Zavřít reklamu

Čína zakázala import a prodej většiny iPhonů do země. Důvodem má být patentový spor se společností Qualcomm. Zákaz se však týká jen starších modelů telefonu a na nejnovější iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR se nevztahuje. Problém totiž tkví v samotném operačním systému.

Čínský soud podle CNBC zakázal import a prodej téměř všech modelů iPhonů. CNBC přitom cituje pondělní prohlášení společnosti Qualcomm. Apple nicméně rozsah zákazu zpochybnil a tvrdí, že sankce se vztahuje pouze na iPhony s předinstalovaným starším operačním systémem. Konkrétně by mělo jít o modely iPhone 6s až iPhone X, nejnovější generace jablečných smartphonů by tedy měla zůstat čínskými sankcemi nedotčena. Podle všeho záleží na tom, jaký operační systém byl aktuální v době oficiálního vydání daného modelu.

Žaloba ze strany Qualcommu se týká patentů souvisejících se změnami velikosti obrázků a používání navigačních aplikací založených na dotyku. iOS 12 zjevně přišel se změnami, na které se stížnost Qualcommu nevztahuje, což pro starší operační systémy neplatí. Apple k celé věci vydal následující stanovisko:

Snaha Qualcommu o zákaz našich produktů je jen dalším zoufalým krokem společnosti, jejíž ilegální praktiky jsou vyšetřovány po celém světě. Všechny modely iPhonů jsou i nadále k dispozici všem našim zákazníkům v Číně. Qualcomm uplatňuje tři patenty, které nebyly nikdy předtím vydány, včetně jednoho, který byl již zneplatněn. Soudní cestou budeme prosazovat všechny naše zákonné možnosti.

Qualcomm opakovaně vyjádřil svůj zájem o vyřešení sporu s Applem neveřejnou cestou, Apple je ale přesvědčen, že si může dovolit u soudu veřejně prokázat, že je v právu. Ředitel Applu Tim Cook v minulosti vyjádřil svůj zájem o zdárné vyřešení celého sporu, dává ale jednoznačnou přednost soudní cestě. Qualcomm mimo jiné na Applu vymáhá také sedm miliard dolarů na licenčních poplatcích, svou povinnost vůči Qualcommu ale Apple razantně odmítá.

apple-china_think-different-FB

 

.