Zavřít reklamu

Ještě než Apple uvedl iPhony 14, spekulovalo se o tom, jak je zdraží. K potěšení amerických zákazníků se tak ale nestalo, a ceny iPhonů 14 a 14 Pro kopírovaly ty předchozí generace (samozřejmě s výjimkou iPhonu 14 Plus). Jinak ale tomu bylo u nás. Nyní se opět šíří zvěsti o tom, že nové iPhony podraží. Pro nás je to jasně špatná zpráva. 

Podle zprávy publikované v síti Weibo plánuje Apple zvýšit cenu řady iPhone 15 Pro, aby tak ještě více zvětšil rozdíl mezi těmito profesionálními modely a iPhonem 15 Plus. Za tímto názorem si stojí i analytik Jeff Pu, jak uvádí ve zprávě zaslané investorům. Ještě před uvedením iPhonu 14 Pro na trh předpovídaly zdroje, jako například Ming-Chi Kuo, zvýšení cen o zhruba 100 dolarů. To znamenalo, že by iPhone 14 Pro měl mít startovací cenu 1 099 USD a iPhone 14 Pro Max 1 199 USD. Apple ale zdražoval jen na mimoamerických trzích, tedy i u nás.

Výsledkem bylo, že stávající generace iPhonů 13 a 12 si zachovaly svou cenovku a řada iPhonů 14 se postavila ještě nad ně. Cenové rozdíly přitom byly kolem třech tisíc Kč. Pokud by Apple letos iPhony 15 Pro skutečně zdražil i v USA, znamenalo by to, že by se logicky zdražily i u nás. Dalo by se tedy předpokládat, že by nové generace stály opět o cca 3 000 Kč více, než za co aktuálně seženeme iPhony 14 Pro. Zároveň bychom se nedočkali žádného zlevňování ani předchozích generací.

Apple nakupuje komponenty s předstihem, proto loni nemusel na domácím trhu ceny zvyšovat právě z důvodu, že je měl ještě za staré ceny. Pokud ale letošní komponenty kupoval již v o poznání turbulentnější době, je skutečně možné, že to bude mít vliv na konečnou cenu zařízení. Vše má na svědomí inflace a geopolitická situace.

Je nicméně zajímavé, že tato informace zmiňuje pouze iPhony 15 Pro (Max) a ne základní řadu, a to navzdory informacím o jejím vylepšení jak v oblasti fotoaparátů, tak o tom, že by měla dostat i Dynamic Island. Dokonce se objevila i zpráva o tom, že iPhone 15 a iPhone 15 Plus by mohly být ve finále levnější než iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Teoreticky by Apple mohl tyto ceny mírně snížit a mírně zvýšit ceny iPhone 15 Pro, aby pomohl lepšímu rozdělení svého portfolia.

První zdražení od iPhonu X 

Není to sice náš případ, kdy se zde ceny hýbají o poznání častěji, než je tomu v USA, ale pokud dojde na zdražení připravované řady, bude to pro amerického zákazníka Applu poprvé od doby, kdy společnost představila iPhone X. Právě ten vyšel na 999 dolarů, rok poté pak společnost představila iPhone XS Max v ceně 1 099 dolarů. Tyto ceny jsou modely Pro kopírovány dodnes.

Na americkém trhu ostatně Apple obecně příliš nezdražuje. Od iPhonu 4S držel základní cenu na 649 dolarech, což narušil jen verzí iPhonu 8, která stála 699 dolarů. V případě modelů Plus se jednalo o startovací cenu 749 dolarů, která ale ještě vydržela jen u iPhonu 6S Pus, iPhone 7 Plus stál 769 dolarů a 8 Plus 799 dolarů. 

.