Zavřít reklamu

Do představení nové řady iPhone 15 (Pro) stále zbývá hned několik měsíců. Apple totiž nové telefony představuje společně s hodinkami Apple Watch při příležitosti zářijové keynote. Ačkoliv si na nové iPhony budeme muset ještě chvíli počkat, tak i přesto již nyní víme, s jakými novinkami vlastně přijdou. Z doposud dostupných úniků a spekulací totiž vyplývá jediné. Apple letos plánuje množství zajímavých novinek, které mohou velice příjemně potěšit. Například iPhone 15 Pro (Max) se má dočkat nasazení nového čipsetu Apple A17 Bionic s 3nm výrobním procesem, který by mohl nejen že zvýšit výkon, ale také přinést podstatně nižší spotřebu energie.

Aktuálně se navíc ještě k tomu objevil další poměrně zajímavý únik. Podle něj Apple plánuje zcela zásadní novinku pro vrchol nabídky v podobě iPhonu 15 Pro Max, který se tak dočká displeje s podstatně vyšší svítivostí. Ta by měla dosahovat až 2500 nitů a o jeho výrobu se postará jihokorejská společnost Samsung. Vzhledem k těmto spekulacím se zároveň objevily otázky, zda vůbec takovéto vylepšení potřebujeme, a jestli naopak nejde o zbytečnost, která bude jen zbytečně čerpat baterii. Pojďme se proto společně zaměřit na to, zdali vyšší displej stojí za to a případně proč.

iPhone 15 Concept
Koncept iPhone 15

Stojí vyšší jas za to?

Jak už jsme tedy zmínili výše, pojďme se zaměřit na to, zdali se vlastně vyplatí nasazovat do iPhonu 15 Pro Max displej s větší svítivostí. V první řadě je však nutné se podívat na současné modely. iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, které jsou vybaveny kvalitním Super Retina XDR displejem s technologií ProMotion, nabízí nejvyšší jas dosahující 1000 nitů při běžném používání, případně až 1600 nitů při sledování HDR obsahu. Ve venkovních podmínkách, respektive tedy na slunci, se pak jas dokáže vyšplhat až na 2000 nitů. Ve srovnání s těmito údaji si tak očekávaný model může výrazně polepšit a maximální svítivost navýšit o celých 500 nitů, což se dokáže postarat o poměrně znamenitý rozdíl. Nyní však na řadu přichází ona zásadní otázka. Někteří jablíčkáři jsou totiž k nejnovějšímu úniku celkem skeptičtí a naopak z něj mají obavy.

Ve skutečnosti však vyšší svítivost může náramně přijít vhod. Samozřejmě ve vnitřních prostorách se bez ní hravě obejdeme. Situace je pak diametrálně odlišná při používání zařízení na přímém slunci, kdy může být displej znatelně nečitelný, a to právě z důvodu o něco horšího jasu. Právě v tomto směru může očekávané vylepšení sehrát zcela zásadní roli. Ne nadarmo se však říká, že není všechno zlato, co se třpytí. Takovéto vylepšení s sebou může paradoxně přinést i problémy v podobě přehřívání zařízení a rychlejšího vybití baterie. Když se však zaměříme na ostatní spekulace a úniky, je dost možné, že na to Apple dopředu pomyslel. Jak už jsme totiž uvedli přímo v úvodu, zařízení má být osazeno novým čipsetem Apple A17 Bionic. Ten bude pravděpodobně postaven na 3nm výrobním procesu a polepší si především z hlediska celkové efektivity. Právě jeho úspornost by pak mohla sehrát klíčovou roli v kombinaci s displejem s vyšší svítivostí.

.