Zavřít reklamu

Nad výkonem bezdrátového nabíjení u telefonů iPhone zůstává mnohým rozum stát. Proč jedna nabíječeka poskytne 15 W a druhá jen 7,5 W? Apple výkon u necertifikovaných nabíječek krátí prostě jen proto, aby prodával své licence MFM. Nyní ale možná konečně dostane rozum, a i vyšší rychlost odemkne také nabíječkám bez tohoto označení. 

Je to zatím sice jen fáma, ale natolik přínosná, že se jí chce začít hned věřit. Podle ní totiž budou iPhony 15 podporovat 15W bezdrátové rychlé nabíjení i při použití nabíječek třetích stran, které nemají patřičnou certifikaci. K tomu, abyste totiž na iPhonech 12 a novějších mohli využívat plného výkonu nabíjení, musíte mít buď originální Apple MagSafe nabíječku nebo nabíječku třetí strany, která je ale certifikací MFM (Made For MagSafe) označena, což však v mnohých případech neznačí nic jiného, než že za toto označení společnost Applu prostě zaplatila. Pokud nabíječka certifikaci nemá, je na výkonu krácena na 7,5 W. 

Qi2 mění hru 

I když není spekulace ještě nijak ověřená, nahrává jí ten fakt, že před sebou máme standard Qi2, který fakticky technologii MagSafe přejímá, aby ji poskytl i na Android zařízení, to samozřejmě se svolením Applu. Protože tam už si žádné „desátky“ nárokovat nebude, nedává prakticky smysl, aby tak činil na domovské platformě. Cílem zde je, aby telefony a další mobilní produkty obecně napájené bateriemi byly dokonale sladěny s nabíječkami pro lepší energetickou účinnost a rychlejší nabíjení‌. Očekává se, že smartphony a Qi2 nabíječky budou k dispozici po létě 2023.

V oblasti nabíjení iPhonů se tak nyní dost možná bude dít velké zemětřesení, protože nezapomínejme na to, že by iPhony 15 měly přijít s USB-C konektorem namísto aktuálního Lightningu. Zde se ale opět čile spekuluje nad tím, jestli Apple bude nějak omezovat jeho rychlosti nabíjení, aby pořád držel při životě svůj program MFi, tedy Made For iPhone. Ve světle aktuální zprávy by to ale nedávalo smysl a můžeme skutečně doufat, že Apple dostal rozum a vyjde vstříc především svým zákazníkům než své peněžence. 

mpv-shot0279

Na druhou stranu je třeba zmínit, že se dá předpokládat, že 15 W Apple poskytne jen těm nabíječkám, které jsou již standardu Qi2. Pokud tedy doma již nějaké bezdrátové nabíječky třetích stran bez patřičné certifikace máte, pořád možná dost dobře budou omezena jen na stávajících 7,5 W. Potvrzení tohoto se ale nedočkáme dříve než v září. Jen dodejme, že konkurence už umí bezdrátově nabíjet klidně i výkonem přesahujících 100 W. 

.