Zavřít reklamu

Miliardář a investor Carl Icahn na webu publikoval svůj dopis adresovaný Timu Cookovi, ve kterém výkonného ředitele Applu opět naléhavě žádá, aby společnost ve velkém začala se zpětným odkupem svých akcií. V dopise poukazuje na vlastní důležitost a uvádí, že již disponuje akciemi Applu v hodnotě 2,5 miliard dolarů. Znamená to tedy, že Icahn od posledního setkání s Timem Cookem, které proběhlo koncem minulého měsíce, posílil svoji pozici ve společnosti o celých 20 %.

Icahn již na Apple i Tima Cooka delší dobu apeluje, aby společnost radikálně navýšila objem odkupovaných akcií a zvedla tím jejich hodnotu. Domnívá se totiž, že je firma na akciovém trhu podhodnocená. V případě snížení objemu akcií ve volném oběhu by se podle Icahna konečně projevila jejich skutečná hodnota. Snížila by se totiž jejich dostupnost na trhu a investoři by o jejich zisk museli víc bojovat.

Když jsme se setkali, souhlasil jste se mnou, že hodnota akcií je podhodnocená. Podle nás je takovýto nepodložený pokles často jen dočasnou anomálií trhu a takovouto příležitost je tudíž nutné využít, protože nepotrvá věčně. Apple sice své akcie odkupuje, ale zdaleka ne v takové míře, jak by bylo potřeba. Odkup akcií v hodnotě 60 miliard dolarů za poslední 3 roky sice na papíře vypadá poměrně úctyhodně, ale vzhledem ke jmění Applu, které dosahuje 147 miliard dolarů, je to odkup nedostatečný. Apple navíc podle předpovědí Wall Street během příštího roku dosáhne provozního hospodářského výsledku ve výši dalších 51 miliard.

I když se takovýto odkup díky své velikosti zdá zcela bezprecedentní, ve skutečnosti se jedná o vhodné řešení současné situace. Vzhledem k velikosti a finanční síle vaší společnosti není na tomto řešení nic závadného. Apple má obrovské zisky a také značnou finanční hotovost. Jak jsem navrhl při naší večeři, pokud by se společnost rozhodla půjčit si celých 150 miliard dolarů při 3% úrokové sazbě, aby zahájila výkup akcií v ceně 525 dolarů za jednu, výsledkem by byl okamžitý 33% nárůst výdělků na jedné akcii. Pokud se provede tento mnou navrhovaný odkup, očekáváme, že cena za akcii stoupne na 1 250 dolarů již v intervalu tří let.

Na závěr dopisu Icahn konstatuje, že on sám by odkup ze strany Applu nezneužil pro vlastní účely. Jde mu o dlouhodobé blaho společnosti a o růst jím nakoupených akcií. Nemá zájem se jich zbavovat a v jejich potenciál bezmezně věří.

 Zdroj: MacRumors.com
Témata: , ,
.