Zavřít reklamu

Na začátku února Samsung představil řadu Galaxy S23 čítající na tři modely – nejmenší Galaxy S23, prostřední S23+ a vrcholný, největší a nejdražší S23 Ultra. Nám se do redakce dostala právě zlatá střední cesta. Jaká je pro dlouholetého uživatele iPhonů? 

Galaxy S23 se srovnává s 6,1“ iPhony, 6,6“ Galaxy S23+ pak logicky s těmi většími, tedy aktuálně především s iPhonem 14 Plus a iPhonem 14 Pro Max. S čistým svědomím je třeba říci, že model Plus hravě strčí do kapsy. S ním může prohrávat prakticky jen v čipu, i když u něho Apple použil verzi z iPhonů 13 Pro. Na špičku v podobě iPhonu 14 Pro Max ale nedosáhne, jenže je také o 7 tisíc levnější a nabízí jednou takové úložiště. Pro příznivce Androidu to tak může být jasné rozhodování.

Specifikace nejvyšší úrovně 

Když jsme nakousli ten výkon, tak ta chvíle testování samozřejmě nějaké limity neodhalí, nicméně nemělo by na ně dojít ani při delším testu. Samsung dal svým špičkovým telefonům to nejlepší, co mohl, a to speciálně upravenou verzi Snapdragonu 8 Gen 2, kdy na trhu nic jiného není (nepočítáme-li tedy A16 Bionic). Zahřívání zatím nepozoruji, a to i díky značně zvětšenému systému chlazení čipu.

Vše běhá jako na drátkách, animace jsou svižné, nečekáte na nic. Ostatně to u prémiového telefonu ani nechcete. Na hodnocení baterie je také příliš brzy, nicméně neměla by představovat nějaký problém, i když je pravda, že do střední řady už umí Samsung dát i 5 000mAh baterii, kdežto zde je „jen“ 4 700 mAh. iPhony 14 Plus a 14 Pro Max nicméně mají 4 323 mAh.

Vzhledem k velikosti rozhodně potěší váha, která je pod 200 g. Ten rozdíl 0,1 palce ve velikosti displeje oproti iPhonům nepoznáte. Na displej se kouká skvěle. Jedná se o Dynamic AMOLED 2X se špičkovým jasem 1 750 nitů a hustotou pixelů 393 ppi. Obnovovací frekvence sice začíná na 48 Hz a končí na 120 Hz. Ta nižší hodnota může být znatelná ale jen na výdrži baterie, při používání jde o tu vyšší hodnotu, se kterou se může jít iPhone 14 Plus skutečně zahrabat. Na jeho 60Hz displej je v dnešní době u tak drahého zařízení tristní pohled. 

Design líbivý, bílá zvláštní 

K samotnému designu je třeba poznamenat, že Galaxy S23+ je skutečně krásný telefon. Není to takový prcek, jako model bez přídomku Plus, není to ani takový obr, jako Ultra. Na trhu má ale těžkou pozici, protože vzhledem k ceně volí většina spíše menší model, vzhledem k výbavě naopak ten větší. Když jsme měli zelenou barvu u Galaxy S23, nebylo jí co vytknout, ta krémová je ale trošku rozporuplná. 

Jasně má kopírovat hvězdně bílou Applu, jenže záda jsou spíše bílá a hliníkový rámeček spíše nažloutlý až jakoby zlatý. Doslova brutálně jsou na něm vidět otisky prstů, protože se jedná o leštěný hliník, který se může podobat oceli z řady iPhonů Pro, ale má k ní daleko. Na dotyk je to něco, z čeho nemusíte mít úplně dobrý dojem. Je zvláštní, kolik moc udělá jen barva.

Fotoaparáty jsou naprosto totožné, které Samsung použil i u Galaxy S23 (a ostatně i u předešlé řady Galaxy S22). Není to naprostá špička, ale zase platí, že oproti modelu iPhonu 14 Plus zde máte navíc teleobjektiv, který nabízí více možností fotografie, o co vás iPhone prostě ochuzuje. Nemáte-li jakékoli přehnaná očekávání, budete spokojeni za dne i v noci.

Android nevadí 

Samsung ušel se svým One UI dlouhou cestu, a celý systém Androidu 13 je zde skutečně dobře použitelný. Musíte si zvyknout na jisté jeho zákonitosti, bez toho to nepůjde, není to ale takový problém, jako tomu bylo v minulosti. Možná vás bude něco štvát, něco vás ale jistě i potěší. Protože se pak Samsung nějakého kopírování funkcí příliš neštítí, najdete zde jak možnost personalizace zamčené obrazovky, tak třeba vybírání objektů z fotografií, což právě představil Apple s iOS 16. Kupodivu to funguje stejně dobře. 

Doporučená cena je 29 990 Kč v 256 GB paměťové variantě, což je na chlup stejně, za kolik Apple prodává iPhone 14 Plus, ale se skutečně špatným displejem a jen duálním fotoaparátem. Nezaujatý člověk tak jasně sáhne po tom lepším, kde v tomto srovnání iPhone rozhodně nevyhrává.

Galaxy S23+ koupíte například u Mobil Pohotovost

.