhone. Nevidím v tom nic špatného, jenže není plast jako plast a ten v aktuálních Áčkách vypadá prostě lacině. Vezměte si ale, kdyby Apple udělal iPhone SE s plastovým rámem, který by byl stejný, jaký je třeba na AirPodech, nebo jaký byl kdysi v iPhonech 3G. Rozhodně by mě to neuráželo tolik, jako je tomu zde.

Prémiové materiály, jako hliník a ocel, jsou prostě používány jen ve vrcholných třídách a zde tak nemají své místo. Tedy alespoň zatím, když sem proniklo už i sklo. Galaxy A34 a A54 rozhodně nejsou špatnými telefony, ale pokud chce Samsung lákat jablíčkáře mající do kapsy přece jen hlouběji, měl by na to jít spíše obnovením řady Galaxy S FE, kde už jsme v případě modelu Galaxy S21 FE měli alespoň ten hliníkový rámeček, i když jen plastová záda.

Nové Samsungy za zvýhodněné ceny lze zakoupit například zde

.