Zavřít reklamu

Google vydal aktualizaci pro iOS verzi svého internetového prohlížeče Chrome a jedná se o aktualizaci nesmírně důležitou. Chrome je totiž nyní konečně poháněn rychlým renderovacím enginem WKWebView, který až doposud používalo jen Safari a mělo tak jednoznačnou konkurenční výhodu.

Apple využívání tohoto svého enginu vývojářům třetích stran až donedávna neumožňoval a prohlížeče v App Storu tak byly vždy pomalejší než Safari. Změna nastala až s příchodem iOS 8. I když Google tohoto ústupku využívá až nyní, stále je prvním prohlížečem třetí strany. Výsledek ale rozhodně stojí za to a Chrome by nyní měl být o mnoho rychlejší i spolehlivější.

Chrome je nyní podle vyjádření Googlu o mnoho stabilnější a na iOS padá o 70 procent méně často. Díky WKWebView si navíc nyní poradí s JavaScriptem stejně rychle jako Safari. Srovnatelnou rychlost Chromu se Safari Googlu potvrdila i řada benchmarků. Některé uživatele ale nepotěší, že se výrazné zlepšení Chromu týká jen systému iOS 9. Na starších verzích iOS totiž prý využití enginu Applu není pro Chrome ideálním řešením.

Chrome je tedy nyní z výkonnostního hlediska poprvé zcela rovnocenným soupeřem pro Safari. Prohlížeč od Applu má ale stále navrch v tom, že je výchozí aplikací a systém ji zkrátka využívá k otevírání všech odkazů. S tím samozřejmě vývojáři z Googlu nic udělat nemohou, ale mnoho aplikací třetích stran už dává uživateli na výběr, jaký prohlížeč preferují a automaticky v něm odkazy otevírají. Také nabídka sdílení může pomoci obejít Safari.

Zdroj: Chrome Blog

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.