Zavřít reklamu

Galaxy Z Flip4 má být zabiják iPhonů, tedy do této role ho pasuje sám Samsung, a to četnými v USA vysílanými reklamami, ve kterých především vyzdvihuje jeho konstrukci. Je to rozdíl viditelný na první pohled. Na ten druhý toho ale mají telefony skutečně hodně společného. Až tedy na ten systém. 

Jasně, Apple a jeho iPhony mají iOS, Samsung a jeho telefony Galaxy mají Android a vlastní nadstavbu jihokorejského výrobce s názvem One UI. Nemá smysl systémy srovnávat, protože jejich logika je přeci jen jiná, i když jsou si i v mnohém podobné. Zaměřme se tedy spíše na to, v čem Galaxy Z Flip4 vyniká. Samozřejmě je tím právě ona ohebná konstrukce.

Fólie vadí, ohyb baví 

Předsudky jsou poměrně zlá věc. Pokud k něčemu přistupujete tak, že to bude špatné, s největší pravděpodobností to také špatné bude, protože na to už máte předem názor. K novému Flipu jsem ale přistupoval jinak. Nechtěl jsem jej zavrhnout dopředu a vlastně se těšil na to, až jej budu moci vyzkoušet. I když se jedná o čtvrtou generaci, rozdílů oproti té první zas tolik není. Vylepšily se fotoaparáty, zvedla se výdrž baterie a samozřejmě poskočil výkon. Připomíná vám to něco? Ano, stejnou strategii razí i Apple, který své iPhony inovuje jen poskrovnu.

Vzít po 20 letech do ruky telefon s véčkovou konstrukcí je jasný výlet do minulosti. Ten však skončí, jakmile telefon otevřete. Pokud jej totiž máte v tomto stavu, je to klasický Samsung s jeho klasickým Androidem, který má jen trochu měkčí displej. Může za to jeho technické omezení, které se výrobce snaží trochu obejít přítomnou fólií.

Nejdříve tedy k ní. Pokud používáte na telefonech fólie, nikoli skla, víte, jaké to je. Zde je to vlastně stejné. Je měkčí jak sklo, stejně tak také méně vydrží. Na druhou stranu je ale tenčí. Její přítomnost je podmínkou, bez ní zařízení nemáte dle Samsungu používat. Jenže ona fólie nedosahuje ke krajům displeje, za což by mě trefil šlak, stejně jako za její výřez u čelní kamery. Je to jasný magnet na bordel, který prakticky nejde odstranit. Jo, tohle fakt vadí, protože to ani nevypadá pěkně.

Druhou věcí je pak přítomný ohyb v displeji. Poměrně jsem se ho bál, ale čím více jsem zařízení používal, tím více mě tento prvek vlastně bavil. Dalo by se i říci, že jsem přes něho přejížděl prstem s jistou oblibou, a to kdykoli jsem mohl – ať už při pohybu v systému, tak na webu, aplikacích atd. Ano, je vidět, ale vlastně to nevadí. Přistupujete k tomu tak, že tu je, a že tu bude. Oproti fólii je to tak úplně jiný uživatelský zážitek.

Výkon není třeba řešit 

To, že je výkon iPhonů špičkou, není třeba rozporovat. Ve světě Androidu je aktuální špičkou Snapdragon 8 Gen 1, který obsahuje i Flip4. Tady tedy není o čem, protože nic lepšího Samsung do útrob svému zařízení dát nemohl. Vše frčí (na Android) zcela plynule a příkladně. Jo, trošku se to zahřívá, ale to i iPhony, takže si zde není moc co vyčítat. Baterii Samsung oproti předchozí generaci také vylepšil, takže při testovacím provozu telefonu se nebylo problém dostat na den a půl. Kdo je zvyklý nabíjet denně, bude na svém. I náruživý uživatel by měl ten jeden den dát v pohodě.

V porovnání s iPhonem 14 pořizuje Galaxy Z Flip4 líbivější fotky, nikoli kvalitnější. Telefon je totiž svými algoritmy přibarvuje, takže vypadají lépe. Už od pohledu je ale vidět, že Apple má navrch. Což nemusí nutně vadit, Z Flip4 totiž nemá být špičkové zařízení, ale má spadat spíše do vyšší střední. Chcete-li ten nejlepší fotomobil z řad Samsungu, budete se ohlížet spíše po řadě S. Je to jako u iPhonů – chcete-li nejlepší fotky, pořídíte si řadu Pro.

Kdo je lepší? 

Ze smyslu konstrukce přidal Samsung už předchozí generaci režim Flex, který vychází právě z podoby ohybu. Funguje napříč aplikacemi, kdy ty soustředí obsah na jednu půlku telefonu a na té druhé máte spíše ovládací prvky. Skvěle je to využito třeba u fotoaparátu. Prostě to baví, protože to není ten nudný a běžný Android, ale vypadá to nevšedně.

A to je právě ten rozdíl od iPhonů a iOS. Je iPhone 14 lepší? Ano, pro jablíčkáře jasně, protože ti jsou na svůj používaný systém tak zvyklí, že prostě na Androidu nenechají nit suchou. A je to možná škoda, protože by pochopili, že na světě neexistují jen iPhony, ale i konkurenční a velice zábavné zařízení. Osobně by mě velice zajímalo, jak by se nahlíželo na to stejné zařízení, jen se systémem iOS. 

Galaxy z Flip4 je cenově srovnatelný právě s iPhonem 14, proto jej Samsung proti němu také staví. Papírově možná prohrává, svou originalitou ale jasně vede a prostě baví, což je největší problém základního iPhonu. Ten je prostě nudný, ať se snaží sebevíc. Můj osobní názor tedy je, že nehledě na papírové specifikace, je Galaxy Z Flip4 lepší, protože je zábavnější. Koupil bych si jej ale namísto iPhonu? Nekoupil. Ať si totiž na Android zvyknete jakkoli, iOS to není a nebude, ať se tyto systémy vzájemně kopírují, jak chtějí. Apple má prostě své uživatele moc dobře zaháčkované a Samsung bude muset ukázat ještě něco víc než jen nevšední konstrukci. Našlápnuto má ale opravdu dobře.

Samsung Galaxy Z Flip4 koupíte například zde

.