Zavřít reklamu

USB je bezkonkurenčně nejrozšířenější periferie v technologickém světě. Jeho verze 3.0 přinesla před několika lety kýženou vyšší přenosovou rychlost, nicméně skutečná evoluce přichází až s Type-C, verzí USB, o které se tento rok začalo intenzivně mluvit.

Na veletrhu CES jsme mohli vidět Type-C v akci, nicméně o konektoru se diskuze rozběhla zejména v souvislosti s údajně připravovanou revizí 12palcového MacBooku Air, který by se měl na konektor výrazně spoléhat. Zvěst o jediném konektoru v MacBooku je velice kontroverzní a výhradní použití jediného portu nedává v rámci laptopu zcela smysl, konektor samotný je nicméně velmi zajímavý.

Kombinuje v sobě totiž některé přednosti konektorů používaných výhradně Applem – Lightning a Thunderbolt. Je přitom určen pro všechny výrobce spotřební elektroniky a pravděpodobně se s Type-C budeme setkávat v blízké době velmi často, patrně totiž nahradí velkou část dosavadních periferií.

Standard Type-C byl dokončen teprve v druhé polovině minulého roku, jeho nasazení tak ještě bude chvíli trvat, nebylo by však s podivem, kdyby byl Apple jedním z pionýrů a nasadil nový standard USB do nadcházejících MacBooků Air. Ostatně jeho vývoj již nyní mohutně podporuje. Type-C je v přední řadě oboustranný konektor, stejně jako Lightning, nevyžaduje tak na rozdíl od předchozích generací USB zapojení správnou stranou.

Konektor má celkem 24 pinů, o 15 pinů více než USB 3.0. Dodatečné piny si své využití najdou, protože možnosti USB Type-C sahají mnohem dále než jen k přenosu dat. Type-C mimo jiné dokáže zcela zajistit napájení notebooku, zajistí přenos proudu až 5 A při napětích 5, 12 nebo 20 V s maximálním výkonem 100 W. Tím konektor pokryje nároky prakticky celé řady MacBooků (nejvyšší požadovaný výkon MacBooků je 60 85 W).

Další velice zajímavou vlastností je tzv. alternativní režim. Type-C využívá čtyři páry linek a každá z nich může přenášet jiný typ signálu. Kromě rychlého přenosu dat se nabízí zejména DisplayPort, jehož podpora již byla oficiálně oznámena. K jednomu USB Type-C portu tak teoreticky bude možné připojit například dokovací stanici, která umožní jednak přenos digitálního video signálu klidně o rozlišení 4K a jednak bude sloužit jako USB hub pro externí disky nebo další periferie.

To samé prakticky v současné době nabízí i Thunderbolt, jenž zároveň dokáže přenášet videosignál i rychlá data. Co se týče rychlosti, USB Type-C proti Thunderboltu stále zaostává. Přenosová rychlost by se měla pohybovat mezi 5–10 Gbps, tedy pod hladinou první generace Thunderboltu. Naproti tomu současný Thunderbolt 2 nabídne už 20 Gbps a příští generace by měla přenosovou rychlost ještě zdvojnásobit.

Další z výhod Type-C jsou i jeho malé rozměry (8,4 mm × 2,6 mm), díky čemuž by si konektor mohl najít snadnou cestu nejen do ultrabooků, ale i do mobilních zařízení, tabletů a chytrých telefonů, kde by nahradil dominantní microUSB konektor. Ostatně na CESu se s ním bylo možné setkat v tabletu Nokia N1. Vzhledem k oboustrannému designu a možnosti přenášet video ve vysokém rozlišení teoreticky Type-C překonává ve všech směrech i konektor Lightning, ale nikdo asi příliš neočekává, že by se Apple vzdal svého proprietárního řešení ve prospěch USB, byť bude pro užití Lightningu těžko hledat ospravedlnění.

Tak či tak se možná už v tomto roce začneme s USB Type-C setkávat a vzhledem k jeho potenciálu má velkou šanci nahradit všechny dosavadní konektory včetně výstupů videa. Sice bude několik let trvat nepříjemné přechodové období, které se bude nést ve znamení redukcí, nový standard USB však představuje budoucnost periferií, pro kterou bude pár třísek létat.

Zdroj: Ars Technica, AnandTech
.