Zavřít reklamu

Patent na to už má, tak proč by ostatně nemohl. Jony Ive o tom mluvil už dlouho před tím, než společnost opustil. Takovému zařízení se přezdívalo „a single slab of glass“, neboli „jediná deska skla“. Patentová přihláška prozrazuje, že bychom se mohli dočkat nejen celoskleněného iPhonu, ale také Apple Watch nebo Macu Pro. 

Minulost 

Psal se rok 2009 a Sony Ericsson představil první mobilní telefon s průhledným displejem. Xperia Pureness byla klasický tlačítkový telefon, který neoplýval žádnou extrémní vybaveností. Přinesl prakticky jen technologický výstřelek právě v onom průhledném displeji – jako první a také poslední. Tento model telefonu měl totiž tu smůlu, že v této době už kraloval iPhone a nebyl nikdo, kdo by měl důvod jej následovat. Do prodeje se sice dostal, ale úspěch se samozřejmě dostavit nemohl. Všichni už chtěli jen „dotykáče“.

Xperia Pureness

V roce 2013 jsme pak mohli vidět prototyp hollywoodského snu o tom, jak by mohl plně transparentní telefon skutečně vypadat. Ano, jeho vybavenost je poměrně omezená, volat ale umí a překvapivě nabízí i slot na SD kartu. Filmy Minority Report, Iron Man a další blockbustery se předháněly v tom, jak divokou vizi budoucích technologií přinesou. Ta se zatím jeví jako veskrze průsvitná, i když na úkor funkcí – tedy s přihlédnutím k reálným možnostem, protože Tony Stark dokazuje, že i průsvitné zařízení toho umí skutečně hodně.

Switchable Glass

Tchajwanská společnost Polytron Technologies nabízela ve výše zmíněném roce průhledný dotykový displej, který se snažila nabídnout prodejcům. Jeho klíčem k úspěchu měla být technologie Switchable Glass, tedy vodivé OLED, které k zobrazování obrazu využívalo molekuly tekutých krystalů. Když je telefon vypnutý, tak tyto molekuly tvoří bílou zakalenou kompozici, ale jakmile jsou aktivovány elektrickým proudem, znovu se zarovnají a vytvoří text, ikony nebo jiné obrázky. My dnes už samozřejmě víme, jestli se jednalo o úspěšný koncept, či nikoli (B je správně).

Marvel

Budoucnost 

Patenty jsou psány co nejobecnějšími termíny, díky čemuž zní ten Applu, jako kdyby vymyslel skleněnou krabici s displejem. A to ať už pro jakékoli použití. I podle nákresů skleněný iPhone vlastně vypadá hodně jako zařízení Samsungu se zakřiveným zobrazovačem. To ale samozřejmě není transparentní. Patent Applu vlastně ukazuje, že displej by mohl být prakticky všude na zařízení, na každé jeho ploše.

skleněný iPhone

Ta představa vypadá zatracené dobře, ale to je tak všechno. Je to nepraktické hned z několika důvodů – některé komponenty prostě neprůhledné neuděláte. Ve finále by se tak jednalo o skleněné tělo se změtí rozvodů, kterým by se jednoduše vyhnout nedalo, a to by vlastně ani tak pěkné už být nemuselo. A ano, kdyby byl přítomen fotoaparát, ani ten by samozřejmě průhledný nebyl, čímž dostává celkový design patřičně na zadek.

Samsung

Další otázkou je pak ta ohledně soukromí, a jestli by výrobce dokázal zajistit, aby ze zadní strany telefonu nemohly být čteny informace zobrazující se na straně přední. Celé to tak sice vypadá hezky, jenže to je tak všechno. Podobné zařízení by totiž chtěl používat asi jen málokdo. 

.