Zavřít reklamu

Psal se rok 2016 a Apple představil iOS 10. Jednou z novinek systému bylo i to, že vám společnost umožnila mazat nativní aplikace z iPhonů a iPadů. Je to ale dobrý nápad odstranit aplikace Apple jen proto, abyste uvolnili úložiště? Samozřejmě že není. 

Když půjdete do Nastavení -> Obecné -> Úložiště: iPhone (popřípadě iPad), můžete vidět, jaké aplikace vám zabírají kolik místa. A je pravda, že se zde na předních příčkách žebříčku datově nejnáročnějších aplikací mohou vyskytovat ty Applu. Jenže není tomu z toho důvodu, že by byly aplikace nějak veliké, je tomu proto, že obsahují množství dat.

Menší než jedna fotka 

Když odstraníte aplikaci, odstraníte s ní také všechna související uživatelská data a konfigurační soubory. To samozřejmě může ovlivnit systémové funkce nebo nějaká data a informace zobrazovaná na propojením zařízení, typicky Apple Watch. Jenže aplikace zabudované do iOS, tedy ty nativní, které navrhnul sám Apple, jsou odladěny tak, aby byly prostorově velmi úsporné. Společnost dokonce uvádí, že v součtu nezabírají více jak 200 MB, a že jejich odstraněním vlastně neodstraníte nijak velký prostor.

Je tomu i z toho důvodu, že když třeba smažete Kontakty, smaže se jen aplikace kontaktů, ale všechny kontaktní informace zůstanou v aplikaci Telefon. I když pak odstraníte FaceTime, pořád budete moci FaceTime hovory přijímat, takže si vlastně odstraníte jen jistého zástupce k funkci, ne funkci jako takovou. Místo mazání aplikací se tedy vyplatí spíše mazat jejich data. Třeba aplikace Diktafon může obsahovat data o značné velikosti (jak můžete vidět v galerii, kde je to přes 10 GB), sama aplikace má ale jen 3,1 MB. Jejím smazáním sice uvolníte místo, ale to právě proto, že odstraníte data, která obsahuje. Velikost samotné aplikace je pak menší než jedna fotografie.

Odstraňte data, ne aplikaci 

Stejně je na tom třeba Hudba, která má 14 MB, ale může obsahovat off-line hudbu zabírající drahocenné GB. Mail vám zabere něco málo přes 6 MB, zbytek je vaše komunikace. Výjimkou jsou jiné aplikace společnosti, které se do zařízení instalují až po jeho spuštění, protože vám je třeba Apple doporučí. Jedná se o iMovie, které už má 600 MB nebo titul Clips, který zabere více jak 230 MB. Ty už můžete s klidným svědomím smazat, pokud je skutečně nepoužíváte.

Data některých aplikací musíte také smazat v té dané (Diktafon), Zprávy a jejich přílohy ale můžete spravovat přímo v nabídce Uložení: iPhone (iPad). Stačí k tomu vybrat aplikaci a v ní si rozkliknout danou sekci. V případě Zpráv tak můžete procházet jen fotky, videa, nebo GIFy a ručně je odstranit, aniž byste procházeli historie jednotlivých konverzací.

Mějte na paměti, že pokud odstraníte aplikaci, kdykoli si ji můžete z App Storu opětovně do zařízení nainstalovat. Pokud odstraníte data aplikace, která nemáte zálohovaná, nenávratně o ně přijdete. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více