Zavřít reklamu

Apple do nového roku 2023 vstoupil se zajímavým překvapením v podobě nových jablečných počítačů. Prostřednictvím tiskové zprávy totiž odhalil nový 14″ a 16″ MacBook Pro a Mac mini. Nyní ale zůstaňme u zmiňovaného laptopu. Ačkoliv na první pohled žádnou změnu nepřináší, dočkal se důležitého vylepšení s ohledem na jeho vnitřnosti. Apple u něj totiž nasadil již druhou generaci čipů Apple Silicon, konkrétně tedy čipset M2 Pro a M2 Max, které opět posouvají výkon a efektivitu o pár kroků vpřed.

Čip M2 Max je konkrétně k dostání s až 12jádrovým procesorem, 38jádrovým grafickým procesorem, 16jádrovým Neural Enginem a až 96 GB jednotné paměti. Nově představený MacBook Pro má tedy dostatek výkonu na rozdávání. U toho to ale ještě nekončí. Apple nám totiž tímto tak trošku napovídá o tom, s čím by mohl přijít ještě výkonnější čipset M2 Ultra.

Co nabídne M2 Ultra

Dosavadní M1 Ultra má být totiž doposud nejvýkonnějším čipsetem z rodiny Apple Silicon, který pohání vrcholné konfigurace počítače Mac Studio. Tento počítač byl představen začátkem března 2023. Pokud se řadíte mezi fanoušky jablečných počítačů, pak jistě víte, jak důležitou roli u tohoto konkrétního čipu sehrála speciálně navržená architektura UltraFusion. Zjednodušeně řečeno lze totiž říct, že samotná jednotka vznikla spojením dvou M1 Max. To lze odvodit i z pohledu na samotné specifikace.

Zatímco M1 Max nabízel až 10jádrový CPU, 32jádrový GPU, 16jádrový Neural Engine a až 64 GB jednotné paměti, čip M1 Ultra jednoduše vše zdvojnásobil – nabídl tedy až 20jádrový CPU, 64jádrový GPU, 32jádrový Neural Engine a až 128 GB paměti. Podle toho lze víceméně odhadnout, jak na tom bude jeho nástupce. Podle parametrů čipu M2 Max, které jsme zmínili výše, nabídne M2 Ultra až 24jádrový proces, 76jádrový grafický procesor, 32jádrový Neural Engine a až 192 GB jednotné paměti. Tak by to alespoň vypadalo při použití architektury UltraFusion podobně, jako tomu bylo vloni.

m1_ultra_hero_fb

Na druhou stranu bychom k těmto odhadům měli přistupovat opatrně. To, že k tomu došlo před rokem, neznamená, že se bude stejná situace opakovat i letos. Apple stále může některé konkrétní části poupravit, nebo ve finále překvapit něčím úplně novým. V takovém případě se vracíme o nějaký čas zpět. Experti ještě před příchodem čipu M1 Ultra odhalili, že byl čipset M1 Max navržen tak, aby šlo případně propojit až 4 jednotky dohromady. Ve finále bychom se tedy mohli dočkat až čtyřnásobného výkonu, ale je možné, že to si Apple šetří až na samotný vrchol své nabídky, respektive na dlouho očekávaný Mac Pro s čipem z rodiny Apple Silicon. Ten by se měl světu konečně ukázat již v letošním roce.

.