Zavřít reklamu

Není zrovna příjemné vzít do ruky telefon a zjistit, že je na dotek horký, a to i když jste ho vlastně nepoužívali. Proč je tomu tak? Důvodů, proč se váš iPhone přehřívá, je několik a většině z nich můžete předejít. 

Telefony se zahřívají, protože baterie a další hardware uvnitř jejich těla generují teplo, a to kdykoli telefon pracuje, i když se jen nečinně nabíjí. iPhone je navržen tak, aby odváděl teplo, ale třeba už starší baterie, příliš mnoho spuštěných aplikací a samozřejmě i přímé sluneční světlo nebo příliš teplé okolní podmínky mohou snadno způsobit přehřátí telefonu. Trocha tepla je v pohodě, ale něco jiného je, když máte pocit, že se vám iPhone každou chvíli rozteče.

Proč se iPhone zahřívá 

Vadná baterie – Špatná baterie vydává energii nepravidelně. Může se zbytečně přetěžovat a vydávané nadměrné teplo je jedním z těchto příznaků. Pokud se vám zobrazí upozornění, že je třeba baterii vyměnit, skutečně tomu věnujte pozornost. Zkontrolovat to můžete v Nastavení -> Baterie. 

Slunce – Přímé sluneční světlo výrazně zvyšuje teplotu vzduchu. Když to spojíte s teplem, které generuje váš iPhone, je výsledek jasný.  

Příliš mnoho spuštěných aplikací – Spousta současně spuštěných procesů způsobuje, že iPhone pracuje intenzivněji a více se zahřívá. Odstraněním náročných procesů z multitaskingu mu můžete ulevit. Platí to samozřejmě zejména pro ty aplikace, které jsou i na pozadí stále aktivní, jako třeba navigace. 

Streamování – Stále aktivní displej je jednou z energeticky nejnáročnějších činností, které může váš telefon vykonávat. Není tedy překvapením, že online streamování vede k nadměrnému zahřívání. Je jedno, jestli se pak jedná o Netflix, Disney+, nebo jen videa a Youtube, TikToku a Instagramu.  

Neaktualizovaný software nebo aplikace – Aktualizace mohou přinést důležité bezpečnostní záplaty a vylepšené funkce. Možná používáte zastaralou verzi aplikace, která může zbytečně přetěžovat čip zařízení. 

Co se stane, když se iPhone zahřeje? 

Používat iOS a iPadOS zařízení je doporučeno v prostředí s teplotou od 0 do 35 °C. Při příliš vysokých teplotách může zařízení v zájmu regulace teploty upravit své chování. Co to znamená? Jednoduše to, že se celý jeho chod zpomalí. Když totiž vnitřní teplota zařízení překročí normální provozní rozsah, tak se to pokusí teplotu regulovat, aby uchránilo své vnitřní komponenty.

Pokud ale vnitřní teplota zařízení překročí normální provozní rozsah teplot, můžete zaznamenat změny jako zpomalení nebo dokonce zastavení bezdrátového nabíjení, displej vám ztmavne nebo úplně zčerná, mobilní přijímač se přepne do úsporného režimu (budete mít oslabený signál), nepůjde vám zapnout blesk fotoaparátu a celkově se sníží výkon.

Zdroj: support.apple.com

Jistě zajímavé je chování systému, když máte zapnutou navigaci. Zařízení vás totiž nejdříve upozorní na možnost přehřátí, a až potom vypne displej, aby se chladilo. Máte tedy manipulační prostor zastavit a dát si pauzu, stejně jako váš iPhone, než zase bude moci v navigování pokračovat. I po zhasnutí displeje vás ale bude iPhone stále navigovat alespoň hlasovými pokyny. V případě odboček a jiných situací se vždy displej na okamžik rozsvítí, aby po průjezdu zase zhasnul.

iPhone obsahuje ještě upozornění na teplotu, které se zobrazí už skutečně v mezních hodnotách. V ten moment se zařízení vypne, i když na něm stále fungují tísňová volání. Před dalším použitím musí zchladnout. Je tomu proto, že vysoké teploty mohou mít negativní vliv na kondici baterie, která se může nenávratně poškodit. Pokud je váš iPhone na dotek horký, v žádném případě jej nenabíjejte. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více