Zavřít reklamu

O velikosti a úspěšnosti společnosti Apple není v posledních letech rozhodně žádných pochyb. Cupertinská firma se začala dostávat zpět na výsluní koncem devadesátých let minulého století, kdy v ní opět přebral kormidlo její spoluzakladatel Steve Jobs. V dnešním dílu našeho návratu do historie si připomeneme rok 2011, kdy se Apple stal nejhodotnější firmou na světě.

Došlo k tomu v průběhu první poloviny srpna roku 2011. Applu se tehdy podařilo předstihnout ropný gigant ExxonMobil, a získat tak titul nejhodnotnější veřejně obchodovatelné společnosti na světě. Tento milník dokonale završil ohromující obrat, ke kterému u Applu došlo. Ještě před několika lety to totiž vypadalo, že firma definitivně zmizí v propadlišti dějin.

Stejně jako je těžké vyjádřit, jak odlišný byl pocit být fanouškem Applu v 90. letech ve srovnání s dneškem, i raketový vzestup Applu v roce 2000 byl něčím, co bylo zkrátka skvělé zažít – byť coby pozorovatel. Návrat Steva Jobse do firmy se ukázal jako jeden z nejlepších kroků, po kterém následovala série takřka bezchybných rozhodnutí. Nejprve přišel na konci 90. let iMac G3, o několik let později iMac G4, iPod, Apple Store, iPhone, iTunes, iPad a mnoho dalšího.

Spolu s tím, jak se tato neuvěřitelná série hitů rozbíhala, začala firma Apple pomalu ale jistě stoupat na burzovních žebříčcích. V lednu 2006 předstihla Dell – společnost, jejíž zakladatel kdysi prohlásil, že Apple zavře a vrátí peníze jeho akcionářům. V květnu roku 2010 Apple předstihl v tržní kapitalizaci Microsoft a překonal tak technologického giganta, který dominoval prakticky celému předchozímu desetiletí.

V srpnu 2011 se Apple již nějakou dobu svou tržní hodnotou blížil společnosti ExxonMobil. Poté společnost Apple vykázala rekordní zisk za předchozí čtvrtletí. Zisky firmy prudce rostly. Apple se hrdě pochlubil více než dvěma desítkami milionů prodaných iPhonů, více než devíti miliony prodaných iPadů, a souvisejícím vzrůstem zisků o neuvěřitelných 124 %. Zisky ExxonMobilu byly naopak negativně zasaženy klesajícími cenami ropy. Tyto dvě události se spojily a na krátkou dobu posunuly Apple do čela, přičemž tržní hodnota společnosti dosáhla 337 miliard dolarů ve srovnání s 334 miliardami dolarů společnosti ExxonMobil. O sedm let později si mohl Apple připsat na účet další významný milník – stal se totiž první americkou veřejně obchodovatelnou společností s hodnotou 1 bilionu dolarů.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.