iWant

Za únik iOS 11 GM může údajný zhrzený zaměstnanec Applu

iWant

Pokud jste byli v posledních 72 hodinách na internetu, pravděpodobně jste zaznamenali, co se o víkendu událo. V pátek večer se totiž na web dostala release verze iOS 11, která v sobě schovává obrovské množství informací o tom, co nám bude Apple představovat zítra. Ať už jde o pojmenování nových iPhonů, potvrzení některých funkcí, vizualizací Face ID, nových barevných variant Apple Watch a tak dále. Jedná se o únik, který nemá v historii společnosti Apple obdoby. Nyní se ukázalo, že se s největší pravděpodobností nejednalo o omyl a o to je celá situace ještě pikantnější. O únik se měl postarat jeden nespokojený zaměstnanec Applu.

Tento názor zastává prominentní Apple bloger Jogn Gruber, který jej vyjádřil na svém blogu Daring Fireball.

Jsem téměř přesvědčený o tom, že tento únik nebyl dílem nějakého nedopatření či nešťastné náhody. Naopak si myslím, že se jednalo o cílený, promyšlený a zákeřný útok, za kterým stojí nějaký zhrzený zaměstnanec společnosti Apple. Kdokoliv za tímto únikem stojí, je v současné době asi nejméně populárním zaměstnancem v celém kampusu. Díky tomuto úniku se dostalo na světlo tolik informací, jako nikdy předtím od Applu jako takového.

Gruber svůj zdroj uvnitř Applu neprozradil, všeobecně se o něm ovšem ví, že má své zdroje uvnitř společnosti. Podle jeho informací má Apple ve vývojové fázi několik rozpracovaných verzí iOS 11, jež jsou dostupné těm, kteří znají jejich umístění na webu, přesněji konkrétní a specifickou webovou adresu, na které jsou tyto verze uložené. Jak se zdá, právě tuto adresu musel onen zaměstnanec poskytnout jak prominentním zahraničním webům, tak vlivným osobnostem na Twitteru.

Co se Applu týče, jedná se o bezprecedentní únik informací. To, že se v posledních letech objevovaly úniky z továren apod., s tím Apple nic moc neudělá. Veškeré softwarové novinky se však společnosti dařilo držet pod pokličkou. To se však změnilo před třemi dny.

Bude velmi zajímavé sledovat zítřejší keynote a čekat, zda-li se během ní objeví něco, o čem se doposud nevědělo. Za posledních několik měsíců máme poměrně jasnou představu o tom, co pro nás Apple na tento podzim chystá. Většinou se však jednalo o hardwarovou stránku věci. Nyní do mozaiky zapadl i obrovský díl s nápisem software.

Zdroj: Appleinsider