Zavřít reklamu

Apple v rámci své úvodní keynote k WWDC představil očekávaný iOS 15. Konkrétně o něm hovořil Craig Federighi, který si na virtuální pódium přizval mnoho dalších osobností společnosti. Hlavními novinkami je vylepšení aplikací FaceTime, ale také Zpráv nebo Map.

FaceTime 

Spatial Audio, neboli prostorové audio, přichází do FaceTimu. Přítomna je funkce izolace zvuku, ve které strojové učení redukuje šum okolí. Přibývá i portrétní mód, ve kterém se rozostří pozadí. Velkou zajímavostí jsou ale tzv. FaceTime links. Skrze ně odešlete druhé straně pozvánku, a ta se mu zapíše do kalendáře. Funguje to dokonce i v rámci Androidu, kteří si pak hovor vyřídí na webu.

SharePlay pak přináší hudba do vašich FaceTime hovorů, umožňuje ale i sdílení obrazovky, nebo dokonce sdílení obsahu ze streamovacích služeb. Díky otevřené API pro ostatní aplikace to není funkce čistě pro Apple tituly (Disney+, hulum HBO Max, TikTok atd.).

Zprávy 

Nové funkce ve Zpráváchpředstavila Mindy Borovsky. Více fotek se nově bude moci uloži do jednoho obrázku, něco jako jsou alba, jen pod jedním snímkem. Velkou změnou je funkce  Shared with You. Ukáže, od koho sdílený obsah pochází, a bude možné s ním interagovat. Jde třeba o hudbu, která se se pak zobrazí v sekci Shared with You v Apple Music či ve Fotkách. Funguje to napříč Safari, Podscasty, Apple TV aplikací atd.

Focus a notifikace 

Funkce Focus pomůže uživatelům soustředit se na to, co je důležité a úzce se vážou na notifikace. Ty mají nový vzhled. Jde zejména o větší ikony, které se budou dělit podle toho, které z nich vyžadují okamžitou pozornost. Nahoře se vám v seznamu poté zobrazují jen ty důležité. Do notifikací nicméně přichází i funkce Nerušit.

Focus určuje, na co se chcete soustředit. Podle toho automaticky nastaví, kteří lidé a aplikace vám budou moci zobrazit notifikace, v práci se tak např. dovolají jen kolegové, po práci už zase nikoli. Nerušit navíc zapnete na jednom zařízení a zapne se i na všech ostatních. 

Live text a Spotlight 

S touto novou funkcí vyfotíte fotku, kde je nějaký text, klepnete na něho a můžete s ním ihned pracovat. Problém je v tom, že zde není podporována čeština. Jedná se zatím jen o 7 jazyků. Funkce rozpoznává i objekty, knihy, zvířata, květiny a prostě cokoli jiného.

Zásadně bylo vylepšeno i vyhledávání přímo na ploše. Např. ve fotkách budete moci vyhledávat právě i podle obsaženého textu. 

Vzpomínky ve Fotkách 

Chelsea Burnette vyzdvihovala, co všechno vzpomínky dovedou. Mají vylepšené ovládání, podkladová hudba se při zastavení přehrává dál, nabízí se několik grafických i hudebních témat. Analyzuje se přitom každá fotografie, vše na základě uživatele. Jsou to vlastně jen takové trochu jiné Příběhy známé ze sociálních sítí. Vypadají ale moc pěkně. 

Wallet 

Jennifer Bailey oznámila podporu pro karty, konkrétně ty přepravní, nebo např. Do Disney Worldu. Přítomna je i podpora klíčů hoteků. Vše z důvodu koronavirové krize a zamezení potkávání se (check-inu atd.). Wallet ale bude nově moci obsahovat i vaše doklady totožnosti. Ty budou šifrovány stejně jako Apple Pay.

Počasí a Mapy 

Skutečně obrovský update přináší i počasí. Má nový layout a zobrazení dat, to i na mapě. Novinky ohledně aplikace Mapy prezentovala Meg Frost, nicméně točí se především kolem map v USA, Velké Británii, Irsku, Kanadě, Španělsku, Portugalsku, Austrálii a Itálii – to tedy co se týče vylepšených podkladů. Byla přepracována i navigace. Ukazuje semafory, pruhy pro autobusy a taxi.

.