Zavřít reklamu

Technologie Face ID je tady s námi již od roku 2017. Tehdy jsme se totiž dočkali představení revolučního iPhonu X, který po boku dalších změn vyměnil ikonickou čtečku otisků prstů Touch ID za zmiňovanou technologii, která autentizace uživatele provádí na základě 3D skenu obličeje. V praxi se dle slov Applu jedná o podstatně bezpečnější a rychlejší alternativu. Přestože někteří jablíčkáři měli s Face ID z počátku problémy, obecně lze říct, že si technologii velice brzy oblíbili a dnes už na ni nedají dopustit.

Není se proto čemu divit, že se mezi fanoušky brzy otevřela debata o potenciálním nasazení Face ID i do jablečných počítačů. O tom se z počátku mluvilo ve velkém a od Applu se očekávalo, že se k podobnému kroku uchýlí zejména v případě profesionálních Maců. Předním kandidátem byl například iMac Pro či větší MacBook Pro. Ve finále jsme se ale žádných takových změn nedočkali a diskuze postupem času utichla.

Face ID na Macích

Samozřejmě se také nabízí poměrně zásadní otázka. Potřebuje vůbec na jablečných počítačích Face ID, nebo si pohodlně vystačíme s Touch ID, které může být svým způsobem i lepší? V takovém případě samozřejmě záleží na preferencích každého uživatele. Na Face ID bychom ale našli hned několik benefitů, které by mohly celý segment opět o něco posunout vpřed. Když Apple koncem roku 2021 představil přepracovaný 14″ a 16″ MacBook Pro, mezi jablíčkáři se začalo ve velkém řešit, zdali nejsme krůček od příchodu Face ID pro Macy. Tento model totiž přišel s výřezem v horní části displeje (notch), čímž se začal podobat jablečným telefonům. Ty totiž výřez používají pro potřebnou TrueDepth kameru.

iMac s Face ID

Výřez posléze dostal i přepracovaný MacBook Air a na otázce nasazení Face ID se tedy vůbec nic nezměnilo. Už z toho samotného ale pramení první benefit. Tímto způsobem by totiž notch konečně našel své uplatnění a kromě FaceTime HD kamery s rozlišením 1080p by zároveň ukrýval potřebné komponenty pro skenování obličejů. S tím jde ruku v ruce i samotná kvalita použité webkamery. Jak už jsme naznačili výše, v horní části displeje se u iPhonů nachází takzvaná TrueDepth kamera, která je kvalitou o něco napřed před jablečnými počítači. Nasazení Face ID by tak Apple mohlo motivovat k dalšímu vylepšení kamery na Macích. Není to totiž tak dávno, co gigant čelil obrovské kritice i ze stran vlastních fanoušků, kteří si stěžovali na katastrofickou kvalitu videa.

Hlavním důvodem také je, že by tak Apple mohl sjednotit své produkty a (nejen) uživatelům tak jasně ukázat, kudy podle něj vede cesta. Face ID se momentálně používá v případě iPhonů (kromě modelů SE) a iPadů Pro. Jeho nasazení alespoň do Maců s označením Pro by tak dávalo smysl a technologii prezentovalo jako „profi“ vylepšení. Z přechodu z Touch ID na Face ID by také mohli benefitovat lidé s motorickým postižením, pro něž může být sken obličeje přívětivější variantou autentizace.

Otazníky nad Face ID

Na celou situaci se ale můžeme podívat i z opačné stránky. V takovém případě bychom mohli najít hned několik záporů, které naopak odrazují od použití této technologie v případě počítačů. Hned první otazník visí nad celkovým zabezpečením. Přestože se Face ID prezentuje jako bezpečnější možnost, je nutné vzít v potaz samotný typ zařízení. Telefon totiž držíme v rukou a můžeme jej snadno dát bokem, kdežto Mac je většinou na jednom místě přímo před námi. U MacBooků by to tedy znamenalo, že by k jejich odemčení došlo okamžitě po otevření víka displeje. Naopak u Touch ID zařízení odemykáme až v moment, kdy sami chceme, respektive natažením prstu na čtečku. Právě u toho je otázkou, jak by Apple k tomuto přistoupil. Ve finále se sice jedná o drobnost, ale je nutné vzít v potaz, že právě to je pro mnoho jablíčkářů zcela klíčové.

Face ID

O Face ID se zároveň moc dobře ví, že jde o nákladnější technologii. Mezi jablíčkáři proto existují oprávněné obavy o tom, zdali by nasazení této vychytávky nezpůsobilo celkové zdražení jablečných počítačů. Na celou situaci se tak můžeme podívat z obou stran. O Face ID na Macích proto nelze říct, že by šlo o jednoznačně pozitivní či negativní změnu. Právě to je důvod, proč se Apple této změny (zatím) straní. Uvítali byste u Maců technologii Face ID, nebo raději dáváte přednost Touch ID?

.