Zavřít reklamu

S novou řadou iPhonů je samozřejmé, že přijde i nové příslušenství. Společnost PanzerGlass je v tomto ohledu špičkou a vydala celou sadu pro kompletní portfolio. V případě modelu iPhone 15 Pro Max tak i několik skel. Zde je to, které si říká Re:Fresh a hned vám povíme, proč.

Tvrzené sklo PanzerGlass Re:Fresh na Apple iPhone 15 Pro Max a ostatní modely je totiž vytvořeno z 45 % spotřebitelským odpadem. Jeho výroba tak přináší úlevu životnímu prostředí, a vaše počínání s jeho používáním tak o to méně zatěžuje naši matičku Zemi. Nejlepší na tom je samozřejmě ten fakt, že to nemá negativní vliv na vlastnosti, takže si můžete být 100% jistí jeho stejnou pevností a výbornou citlivostí a průzračností, jako u klasických skel výrobce. Není to ale ojedinělý výkřik do tmy, společnost PanzerGlass totiž spolu s nadací Perfect World Foundation pomáhají zvyšovat dostupné informace o kráse a křehkosti oceánů.

Kompletní instalační sadu prostě chcete

Dokud měly telefony z čelní jejich strany alespoň nějaké ovládací prvky, lepila se ochranná skla relativně snadno. Jenže nyní se opravdu nemáte od čeho odpíchnout, a to je ten problém. Snadno tak nalepíte sklo křivě, tedy tak, že jej budete mít na jedné straně více u kraje, a to nechcete. Právě proto zde v balení najdete vše, co ke korektnímu nalepení skla potřebujete.

V kompostovatelném pytlíku se tak nachází nejen sklo samotné, ale také vlhčený ubrousek, leštící hadřík, samolepka, a instalační rámeček. Samozřejmě díky němu docílíte toho, že sklo nalepíte zcela přesně. Jak postupovat najdete vyobrazeno na zadní straně krabičky, tedy že lihovým ubrouskem displej odmastíte, oranžovým hadříkem jej vyleštíte, samolepka pak slouží na odstranění prachových částic. Na telefon nasadíte rámeček (který napolohujete podle ovládacích prvků), sloupnete zadní stranu folie a položíte na displej. Pak už jen přimáčknete, sloupnete vrchní vrstvu a vytlačíte bubliny.

Nalepil jsem už hodně skel a vždy jsem si dával skutečně záležet, aby bylo vše v naprostém pořádku – tedy prostě bez bordelu mezi sklem krycím a sklem iPhonu. Tentokrát jsem na to šel jinak. PanzerGlass deklaruje, jak bubliny mezi skly po čase zmizí, a tak jsem to chtěl zkusit. A tak trochu jsem taky chvátal. První nalepení bylo totálně tragické, protože se mi mezi skla dostalo opravdu hodně prachu. Co s tím? V balení máte přece nálepku. Stačí tedy sklo odloupnout a nálepkou z něho odstranit nečistoty (lepicí vrstvou samolepky na lepicí vrstvu skla). Nebude tomu věřit, skutečně to funguje.

Po opětovném nalepení ale byly na skle bubliny. Řekl jsem si OK, uvidíme, jak to bude vypadat druhý den. Nebudu zastírat, že jsem nebyl překvapen. Bublina ani jedna, a to jsem se sklem dále nic nedělal. Mezi skly tak zbyla jediná nečistota, respektive prach, která se tam ale dostal mým zaviněním a nepozorností. Že tedy bubliny ale jinak všechny zmizí, jsem věru nečekal.

PanzerGlass Refresh iPhone 15 Pro Max 17

Jedno sklo, čtyři různé vrstvy

Sklo má tvrdost 9H, takže jej jen tak nepoškodíte, i kdybyste chtěli. Zůstává bez škrábnutí i po styku s klíči nebo mincemi, samozřejmě chrání displej i pokud vám telefon spadne nebo do něho něco udeří. Navzdory své mimořádné pevnosti si ochranné sklo zachovává až o 50 % lepší pružnost. To vám má právě usnadnit i jeho instalaci a reinstalaci na displej telefonu. Kdykoliv totiž potřebujete, sklíčko snadno sundáte a opětovně aplikujete. A to vše až 200×. Z toho důvodu je také vhodné nechat si původní podklad, abyste ho na něho mohli přiložit, pokud jej budete chtít sundat a později opět použít.

Sklo má tloušťku 0,4 mm a tvoří jej hned čtyři vrstvy. Ne že bych je dokázal spočítat, ale tvrdí to výrobce a není důvod mu v tom nevěřit. PanzerGlass doslova uvádí: „Pevnost sklu zajišťuje zesílená skleněná vrstva z tvrzeného skla. Fólie proti rozbití zajišťuje mimořádnou bezpečnost. Nechybí ani spodní silikonová vrstva, která efektivně eliminuje drobné škrábance na již používaném telefonu. Nahoře je pak sklo potaženo oleofóbní vrstvou, která brání usazování otisků prstů.“

Sklo má zaoblené hrany, aby nebylo ostré. Zároveň nemá výřez pro Dynamic Island, takže kryje skutečně celý displej. Má ale černé lemování, které na telefonu nepostřehnete, protože je na místech, kde už je samotný rámeček displeje. Celku to ale sluší, protože jej to dělá dynamičtější. Jediná možná výtka je zde k tomu, že ještě po týdnu od aplikace skla na displej zachytávají jeho strany prach. To je ale klasika, která časem pomine a je to neduh lepicí vrstvy.

A cena? 899 Kč. Je to hodně nebo málo? Je to spíše akorát vzhledem k tomu, že sklo můžete sundávat a znovu aplikovat, že poskytuje takovou ochranu, jakou poskytuje, a že v balení najdete instalační rámeček. Navíc ten hřejivý pocit na duši, že děláte i něco pro planetu, je k nezaplacení.

Tvrzené sklo PanzerGlass Re:Fresh (install kit), Apple iPhone 15 Pro Max koupíte zde

.