Zavřít reklamu

Když byla Nokia 3310 králem telefonů, mohli jste s ní pomalu zatloukat i hřebíky. Doba pokročila, od plastů se ustoupilo a nahradila je ocel, hliník a sklo. A je to problém. I když jsou dnešní iPhony rozhodně odolnější než třeba takový iPhone 4, rozhodně nevydrží to, co bychom si od nich přáli. 

Co všechno zvládnou Apple iPhone 14 Pro Max a Samsung Galaxy S23 Ultra, stejně jako to, co už telefony nezvládnou, si můžete pustit v novém testu od PhoneBuff. Jako vždy to ale není příliš hezká podívaná, protože i tentokrát dojde na tříštění skla. Právě sklo je totiž nejnáchylnější na poškození při pádu.

Test nakonec vyhrál Samsung, a to i přes jeho hliníkovou konstrukci. Právě hliník je měkký a není problém do něho udělat vrypy, které mohou snadno poškodit i sklo. Ocel u iPhonu 14 Pro Max pak i po pádu vypadá téměř netknutě. Jenže jeho sklo praská zase jednodušeji než to Samsungu. Ten svou řadu Galaxy S23 osadil nejnovějším a nejodolnějším Gorilla Glass Victus 2 a je vidět, že se technologie zase o kousek posunula.

 

Místo toho iPhone 14 Pro Max má ze své přední strany pořád staré známé sklo Ceramic Shield a ze zadní strany pak tzv. Dual-Ion sklo, a jak jistě tušíte, konkrétně to nevydrží tolik co to Samsungu. Proč je ale nutné dávat na zadní stranu prémiových smartphonů právě sklo?

Je řešením plast? 

Přišel s tím už iPhone 4 a poté sklo na zadní straně obsahoval i iPhone 4S. Ať už to v Applu napadlo kohokoli (tehdy pravděpodobně Jonyho Iva), šlo jen o design. Takový telefon vypadal přece jen luxusně. Jenže pokud jste tyto generace vlastnili, jistě jste jim jejich zadní stranu také rozbily (já osobně minimálně 2x). Toto sklo bylo tak křehké že v podstatě stačilo zavadit o roh stolu, a i když jste měli telefon v kapse, sklo se vám „vysypalo“.

Jako další přišly s celým zadním panelem ze skla iPhone 8 a iPhone X. Zde už ale mělo sklo své opodstatnění, protože umožňovalo průchod bezdrátového nabíjení. A to je vlastně jediný důvod, proč jej nyní výrobci na záda svých zařízení dávají. Samsung (a mnozí další) to ale zkoušel i jinak. U své levnější verze Galaxy S21 s přídomkem FE udělal jeho zadní stranu plastovou. A fungovalo to.

Plast je levnější než sklo, stejně tak je lehčí, a umožňuje bezproblémový průchod bezdrátovému nabíjení. Do karet mu hraje i to, že při pádu jen tak nepraskne, protože není tak křehký. Kdyby jej navíc Apple použil, mohl by spolu s ním zahrát svým zákazníkům na ekologickou notu, jak je tento plast 100 % recyklovaný, 100 % recyklovatelný a s nulovou zátěží na planetu. Jenže doba plastových prémiových telefonů je pryč.

Co bude dál? 

Stačí, když si do ruky vezmete takový Galaxy A53 5G od Samsungu v ceně přes 10 tisíc Kč a víte, že takový iPhone byste nechtěli. Plastová záda i plastové rámečky zde budí nepříjemný pocit toho, že v ruce držíte něco méněcenného. Je to smutné, ale z pohledu zmlsaného dlouholetého uživatele iPhonů je to prostě holá pravda. Když pak zkusíte Galaxy S21 FE, tak zde alespoň máte hliníkový rámeček, i když ani jeho plastová záda nebudí příliš dobrý dojem, když se po zatlačení na ně prstem prohýbají, když mají spoustu mikro vlásečnic o pokládání na stůl. A zde právě narážíme na to nejdůležitější.

Kdyby Apple přestal svým iPhonům dávat bezdrátové nabíjení, pravděpodobně by se k plastu nevrátil, a to ani u iPhonu SE. Posledním jeho plastovým iPhonem byl iPhone 5C, a přílišný úspěch neslavil. Poté přišla generace iPhonů, které měly hliníková záda rozdělená jen proužky pro odstínění antén, takže kdyby, měli bychom zde zase spíše zase toto unibody řešení. Dokud se nevymyslí nějaký nový a patřičně líbivý materiál, asi se skla na zadních stranách telefonů nezbavíme. Nezbývá tak než doufat, že je výrobci budou neustále zdokonalovat a dělat odolnějšími. A pak jsou zde samozřejmě ještě kryty… 

.