Zavřít reklamu

Pokud jste dnes navštívili vyhledávač Google, tak vás informoval o tom, že je světový den hesel a vybídl vás ke kontrole zabezpečení svého účtu. Tam jste mohli najít nejen možné problémy, ale i nedávnou bezpečnostní aktivitu. Na potenciální ohrožení však umí upozornit i platforma iOS, stejně jako různé webové služby. 

Have I Been Pwned? je tou nejznámější. Pokud nějaká webová stránka, sociální síť, nebo aplikace vyzradí vaše přihlašovací údaje, tak si na webu služby můžete vždy zkontrolovat, zda se to týká i vás. Nedávno se jednalo např. o únik dat více jak půl miliardy uživatelů Facebooku, přičemž z toho bylo více jak milion účtů i z České republiky. Web vám také prozradí, jaká všechna data o vaší osobě byla zveřejněna – jedná se např. o informace v biu, jméno, uživatelské jméno, e-mailovou adresu a samozřejmě také heslo.

Na stránky Have I Been Pwned? se dostanete pomocí tohoto odkazu

Platforma iOS ve vašich iPhonech se nicméně proti ohrožení bezpečnosti vašich přihlašovacích údajů snaží také bojovat. Jakmile tak dojde k novému odhalení vašeho hesla v nějaké službě, ve které jste na iPhonu přihlášeni, pošle vám notifikaci. Po jejím rozkliknutí se ihned přesunete do správce hesel. Ten si nicméně můžete kontrolovat i ručně, stačí jít do Nastavení -> Hesla -> Doporučení pro zabezpečení. Pro přístup do nabídky se nicméně musíte ověřit biometrickými daty nebo kódovým zámkem.

Zde jste informováni o všech bezpečnostních rizicích. Ty jsou rozděleny podle vysoké priority, pokud se heslo objevilo mezi vyzrazenými, najdete zde ale i další doporučení, které informují například o tom, že je vaše heslo v dané službě, aplikaci nebo webu snadno uhodnutelné a že jste jej třeba použili i opakovaně. Samozřejmě se zde nachází také možnost přímé nápravy, a to okamžitou změnou hesla.

Nejpoužívanější hesla, která určitě nepoužívejte 

V jednotlivých zemích se používají specifická hesla. U nás se rozhodně vyvarujte například variantě „heslo123“. Jinak ale platí, že jistá hesla jsou používána napříč celým světem a jak jistě tušíte, hodně to vychází z rozložení klávesnice. Na podzim loňského roku uveřejnil web SafetyDetektives celosvětový žebříček těch hesel, které byste určitě používat neměli. A jaké vedou? Jednoznačně se jedná o „123456“ nebo heslo „password“. Jak důvtipné, že?

První jmenované frčí nejvíce v Německu, číselné heslo zase v USA a například v Rusku mají oblíbené heslo „qwerty“ (na české klávesnici by se jednalo o „qwertz“). Poněkud úsměvná však mohou být už slovní hesla, kdy na 14. místě najdete heslo „iloveyou“, na 19. „dragon“, na 20. „sunshine“, nebo na 24. „monkey“. Ostatně ani 29. „superman“ asi váš účet příliš nezabezpečí. Při tvorbě hesla nevymýšlejte složitosti a využijte služeb různých generátorů. Nabízí se jich mnoho. Koukněte třeba do našeho článku o správě hesel na iPhonu, který vám doporučí hned tři skvělé tituly. 

.