Zavřít reklamu

Podle očekávání se nové MacBooky dočkaly nového vysokorychlostního portu Thunderbolt (LightPeak) a ostatní počítače Apple budou následovat. V tomto článku bych se chtěl na opěvovaný Thunderbolt podívat podrobně, jak po technické stránce, tak stránce teoretické.


Thunderbolt pod lupou

Ačkoliv se u LightPeaku mluvilo především o přenosu optickými vlákny, Thunderbolt, který se objevil u MacBook Pro, je metalický, tedy přenos probíhá na bázi elektronů, nikoliv fotonů. To znamená, že o teoretické rychlosti 100 Gb/s můžeme zatím jen snít, stejně jako o 100 m kabelech. Na druhou stranu díky elektronům dokáže Thunderbolt nabíjet i pasivní zařízení do 10 W a cena díky absenci optiky bude mnohem nižší. Počítám, že budoucí optická verze bude obsahovat i metalickou část právě kvůli nabíjení.

Thunderbolt využívá rozhraní PCI Express 2.0, přes které komunikuje. To disponuje propustností až 16 Gb/s. PCI Express nyní využívají především grafické karty. Thunderbolt se tedy stává jakýmsi externím PCI Expressem a v budoucnu bychom se mohli dočkat i externích grafických karet připojovaných právě přes nové rozhraní Intelu.

Thunderbolt, alespoň v podání Applu, je zkombinovaný s mini DisplayPortem v revizi 1.1 a umožňuje s ním zpětnou kompatibilitu. Pokud tedy zapojíte například Apple Cinema Display skrz Thunderbolt, bude normálně fungovat, i když monitor od Applu Thunderboltem zatím nedisponuje.

Velice zajímavé je, že nové rozhraní je dvoukanálové a obousměrné. Datové toky tak mohou probíhat paralelně, čímž se dostáváme k celkovému přenosu dat až 40 Gb/s, ovšem s tím, že maximální rychlost jednoho kanálu jedním směrem je stále 10 Gb/s. K čemu je to tedy dobré? Můžete například vyměňovat data mezi dvěma zařízeními najednou při nejvyšší možné rychlosti a přitom posílat obraz do externího monitoru.

Thunderbolt navíc umí tzv. “daisy chaining”, což je způsob řetězení zařízení. Sériově tak můžete propojit až 6 zařízení s Thunderbolt portem, které budou fungovat jako vstupní/výstupní zařízení a až 2 monitory s DisplayPortem na konec řetězce (Při dvou monitorech to bude je 5 zařízení), které Thunderboltem disponovat nemusí. Navíc Thunderbolt má minimální zpoždění (8 nanosekund) a velmi přesnou přenosovou synchronizaci, která je důležitá nejen u daisy chainingu.

Zabiják USB 3.0?

Thunderbolt nejvíce ohrožuje zatím pomalu se rozvíjející USB 3.0. Nové USB nabízí přenosovou rychlost až 5 Gb/s, tedy polovinu kapacity Thunderboltu. Ovšem co USB nenabídne, jsou věci jako vícekanálová komunikace, daisy chaining a neočekávám ani využití pro A/V kompozitní výstup. USB 3.0 je tak spíše rychlejším bratříčkem dosavadní dvojkové verze.

USB 3.0 lze dodatečně připojit k základní desce přes PCI-e, to Thunderbolt bohužel neumožňuje. Je nutná jeho implementace přímo na základní desce, pokud jste tedy zvažovali přidání Thunderbolt k vašemu PC, musím vás zklamat. Nicméně můžeme očekávat, že ho Intel a posléze další výrobci základních desek začnou implementovat do nových produktů.

Thunderbolt je bezesporu přímý konkurent nového USB a strhne se mezi nimi lítý boj. Podobný boj už USB svedlo s tenkrát nově nastupujícím rozhraním FireWire. Do dnešní doby se FireWire stal minoritní záležitostí, zatímco USB je takřka všude. Firewire sice nabízel vyšší přenosovou rychlost, ovšem vaz mu zlomilo placené licencování, licence na USB přitom byla zdarma (nepočítáme-li speciální vysokorychlostní verzi USB). Thunderbolt je ovšem z této chyby poučení a nevyžaduje žádné licenční poplatky od výrobců třetích stran.

Pokud si tedy Thunderbolt vybojuje místo na slunci, bude otázkou, zda bude USB 3.0 vůbec potřeba. Kompatibilita s USB bude u Thunderboltu skrz redukci stále možná a na běžné datové přenosy flashdisků postačí současné USB 2.0. Novému USB tak nastanu těžké časy a do několika let jej Thunderbolt možná úplně vypudí. Navíc za Thunderboltem stojí 2 velmi silní hráči – Intel a Apple.

K čemu bude dobrý?

Pokud můžeme hovořit k současné době, tak Thunderbolt využití praktiky nemá, hlavně kvůli absenci zařízení s tímto rozhraním. Není se čemu divit, Apple exkluzivně představil Thunderbolt u svých notebooků jako první, navíc exkluzivitu má zaručenou na dlouhé měsíce, alespoň co se týče integrace na základních deskách.

Ovšem ostatní výrobci až začínají s Thunderboltem koketovat. Western Digital, Promise a LaCie už oznámili výrobu datových úložišť a dalších zařízení s novým rozhraním Intelu a lze očekávat, že se další silní hráči jako Seagate, Samsung, A-Data a další brzy přidají, protože málokdo si bude chtít nechat ujít novou vlnu, na jejíž popularitě se může svézt. Apple se ohledně implementací nových technologií stal jakýmsi symbolem jistoty a většina technologií, které nasadil, se za nějaký čas stala takřka mainstreamem v čele s původním USB.

Můžeme čekat, že Apple bude chtít Thunderbolt implementovat do většin svých produktů. Nová revize Time Capsule je jistá takřka na 100%, stejně tak nové iMacy a další počítače Apple, které budou v nejbližší době představeny. Nasazení lze očekávat i u iOS zařízení, kde by Thunderbolt nahradil dosavadní dock konektor. Nelze s jistotou říci, že to bude letos, ale dal bych ruku do ohně za to, že iPad 3 a iPhone 6 se mu už nevyhne.

Pokud se Thunderboltu opravdu podaří prorazit mezi I/O zařízeními, pak můžeme do konce roku čekat přímo záplavu produktů s tímto rozhraním. Thunderbolt je natolik univerzální, že může bez mrknutí oka nahradit veškeré legacy konektory i moderní rozhraní, jako jsou HDMI, DVI a DisplayPort. Nakonec není důvod, proč by nemohl nahradit klasický LAN. Vše jen záleží na podpoře výrobců a jejich důvěře v nové rozhraní a v neposlední řadě i na důvěře zákazníků.

Zdroje: Wikipedia, Intel.com

.