Zavřít reklamu

Je to již téměř tři týdny, co jsme se v rámci WWDC20 dočkali představení nových operačních systémů. První vývojářské beta verze, které vyšly ihned po skončení konference, běžely oproti předchozím beta verzím opravdu skvěle a neopakoval se scénář z předchozích let, kdy první verze byly naprosto nepoužitelné. I přesto se ale Apple některým chybám, které zajisté opraví v dalších verzích operačních systémů, nevyhnul. Na internetu se za tu dobu tří týdnů objevily informace o různých chybách a Apple měl před několika dny možnost první z nich napravit v rámci druhých vývojářských beta verzí.

K opravám různých chyb doopravdy došlo, to nelze zapřít. Bohužel se ale osobně i nadále potýkám s chybou, která se týká přihlášení do mého MacBooku. Tato chyba se vůbec poprvé projevila ihned po prvním restartu po instalaci macOS 11 Big Sur. Jakmile se na displeji objevila přihlašovací obrazovka s textovým polem pro zadání hesla, tak jsem se jednoduše nemohl dostat dál, a to i přesto, že jsem heslo psal správně. Heslo jsem se snažil asi na desátý pokus napsat opravdu pomalu a dával jsem si pozor na to, abych nezmáčkl nějakou jinou klávesu, která by způsobila v hesle chybu. Avšak ani v tomto případě se mi do systému dostat nepodařilo. Už jsem chtěl pomalu provést obnovu hesla, když tu jsem si vzpomněl na podobnou situaci z minula.

macos big sur přihlašovací obrazovka
Zdroj: macOS 11 Big Sur

Před několika měsíci jsem zkoušel provést uzamknutí firmwaru mého Macu. Heslo firmwaru slouží k tomu, aby se nějaký neoprávněný člověk nedostal k datům a systémovým nastavením vašeho macOS zařízení tak, že by připojil externí disk a z něj spustil operační systém. Když jsem se později pokoušel přihlásit do Boot Campu, tak jsem samozřejmě na zámek firmware narazil. Začal jsem zadávat heslo, avšak neúspěšně – stejně jako v případě, který jsem uvedl výše. Po několika desítkách minut jsem začal být velmi zoufalý, jelikož zámku firmwaru se jen tak nedá zbavit. Napadlo mě ještě vyzkoušet jednu fintu – napsat heslo k firmwaru tak, jako bych psal na americké klávesnici. Jakmile jsem napsal heslo „po americku“, tak se mi podařilo firmware odemknout a spadl mi obrovský kámen ze srdce.

Americká klávesnice:

magic keyboard

A naprosto stejně to mám i v případě přihlašovací obrazovky v macOS 11 Big Sur. Pokud se chci přihlásit do mého uživatelského profilu, tak je nutné, abych na klávesnici psal tak jako kdyby byla americká. To znamená, že písmeno Z je ve skutečnosti Y (a naopak), stejně tak jako čísla se píšou v horní řadě klávesnice, kde se klasicky nachází písmena s háčky a čárkami. V tomto případě například číslovku 4 nenapíšete tak, že stisknete Shift + Č, ale pouze klávesu Č. Pokud si to převedeme do praxe, tak v případě, že máte na klasické české klávesnici heslo XYZ123, tak na americké klávesnici bude nutné napsat XZY+ěš. Pokud tedy někdy v budoucnu nebudete schopni vaše macOS zařízení odemknout, a to kdekoliv v systému, tak vyzkoušejte vaše heslo napsat tak jako byste měli americkou klávesnici.

macOS 11 Big Sur:

.