Zavřít reklamu

Již za týden bude Apple v cupertinské Town Hall představovat nové produkty. Opona první letošní události, kterou společnost propaguje v podobě decentního obrázku ikonického jablka a slovním spojením „Let us loop you in“, se otevře 21. března v 18 hodin našeho času. Za ní by se s největší pravděpodobností měl skrývat nový iPhone, nový iPad, doplňky k Apple Watch a možná i něco dalšího.

Podle dostupných informací by měl gigant pod vedením Tima Cooka představit nový čtyřpalcový iPhone, menší verzi iPadu Pro, pásky k chytrým hodinkám Apple Watch, novou aktualizaci operačního systému iOS a v rukávu by mohl mít i nějaké překvapení.

Čtyřpalcový iPhone SE

Apple pravděpodobně nakonec nezanevře na menší iPhony. I přes situaci, že 4,7palcové a 5,5palcové jablečné smartphony sklízí obrovské úspěchy, prodeje iPhonů 5s, který byl představen v roce 2013, jsou také stále slušné. Očekává se, že nový čtyřpalcový iPhone ponese označení „SE“, tedy poprvé od první generace bez číslovky. Vzhledově se má inspirovat u modelu iPhone 5, ale pro výbavu si sáhne k nejnovějším „šestkovým“ iPhonům.

iPhone SE má získat stejná střeva jako mají nejnovější jablečné telefony, což znamená procesor A9 z iPhonu 6S. Z předchozího modelu iPhone 6 má mít iPhone SE zase přední a zadní kameru, ale není jisté, zda Apple také u této součástky nevsadí na nejnovější technologie.

Důležitou součástí iPhonu SE bude také Touch ID a s tím spojená platební služba Apple Pay. Na druhou stranu nejmenší iPhone v nabídce patrně nebude mít 3D Touch displej, který zůstane exkluzivní větším modelům.

Design produktu by se měl pohybovat na hranici modelů 6/6S a 5/5S. Je pravděpodobné, že přední strana bude mít zaoblené sklo jako u 6/6S, ovšem záda telefonu by měla vypadat podobně jako u 5/5S. Apple se tak patrně snaží skloubit to nejlepší, co v posledních generacích představoval. Pětkové iPhony byly totiž designově u mnohých oblíbenější než jejich nástupci.

Očekává se, že iPhone SE přijde dnes v již tradičních barvách – vesmírně šedé, stříbrné, zlaté a růžově zlaté. Ostatně právě na poslední dvě barvy odkazuje i pozvánka.

Otázkou zůstává cena. Ve Spojených státech by prý mohl iPhone SE přímo nahradit iPhone 5S, který je stále v nabídce a prodává se za 450 dolarů. Pokud by chtěl Apple udržet stejnou cenu celosvětově, u nás by se mohl nový čtyřpalcový iPhone prodávat už za 14 790, nicméně očekáváme spíše zdražení.

Menší iPad Pro

Dlouhou dobu se očekávalo, že nový 9,7palcový iPad přijde s označením Air 3 a měl by tak rozšířit stávající řadu, ale plány Applu jsou prý nakonec jiné. Příští pondělí má Tim Cook a spol. představit iPad Pro a zařadit tento menší tablet po bok 12,9palcového iPadu Pro představeného na podzim.

Očekává se – i vzhledem k pojmenování –, že menší verze iPadu Pro přijde s velice podobným vybavením jako velký model. Uvnitř nového iPadu Pro by měl být procesor A9X, až 4 GB RAM, čtyři reproduktory pro lepší zvukový zážitek, 128GB kapacita a také Smart Connector pro podporu klávesnice a dalšího příslušenství. Displej by si pak měl poradit s tužkou Pencil.

Pokud Apple 9,7palcový iPad s takovým vybavením skutečně představí, bude dávat přídomek Pro smysl. Pak zůstane otázkou, jaká bude budoucnost současných iPadů Air, což se však patrně příští týden nedozvíme. Takový iPad Pro by nicméně mohl ukázat, jakým směrem hodlá Apple své portfólio směrovat.

Nové pásky pro Apple Watch

První chytré hodinky z dílny Applu se začaly prodávat před rokem, ale novou generaci zatím nečekejme. Podle všeho ji bude mít Apple připravenou nejdříve na podzim. Na nadcházející keynote se očekává, že společnost odhalí nové pásky, které by měly být výsledkem použití nových materiálů a spolupráce s předními módními značkami.

Představena by měla být například černá verze pásku Milanese Loop (milánský tah), která by ladila s vesmírně šedými hodinkami, a mluví se o zcela nové řadě nylonových pásků.

Vedle nich by mohla kalifornská společnost oficiální vypustit také menší aktualizaci operačního systému watchOS 2.2, který by měl podporovat připojení více Watch k jednomu iPhonu a vylepšenou verzí oficiálních map.

Velký update pro iOS

S novou verzí watchOS 2.2 souvisí také velký update iOS 9.3, který Apple představil už v lednu a následně ho začal nabízet v betaverzích. Velkou propagaci si iOS 9.3 zasloužilo kvůli tomu, že přinese poměrně významné novinky. Mezi ty patří možnost vytvářet uzamčené poznámky, které lze následně odemknout pomocí Touch ID, a noční režim šetrný k očím na základě změny barev displeje. Dále poskytne lepší zázemí pro sféru školství, další klíčové téma updatu.

Není zatím jasné, zda bude iOS 9.3 vydáno přímo během příštího pondělí, nicméně zvýšená intenzita vydávání betaverzí jasně značí, že finální verze se blíží. iOS 9.3 se tak opravdu dočkáme v nejbližší době.

Na Macy zřejmě prostor nebude

Podle dostupných indicií se bude v pondělí 21. března jednat především o „iOS event“, kde budou mít hlavní slovo iPhone, iPad a také Watch. O nových počítačích se nemluví, byť některé produkty v nabídce Applu by jistě novou verzi dostat mohly. Očekávány jsou letos novinky vlastně ve všech řadách, protože by měl Apple nasadit nové procesory Skylake od Intelu.

Zdá se však, že prozatím nemá připravené ani nové MacBooky Pro ani druhou generaci 12palcového MacBooku. Osud MacBooků Air je nejistý, nové iMacy jsme viděli na podzim a o Macu Pro se prakticky nemluví. Informace o nové verzi OS X si Apple s největší pravděpodobností nechá na tradiční vývojářskou konferenci v červnu.

Prezentace Applu se uskuteční v pondělí 21. března, tentokrát již v 18 hodin našeho času, protože ve Spojených státech se přechází na letní čas dříve než v Evropě. Na Jablíčkáři tradičně najdete kompletní zpravodajství a živý přepis z keynote, kterou bude živě přenášet i samotný Apple.

Celý přenos pro vás budeme sledovat. Můžete jej sledovat jak na oficiálních stránkách společnosti Apple, tak i u nás v podobě live přepisu.

Foto: Michael Bentley, Raizobrett jordan
.