Zavřít reklamu

Pokud vlastníte nějaký novější vůz, tak váš infotainment dost možná disponuje možností pro připojení CarPlay. Pro ty méně známé je CarPlay jakási nadstavba od jablečné společnosti, díky které lze jednoduše spárovat vozidlo s iPhonem. CarPlay je přímo součástí iOS – nejedná se tedy o samostatný systém, což znamená, že k jeho aktualizacím dochází po aktualizaci operačního systému iOS. Jak jistě většina z vás ví, tak Apple před pár dny na své vlastní konferenci s názvem WWDC21 představil nové operační systémy, v čele s iOS 15. A vzhledem k aktualizaci iOS, jak už jsem nakousl výše, došlo také k aktualizaci CarPlay. Jaké funkce přibyly se dozvíte v tomto článku.

Soustředění při řízení

S příchodem iOS 15 a dalších nových operačních systémů jsme se dočkali kompletního přepracování tehdejšího režimu Nerušit, který byl přejmenován na režim Soustředění. V rámci Soustředění si nově můžete nastavit hned několik různých režimů Nerušit, které můžete aktivovat v určitých situacích. To znamená, že si například můžete vytvořit režim Nerušit v práci, který se automaticky aktivuje poté, jakmile dojdete do práce. Oproti klasickému Nerušit však nemusí dojít ke ztišení naprosto všech upozornění. Můžete si tedy nastavit, aby vás například mohli kontaktovat kolegové z práce, popřípadě aby vám z vybraných aplikací i nadále notifikace chodily, což se určitě hodí. V rámci CarPlay si pak můžete nechat automaticky aktivovat režim Soustředit pří řízení, který si taktéž můžete nastavit podle svého gusta. Aby se režim Soustředění při řízení spustil automaticky po připojení CarPlay, tak v něm přejděte do Nastavení -> Soustředění při řízení, kde proveďte aktivaci.

Nové tapety

Jestliže CarPlay využíváte každý den, tak už vás dost možná napadlo, že by bylo fajn, kdybychom si mohli nastavit vlastní tapetu na pozadí. Apple tohle však nedovoluje, jelikož tapety pro CarPlay vybírá ručně. U některých tapet, které by si nastavili sami uživatelé, by totiž mohlo dojít ke splynutí některých textů a špatné viditelnosti, což by mohlo způsobit v tom horším případě nehodu. Možnosti využití vlastních tapet se tedy asi nikdy nedočkáme, na druhou stranu je ale fajn, že se alespoň čas od času dočkáme vydání nových tapet. Několik tapet přibylo i v rámci aktualizace iOS 15, viz galerie níže. Pokud se vám nové tapety líbí a chtěli byste si je v plném rozlišení stáhnout, tak stačí klepnout na níže přiložený odkaz.

Nové tapety pro CarPlay z iOS 15 stáhnete zde

A další funkce, které si v Česku neužijeme

Pokud vám v CarPlay přijde zpráva, tak se vám o této skutečnosti zobrazí notifikace. V případě, že na zprávu klepnete, tak si můžete zprávu poslechnou a případně na ní odpovědět. Problém je ale v tom, že zprávy čte Siri, kterou má většina z nás nastavenou v angličtině. A jak jistě tušíte, tak číst zprávy v češtině anglicky není úplně vhodné – pokud už jste někdy tuto možnost vyzkoušeli, tak jistě víte, o čem mluvím. Nově v iOS 15 přibyla pro CarPlay nová funkce pro oznamování příchozích zpráv pomocí Siri. Tato funkce je již delší dobu k dispozici pro AirPody a opět funguje pouze v angličtině, nejedná se tak o ideální řešení. Pokud byste si oznamování zpráv pomocí Siri chtěli v CarPlay alespoň vyzkoušet, tak vás bohužel zklamu – kolonku pro zprovoznění této funkce v Nastavení CarPlay vůbec nenajdete. Kromě toho přináší iOS 15 také změny pro Mapy, konkrétně detailní zobrazení několika málo vybraných metropolí. Jedná se třeba o Londýn, New York, Los Angeles a San Francisco. Tato se stane součástí CarPlay v průběhu tohoto roku, opět pro nás ale nemá úplně využití.

.