Zavřít reklamu

O tom, že Google představí na své konferenci I/O svou první skládačku, se vědělo dlouho dopředu. Nakonec se tak skutečně stalo, i když ta budí různé vášně. Někdo kritizuje její vzhled, jiný specifikace, další cenu. Všechno dohromady ale funguje možná lépe, než si sám Google představoval. A co na to Apple? Pořád nic. 

Google sice Pixel Fold představil, ale ještě jej neprodává. Tak se má totiž stát až 27. června. Na zařízení ale už otevřel předobjednávky, a v USA hlásí vyprodáno. Právě USA je ale domácím trhem nejen Googlu, nýbrž i Applu, kde ten se svými iPhony drží celou jeho polovinu. Jak je ale vidět, po skládačkách je zde opravdu hlad.  

Umělý nebo skutečný zájem? 

Pixel Fold půjde oficiálně jen na čtyři trhy (USA, Velkou Británii, Německo a Japonsko). Možná i to zapříčinilo fakt, že je zařízení tak chtěné, protože jsou jeho distribuce značně omezené. Může to být ale také prostě jen proto, že Google nezvládá složitou výrobu a jeho skladové zásoby nemohou uspokojit poptávku. Ostatně u iPhonů toto vídáme poměrně často, a to jde o úplně jiná čísla než ta v případě Googlu, který ve světě mobilního hardwaru pořád přece jen bojuje o to, aby byl alespoň veden jako samostatná značka a nespadal pouze do kolonky „jiné“ nebo „další“. 

Celá situace ale svědčí o tom, že američtí zákazníci nemají problém si za takové zařízení připlatit, protože Pixel Fold vyjde na v přepočtu nějakých 44 500 Kč. Právě domovský trh by pak měl být tím hlavním hybatelem, který tlačí na Apple, Evropa je se zbytkem světa až na druhé koleji. Není to však poprvé, co se Googlu podařilo nějaký telefon vyprodat ještě před tím, než šel na trh. Ještě dříve se to povedlo jeho Nexusům. Tehdy to ale jednoduše znamenalo jen to, že Google pouze nestihl před zahájením prodeje vyrobit těch několik dalších pár telefonů, protože prodejní hit to jinak rozhodně nebyl.

Aktuální situace má však pozitivní dopad na celkový trh skládaček, ať už jich Google skutečně předprodal tolik, nebo jich měl jen tak málo. Ostatně do zahájení prodeje může sklady doplnit a zařízení může být zase k dispozici. Jeho Pixel Fold to ale staví do světla chtěného zařízení, což je právě to, co od nového produktu chcete – aby o něho byl zájem. Google ostatně prodejní strategii předobjednávek podporuje ještě Pixel Watch zdarma, tedy strategií, kterou odkoukal od Samsungu, kterému toto rozhodně není cizí. 

Na první skládačku Applu pořád čekáme 

Apple se nyní soustředí na trh s virtuální a rozšířenou realitou a na nějaké koncepty skládaček nemá asi příliš mnoho času. Doufejme však, že nevsadil na nesprávného koně. I když jeho iPhony trh pořád značně drtí a soupeří o prvenství ve světových prodejích se Samsungem, skládačky začínají ukusovat pěkná čísla a získávají na své důležitosti. Už tedy nejsou jen nějakým experimentálním zařízením, ale tím segmentem, se kterým je třeba počítat. 

.